субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брисел: Ештон и Тачи о наставку дијалога Београда и Приштине
Хроника

Брисел: Ештон и Тачи о наставку дијалога Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. јул 2012.

БРИСЕЛ - Висока представница Европске уније Кетрин Ештон и "премијер Косова" Хашим Тачи су данас у Бриселу "размотрили нужност да се настави дијалог Приштине и Београда".

Висока представница ЕУ је "истакла да ти разговори треба да се обнове што је пре могуће, чим буде у Београду ступила на дужност нова влада", саопштила је Маја Коцијанчич, представница за штампу Кетрин Ештон.

Додала је да је висока представница ЕУ "подвукла важност да обе стране у потпуности спроведу све споразуме постигнуте у дијалогу".

Европски дипломатски извори су агенцији Бета пренели да се улажу напори да, ако је могуће, већ у петак на разговоре с Кетрин Ештон у Брисел допутује нови премијер Србије Ивица Дачић, пошто се очекује да сутра буде формирана његова влада.

Ештон је на састанку с Тачијем "изразила задовољство због обнављања мандата Еулексу" и нагласила да је та мисија важан саставни део ангажовања ЕУ на Косову.

Коцијанчич је додала да је до састанка високе представнице ЕУ и "косовског премијера" дошло "у склопу редовне размене мишљења о напретку Косова и спровођењу европског програма" Косова.

Висока представница ЕУ и Тачи су, како је саопштила Коцијанчич, "напредак у овој години оценили као веома битан и договорили се да наставе да блиско сарађују у даљем подстицању европске перспективе Косова".

По изворима у Бриселу, на састанку Ештон - Дачић би, поред програма нове Владе Србије, свакако требало да буде речи о уређивању односа Београда и Приштине, будући да Европска комисија треба да буде у могућности да извести Европски савет да је Србија испунила услове за покретање преговора о пријему у ЕУ.

Кључни услов за то је што брже настављање преговора Београд - Приштина, утолико пре што је и председник Србије Томислав Николић недавно у Бриселу оценио да би тај дијалог требало подићи на виши, политички ниво.

С друге стране, "председник косовске владе" изјавио је данас у интервјуу за Танјуг да је спреман да разговара са новим српским властима, али да људи који сада воде Србију треба да се сете да су на Косову већ једном претрпели пораз.

"И Николић и Дачић су 1999. завршили као губитници на Косову, тако да би било какве спекулације о новој употреби силе прво њих требало да подсете да не би поново изгубили", рекао је Тачи.

Он, међутим, каже да се треба окренути будућности и да је спреман да са новим српским властима ради на нормализацији односа Београда и Приштине.

"Нове власти у Београду су производ изборне воље грађана и ми ту вољу треба да поштујемо и да будемо спремни на комуникацију у оквиру нормалних европских вредности”, изјавио је "председник косовске владе".

Он је рекао да данас са Ештон није говорио о наставку дијалога, већ о примени досад постигнутих споразума.

"Имамо обавезу да применимо оно што је досад договорено, а временом, наравно, и да подигнемо дијалог на ниво када ће комуникација бити директна, што ће водити ка међусобном признавању две државе", рекао је Тачи.

Он је подсетио да је Косово досад имало техничке и политичке разговоре са разним земљама и сматра да тако треба да буде и са Србијом, с обзиром на обострану тежњу Београда и Приштине за напретком у евроатлантским интеграцијама.

Када је реч о северу Косова, Тачи каже да има идеје о томе како би се тај проблем могао решити и да их је изнео у неколико европских престоница.

"То су идеје које су веома позитивне, кад је реч о интеграцији српске заједнице, а важно је имати у виду да преко две трећине живи на јужном делу Косова, с тим да свако решење мора бити у духу нашег устава и закона", казао је он.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер