уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брнабић: Код ранијих влада различито се причало у Бриселу, Москви, Вашингтону, а сад се, захваљујући Вучићу, води доследна и озбиљна политика; у опозицији кукавице које би задржале статус кво и проблем Косова оставиле унуцима
Хроника

Брнабић: Код ранијих влада различито се причало у Бриселу, Москви, Вашингтону, а сад се, захваљујући Вучићу, води доследна и озбиљна политика; у опозицији кукавице које би задржале статус кво и проблем Косова оставиле унуцима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. октобар 2018.

Нема више наметнутих решења за косовско питање и нема црвених линија које долазе од америчке администрације, изјавила је данас српска премијерка Ана Брнабић. Она је оценила да се слика Србије у свету променила јер се сада води одговорна и доследна политика.

У интервјуу за ТВ Пинк нагласила је да још има важних партнера, као што је Немачка, који се не слажу да нема црвених линија и да се с њима мора наставити дијалог и да им се стално говори зашто је важно да се дође до компромисног решења које нуди Србија.

"Не смемо да имамо додатно постављање црвених линија. Нама је Немачка искрен партнер, немачке компаније значајан су сегмент српске економије. Важно је да се с њима разумемо и важно је да с њима разговарамо", нагласила је Брнабићева.

Она је напоменула да су Београд и Приштина још далеко од постизања компромисног решења и да је питање да ли ће га и бити, те да дијалог може додатно само да оптерећује постављање црвених линија.

Србија је, како је рекла, раније имала владе које су водиле неодговорну и неозбиљну политику, где се једно причало у Бриселу, друго у Москви, трећу у Вашингтону, а да се сада, захваљујући председнику Александру Вучићу, води доследна и озбиљна политика и да је Србија данас поуздан партнер.

"Данас они нас слушају, чују нас, став САД се променио. Раније се Србија ни за шта није питала, имали смо наметнута решења, црвене линије. Данас нема црвених линија и, ако се Београд и Приштина договоре око компромиса који ће дугорочно донети мир и стабилност, онда је то прихватљиво за САД", закључила је премијерка.

Имам подршку напредњака, размишљам да се учланим

Премијерка Ана Брнабић изјавила да од почетка рада у Влади Србије има искрену подршку напредњака због чега размишља да се учлани у СНС.

"СНС ме је подржао од првог дана када сам постала министар за државну управу и локалну самоуправу, подржали су ме у Скупштини Србије, када је било најважније. Никада ми није наметано да будем члан странке и никада та подршка није зависила од тога да ли сам члан странке или нисам", рекла је она за Пинк тв.

Није сигурна, како каже, да осим напредњака постоји још нека странка која тако подржава некога ко није члан странке. Подршка СНС-а зависила је од тога колико ради, колико је посвећена Србији и послу који обавља, колико је упорна.

"То ме је навело на размишљање да се учланим у СНС", закључила је она.

Oпозицији приоритет да се докопају власти, док им је Косово секундарна тема - кукавице би најрадије задржале статус кво и оставиле проблеме својој деци и унуцима

Премијерка каже да је опозиција открила свој прави став о Косову, односно то да би најрадије да то питање остане нерешено, будући да знају да Александра Вучића неће моћи да "склоне" ако развеже овај чвор. Истиче да ово говори о њиховој неодговорности која је једнака оној коју су показали док су били на власти, када су упропастили и похарали Србију.

Представници опозиције постају све нервознији, а посебно је невероватно да су отворено признали своју политику према КиМ, односно то да је немају, каже премијерка Србије Ана Брнабић.

- Рекли су отворено да не сме да се реши питање КиМ јер онда никада неће моћи да смене Вучића. Дакле, секундарни су мир и стабилност, а примарно је доћи на власт. Ово је једнака неодговорност оној коју су показали када су били на власти, што је довело до затварања фабрика, губљења радних места, што нас је довело готово до банкротства. Неодговорно је и задржавати статус кво, јер то значи "ја не знам и не умем и оставићу ово питање будућој генерацији". То је кукавичлук! Одговорност је да ви решите највећа питања и проблеме док сте на власти, а не да их остављате својој деци и унуцима - оцењује премијерка.

Када је реч о позиву на вешање од стране Срђана Нога и позиву на силовање од стране Жељка Веселиновића, премијерка каже да им је најважније оптужити и што јаче увредити некога. Те претње, каже, нису изречене у афекту, већ претходно помишљено.

Када је реч о овоме што је рекао господин Ного, фасцинантно ми је што није ни прочитао Даблински споразум, већ је најважније што јаче оптужити Владу. Да је прочитао, знао би да Србија не може да потпише и парафира споразум. Када је реч о Веселиновићевој изјави, она није изречена у афекту, она је написана. Искуцана, проверена и послата! Претња силовањем није страшна само због мене, страшно је генерално обраћати се тако. Из Савеза за Србију није реаговано, па је дошла друга претња, након које се Ђилас извинио грађанима Србије што су то морали да чују, али не и мени. Волела бих да се мало више умешају јавне институције јер је ово јавни дискурс који мора да се осуди - каже Брнабић. Додаје да је паметна опозиција важна за сваку одговорну власт и демократску државу, те би "волела да се мало промене" након чега би их “и грађани наградили неким гласовима”.

Приштинска у УН сама себи нанела много штете

Када је реч о посети приштинске делегације Уједињеним нацијама, Брнабић каже да је та изузетно бројна делегација, која броји чак 41 члана, злоупотребљавала своје присуство. Оцењује да су сами себи нанели пуно штете јер је цео свет видео колико неодговорну политику воде.

- Хватали су људе по ходницима, говорили преко друштвених мрежа да су имали важне састанке, а онда су добијали деманте. Волела бих да имамо другачији однос са њима и бољу комуникацију, што би допринело миру и стабилности за Србе за КиМ, али и за цео регион. У том смислу, увек сам спремна за разговор јер су мир и стаблност најважнија вредност - каже премијерка Брнабић за "Ново јутро".

Ћутња међународне заједнице фрустрира, али смо стрпљиви

Говорећи о ћутњи међународне заједнице, Брнабић каже да је потребно огромно стрпљење за разговоре са представницима Приштине, али некада то стрпљење мора бити безгранично за разговор са представницима међународне заједнице.

- Ово је често толико фрустрирајуће, пре свега када наиђемо на ћутање, и свака част Вучићу на безграничном стрпљењу. Београд је стрпљив и толерантан и наставиће да буде такав зарад мира и стабилности, пре свега за Србе са КиМ - каже премијерка.

Додаје да је дијалог тешко водити у ситуацији када се десе ситуације попут убиства Оливера Ивановића, терора над Марком Ђурићем и када смо сведоци још преко 70 различитих инцидената.

- Сетимо се како је прошла посета председника Косову, сетимо се да су били спремни да пуцају, јуче смо имали напад на вернике... Поносна сам и срећна јер данас имамо људе који воде Србију са потпуно новом политиком. Нисмо претерано емотивни, а и ако јесмо, онда јесмо иза затворених врата. Размишљамо рационално, стрпљиви смо, знамо шта нам је циљ и гурамо агенду према том циљу. Да смо другачији, ситуација би била много нестабилнија - каже премијерка.

Србија јача своју економију и подиже плате и пензије на здравим ногама

Подвлачи да је Србија еконосмки све јача, да је све мања незапосленост, да је стање у буџету све боље.

- Помажемо Републици Српској, одвајамо новац за пројекте на КиМ... Водимо потпуно другачију, рационалну политику, која може донети добро свима нама - каже премијерка.

Каже да ће много воде протећи Савом и Дунавом док свет не почне да перципира наш регион као стабилан, али Србија свакодневно ради на побољшању сопствених услова.

- Србија је престигла Хрватску на глобалној листи конкурентности, испред нас је само Словенија од земаља бивше Југославије. Али бољи резултати доћи ће само када регион почне да се перципира као стабилан. У БиХ је незапосленост 37 одсто, и треба да се баве тиме јер нам јесу у интересу регионална стабилност, разумевање и дијалог, чиме се остварују пуни резултати - каже премијерка.

Истиче да је дошло до повећања пензија, да је укинуто њихово привремено умењење, те ће пензије бити веће са исплатама од 1. новембра.

Често нам се паушално намеће да најмање размишљамо о сиромашнима, а Вучић је синоћ изнео податак да је од 2009. године минималац био око 150 евра, 2012. био је 162, а све укупно од 2009. до 2012. године минималац је повећан за два одсто. Од 2012. до јануара 2019. године минималац ће бити 230 евра, односно повећали смо га 40 одсто. Дакле, ми смог а повећали за 40 ,а они за два одсто. Наши економски показатељи за ову годину су јако добри, имамо економски раст за прву половину од 4,85 одсто, а до краја године ће наша економија расти изнад четири одсто. Преко 70 милијарди динара је суфицит у буџету и имамо9 га трећу годину за редом. Јесте, просечна плата у, рецимо, Црној Гори је већа (511 евра) али са јавним дугом од преко 70 одсто и дефицитом од 5,6 одсто. Замолила сам Министарство финансија да ми израчуна да, када бисмо ми били неодговорни и потрошили цео суфицит, плус потрошили још пара како бисмо дотерали дефицит до минус 5,6 одсто, наша просечна плата износила би 600 евра. На сву срећу, ми водимо одговорну политику и плате и пензије расту на здравој основи. Када сам преузела Владу, Вучић ми је оставио бољу ситуацију него што ју је затекао и ја треба да бринем какву ћу ситуацију оставити мојим наследницима - каже Брнабић.

Уместо да се бавимо важним питањима, губимо време на демантовање лажних вести

Две вести су је, каже, у петак натерале да остави све на чему је радила и посвети се демантовању важних вести - вест о аеродрому и Србији на “црној листи” Гугла.

Када је реч о питању Аеродрома и наводима да ће Станко Суботић зарадити најмање 28 милиона евра од његове концесије, Брнабић каже да су у тексту који ово наводи поређане информације, а закључак је супротан разуму.

- Закључили су да смо му ми омогућили да заради новац, а Суботић је то земљиште купио у периоду од 2000. и 2003. године. Затим 2008. године он пребацује ту земљу на другу компанију, своју. А сада кажете људима који имплементирају вишедеценијске планове да помажемо Суботићу да заради. Каква замена теза. Истраживачки новинари нека истраже ко му је и за колико пара продао ту земљу почетком 2000-их и како је успео да се 2008. та земља пребаци - каже Брнабић.

Када је реч о вести да је Србија на "црној листи" Гугла, каже да ју је та вест много погодила и да је пре свега била ударац за ИТ компаније.

- То је такозвани "фејк њуз" и наше агенције су то преносиле бомбастично, без провере извора. Убили смо се после да дамо праву, тачну вест о томе шта се тачно десило, а реч је о техничким проблемима. Опозиција се била много обрадовала томе да смо на некој црној листи и нико се није јавио и извинио када је речено да је вест лажна. Много времена морамо да издвајамо само да бисмо демантовали ствари - каже премијерка.

Држава никада није одвајала више за лечење деце

Говорећи о лечењу деце преко порука, ово је, каже, један од најбоље изведених политичких спинова.

2014. године, када је Вучић постао премијер, дао је иницијативу да се направи буџетски фонд за лечење деце и одраслих у иностранству. Тако би се поред средстава из РФЗО, на професионалан начин, уз подршку породице и наших најбољих лекара, одвојила додатна средства за лечење. Тако је 2014. године одвојено 23 милиона евра за лечење деце у иностранству и послато је преко 2.000 деце. То је четири пута више деце него у истом периоду пре тога. Лечење СМС-овима је нормална ствар и у најбогатијим државама, али спада под домен филантропије. Држава никада више није одвајала. Само у овој години одвојено је 17 милиона евра за лечење ретких болести, а сада смо покренули пројекат "Једна милијарда за здравство". С тим смо већ кренули са Клиничким центром Ниш. Отворили смо пре две недеље реконструисану болницу Драгиша Мишовић. Настављамо са овим пројектом и то је посао који радимо за грађане и нашу децу и стварно молим да се ово не злоупотребљава у политичке сврхе - каже премијерка.

(Танјуг - Пинк)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер