субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: До краја следеће недеље нови аранжман са ММФ-ом
Хроника

Божидар Ђелић: До краја следеће недеље нови аранжман са ММФ-ом

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. март 2009.

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић изјавио је данас да до краја следеће седмице очекује завршетак преговора са Међународним монетарним фондом и да ће се уговорити аранжман за 2009, али и 2010. годину. "Очекујем да се у четвртак или петак наредне седмице заврши ова рунда преговора", рекао је Ђелић, али није могао да прецизирао висину средстава који је ММФ предложио, оцењујући да је од тога много важнији квалитет програма.

"Није важан износ кредита, тај новац није за буџет већ "додатна муниција да би се бранио динар", рекао је Ђелић новинарима на скупу посвећеном рецисији у Србији, који се одржава у београдском хотелу "Хајат".

У згради Народне банке Србије (НБС) данас пре подне почели су преговори представника Владе Србије и Међународног монетарног фонда (ММФ) о новом "стенд бај" аранжману.

Ђелић је истакао да се ставови ММФ и српске стране мало разликују и да је ММФ дошао са песимистичким прогнозама о економској ситуацији. "Доста су (ММФ) песимистични...Ми имамо нешто другачије цифре и у даним који долазе приближићемо ставове", рекао је потпредседник Владе. Он је навео и да су српске власти сазнале од представника ММФ да ће та финасијска инстутуција ових дана изаћи са још лошијим прогнозама о светској економији и да се очекује пад у источној и централној Европи од 3 одсто док је југоисточној Европи "намењен нешто бољи проценат". Имајући у виду те податке, додао је Ђелић, ове године се може причати о стагнацији привреде, истичући да "Србија није под банкротом и није у рецесији".

Он је најавио за следећу седмицу разговоре са европским комесаром за проширење ЕУ Оли Реном о добијању макрофинансијске помоћи буџету Србије од Европске уније. Ђелић је рекао и да плате и пензије не могу да се смањују јер ће то имати лоши социјални и економски ефекат.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер