понедељак, 01. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брент Вилтон: Дошао сам да подржим промене Закона о раду
Хроника

Брент Вилтон: Дошао сам да подржим промене Закона о раду

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. јануар 2014.

Београд -- Промена Закона о раду је кључна како би се у Србији створило окружење које ће омогућити да се отварају нова радна места, изјавио је Брент Вилтон.

Вилтон који је генерални секретар Међународне организације послодаваца је навео да је у Србију дошао да би подржао Унију послодаваца Србије у напорима да промени Закон о раду, јер ситуација у том погледу није добра.

"Садашњи Закон о раду је веома рестриктиван, јер обесхрабрује послодавце да отварају нова радна места због високих трошкова и процедуралних тешкоћа за престанак уговора о раду. Они су постали терет за предузећа у периоду економске кризе", сматра Вилтон.

На питање да ли мисли да ће бити политичке воље да се закон о раду измени, Вилтон је рекао да је поента да се од промена не одустане и да се предлог измена што пре врати у процедуру.

"Што их пре усвојите брже ћете напредовати. Брзе промене можда јесу болне, али споре не доносе резултате који су вама потребни", казао је он.

Вилтон је додао да подржава послодавце и охрабрује владу да спроведе реформе које одговарају потребама већине. Вилтон је објаснио да је Закон о раду сада приоритет, а његова измена треба да повуче и измене других закона попут оних о приватизацији, стечају и планирању и изградњи.

"Важно је да измене закона нису усклађене с европским законодавством из ове области. У Европи има многи различитих модела радних односа. Треба да погледате које су земље привукле највише инвестиција", истакао је он.

Вилтон је изнео мишљење и да је пословни амбијент за привреднике нездрав, да је тешко пословати због велике бирократије и трошкова.

"Питање је једноставно: Србија треба да одлучи коју економију и друштво жели. Ви не користите предности глобализације и модернизације. Погледајте земље у окружењу. Ваш неуспех је туђи успех. Морате бити успешни као други. Код вас је доминантан јавни сектор који је неефикасан, пуно кошта државу, односно пореске обвезнике. Скоро 49 одсто БДП се прави у јавном сектору и предузећима у власништву владе, док приватни сектор није довољно јак. Јасне су у том погледу и поруке ММФ, Светске банке и других организација које вас посматрају. Оне подржавају реформе", објаснио је он.

Вилтон је, такође, рекао да су намети за послодавце међу највећима у Европи и окружењу.

"Нема ниједне друге земље у свету где трошкови отказа за запосленог падају на терет послодавца, односно где послодавац исплаћује отпремнину за све године радног стажа. Да ли бисте ви, када то знате, запослили особу од 50 година", указао је он.

Вилтон је објаснио и да је Међународна организација послодаваца мрежа приватног сектора на светском нивоу, основана 1920. године у Лондону, и тренутно броји 150 чланова националних организација послодаваца из 143 земље. Основна мисија организације је заштита интереса послодаваца у социјално-економским дебатама у УН и мултилатералним системима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер