Početna strana > Hronika > Centar za politike emancipacije: Plata koja pokriva osnovne egzistencijalne potrebe radnika u Srbiji iznosi 144.457 dinara
Hronika

Centar za politike emancipacije: Plata koja pokriva osnovne egzistencijalne potrebe radnika u Srbiji iznosi 144.457 dinara

PDF Štampa El. pošta
utorak, 30. jul 2024.

Plata koja pokriva osnovne socijalne i egzistencijalne potrebe radnika ili radnice i njihovih porodica u Srbiji iznosi 144.457 dinara, pokazuje najnoviji obračun Centra za politike emancipacije.

U saopštenju tog centra navodi se da je iznos plate za život proračunat na osnovu podataka Clean Clothes Campaign (CCC) mreže iz 2021. godine, a uvećan je za prosečnu godišnju stopu inflacije od 11,9% u 2022. i 12,5% 2023. godini.

„Ukoliko bismo posebno računali stopu rasta cena hrane, koja je bila daleko veća od prosečne godišnje inflacije, ovaj iznos bi bio i veći. Prosečna ugovorena neto zarada u 2023. godini iznosila je 86.000 dinara neto i pokrivala je tek 60 odsto plate za život“, navodi se u saopštenju.

Poslednji podaci, kako se dodaje, pokazuju da je prosečna zarada u maju ove godine iznosila 100.170 dinara.

„Dakle, prosečna zarada i dalje nije dostigla nivo plate za život. Šta onda reći o minimalnoj zaradi koja ove godine u proseku iznosi 47.000 dinara i pokriva tek trećinu plate za život?“, pitaju iz Centra u saopštenju i dodaju:

„Uprkos tome što je plata za život prepoznata u mnogim međunarodnim dokumentima, poput Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija i Evropske socijalne povelje, ali i činjenici da Zakon o radu eksplicitno navodi da minimalna zarada mora zadovoljiti osnovne socijalne i egzistencijalne potrebe zaposlenih i njihovih porodica, radnici i radnice u Srbiji i dalje žive u siromaštvu“.

Plata za život je, kako se ističe, osnovno ljudsko pravo.

Plata za život je, kako se ističe, osnovno ljudsko pravo. Ona uvek mora biti dovoljna da pokrije osnovne potrebe uključujući hranu, odeću, stanovanje, javni prevoz, komunalije i telekomunikacije, obrazovanje, slobodno vreme i kulturu, adekvatnu zdravstvenu zaštitu, troškove za higijenu i odmor

„Proračun plate za život polazi od objektivnih troškova života i govori nam koji je to najniži iznos zarade koji bi radnicama i radnicima i njihovim porodicama omogućio elementarno pristojan život. Ona uvek mora biti dovoljna da pokrije osnovne potrebe uključujući hranu, odeću, stanovanje, javni prevoz, komunalije i telekomunikacije, obrazovanje, slobodno vreme i kulturu, adekvatnu zdravstvenu zaštitu, troškove za higijenu i odmor. Plata za život uključuje i diskrecioni dohodak za nepredviđene troškove u visini od 10% cele zarade. Isplaćuje se za rad obavljen u sklopu punog radnog vremena, odnosno, ne uključuje naknadu za prekovremeni rad“, stoji u saopštenju.

Vreme je, navode, da država zaštiti radnike i radnice i značajno poveća minimalnu cenu rada, a da kompanije, koje na njihovom radu ostvaruju ogromne profite, preuzmu odgovornost i omoguće svojim zaposlenima da iskorače iz siromaštva u koje ih preovlađujući poslovni model konstantno gura.

Deklaraciju o plati za život koju su potpisale četiri sindikalne centrale, više od dvadeset organizacija i preko 2000 individua nalazi se na sajtu platazazivot.rs.

(N1)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner