недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранко Ковачевић: Србија је стара и необразована
Хроника

Бранко Ковачевић: Србија је стара и необразована

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. новембар 2011.

Најбољи високообразовани млади људи ће и даље одлазити из Србије, јер је она једна од најсиромашњијих држава у Европи, која при томе нема слуха да више улаже у науку и створи боље услове за останак таквих људи, оцењују представници просветне струке.

Ректор Универзитета у Београду проф. Бранко Ковачевић изјавио је да се процењује да је у последњих 20 година Србију напустило око пола милиона грађана, а да је држава одласком најбољих изгубила око 12 милијарди евра.

- Одласком најбољих стручњака и младих дипломаца Србија је много изгубила, јер се годинама улагало у њихово образовање, а сада они раде у другим државама у којима плаћају порез - рекао је ректор Ковачевић.

Он је додао да је Србија једна од најсиромашнијих држава у Европи, а да једино јака економија и привредна могу да утичу на отварање нових радних места.

- Једино ћемо отварањем нових радних места задржати најбоље, а ту могу да помогну и инвеститори који ће у њих улагати - додао је Ковачевић.

Ректор је напоменуо да је "Србија стара и необразована и да док у свету земље имају од 40 до 60 одсто младе, високообразоване генерације, ми имамо 40 одсто неписмених".

- Данас одавде и даље одлазе високообразовни људи, јер се они у свету највише траже, а поготово они који су завршили природне и техничке науке - казао је ректор и додао да на пример Немачка у овом тренутку тражи око 400.000 инжењера, који ће радити на модерним технологијама и иновацијама и то све како би та земља побољшала бруто национални доходак за један до два одсто.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер