понедељак, 30. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Цесид: Кампања прави нову владу Србије
Хроника

Цесид: Кампања прави нову владу Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. мај 2011.

Мање од 30 одсто бирачког тела зна за кога ће гласати на изборима. Гласачи разочарани због тешке економске ситуације и штрајка Томислава Николића.

Када би избори били одржани овог викенда тек нешто више од милион грађана, који готово увек излазе на биралишта, знало би за кога ће гласати, наводе у ЦеСИД-у и додају да је број опредељених опао у последњих месец дана са више од 40 на мање од 30 одсто бирачког тела.

У ЦеСИД-у то тумаче разочарањем гласача у политичке прилике у Србији, на које је поред тешке економске ситуације у држави утицао и штрајк глађу Томислава Николића.

- Више од 70 одсто бирача не жели да се изјасни или не зна за кога ће гласати на следећим изборима - тврди за Прес с Зоран Лучић, извршни директор ЦеСИД-а, анализирајући последња истраживања јавног мњења.

Он не спори да је СНС у знатној предности над највећим политичким противником ДС, али је убеђен да ће се копља ломити у предизборној кампањи. На основу истраживања „Стратеџик маркетинга", СНС данас ужива подршку 38,9 одсто бирача, док би за ДС гласало 23,5 одсто грађана.

- Судећи по томе да ће чак три милиона сигурних бирача у последњи час одлучити коме ће доделити свој глас, све је извесније да ће период до изласка на биралишта, а посебно предизборна кампања пресудно утицати на резултат избора - оценио је Лучић.

Уједињени региони Србије не баве се резултатима истраживања јавног мњења, већ конкретним решењима, попут петиције за децентрализацију, поручили су јуче из УРС, коментаришући резултате истраживања „Стратеџика", по коме та групација не би прешла изборни цензус. У табору Млађана Динкића наводе да суд о раду странака не дају истраживачи, већ грађани.

Извршни директор ЦеСИД-а указао је на то да СНС није ништа драматично ни добила ни изгубила због Николићевог штрајка, али је додао да је неколико процената гласачког тела напредњака остало мало поколебано, посебно након критика патријарха да је у питању био нехришћански гест.

Нема сумње да је највећи добитник Николићевог протеста ДС, чије се „успавано" бирачко тело „пробудило" и хомогенизовало, тако да ће сасвим сигурно изаћи на изборе, ма када буду одржани - нагласио је Лучић

Он је уверен у то да ће од последњих потеза политичких конкурената, пред сам излазак на биралишта - као што је то на протеклим изборима био случај с обећањем о довођењу „Фијата" у Србију - умногоме зависити ко ће се на крају радовати. Лучићев став дели и Милан Николић, директор Центра за проучавање алтернатива.

- Врућа јесен ће одредити резултат избора - оценио је Николић за Прес с и додао да би Војислав Шешељ и кандидатура за ЕУ у великој мери могли да промене однос снага између СНС и ДС.

- Готово сигуран повратак Шешеља у Србију до јесени, који би нападима на Николића и Вучића, могао да „избуши" балон подршке напредњака и добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ, који ће сигурно бити ветар у леђа ДС, биће важни, можда и одлучујући фактори приликом изјашњавања грађана на изборима - оценио је Николић.

(С-медија)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер