субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чешки парламент прихватио Лисабонски споразум, на потезу Клаус
Хроника

Чешки парламент прихватио Лисабонски споразум, на потезу Клаус

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. мај 2009.

Сенат Парламента Чешке прихватио је данас, како се и очекивало, Лисабонски споразум чиме је окончана његова ратификација у парламенту. За споразум су гласала данас 54 од 81 сенатора горњег дома. Међутим, за пуну ратификацију у Чешкој је потребан и потпис најгласнијег противника "Лисабона" међу шефовима држава и влада Европске уније - председника Чешке Вацлава Клауса.

"Ово је важан дан за Чешку. То је и сатисфакција за мене лично и за владу која је стала уз споразум", поздравио је гласање вицепремијер за европска питања Александар Вондра. Шеф Сената Пшемислав Соботка је обећао да ће користити све нове веће надлежности које Лисабонски споразум даје националним парламентима - "жути" или "црвени картон" ако из Брисела дође нешто што се Чешкој не би допадало.

То што је после месеци отезања, неизвесности и трзавица и Сенат, после Посланичког дома, "дао благослов" Лисабонском споразуму, велики је успех премијера у оставци и лидера владајуће Грађанске демократске странке Мирека Тополанека. Он је, заједно са присталицама из проевропског крила своје странке, енергично лобирао да се споразум усвоји "као прихватљива цена за то што је Чешка у ЕУ". Евроскептично крило, окупљено око оснивача и бившег почасног председника грађанских демократа, педседника Републике Вацлава Клауса, остало је у мањини и већ припремило како да спречи да Лисабонски споразум ступи на снагу или макар да на дуже време одложи ратификацију.

Евроскептици у ОДС се надају да Клаус неће потписати споразум, а за сваки случај припремили су и поновни захтев Уставном суду Чешке да процени да ли је тај споразум о реформи европских институција у складу са чешким Уставом, иако је суд прошле јесени већ одлучио да јесте. Да ли ће Вацлав Клаус поштовати вољу оба дома парламента или ће одбити да потпише споразум којим, по његовој оцени, Чешка престаје да буде суверена држава, за сада је велика непознаница.

Гласању у Сенату претходила је жучна расправа у којој су противници споразума, као што је Јиржи Оберфалцер из ОДС, инсистирали да је Лисабонски споразум "мртав документ", пошто га је већ на референдуму одбацила Ирска. "На делу је завера евроспких елита. Европски државници су изразили своју вољу на диван начин: ако будемо питали људе суочићемо се са проблемима, па ћемо радије избећи да их питамо. Усвајамо споразум који људи на желе", протумачио је Оберфалцер.

Иако Чеси у анкетама признају да Лисабонски споразум уопште не разумеју, непрестано расте број присталица тога да Чешка не постане "црна овца", већ да ратификује споразум који је у Лисабону потписала њена влада. У последњој анкети агенције СТЕМ 64 одсто Чеха изјаснило се за Лисабонски споразум, а у октобру 2008. свега 45 одсто. "Распарчана Европа не може да учини ништа. Не треба да се завлачимо у ћошак. Израз суверенитета није када се стално на нешто изговарамо и стално себе нечим плашимо", рекао је шеф Одбора за спољну политику, одбрану и безбедност, сенатор опозиционих социјалдемократа Јиржи Динстбир, апелујући на сенаторе да гласају за Лисабонски споразум.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер