петак, 03. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бошњаци, Албанци и Мађари желе регионализацију по етничком принципу
Хроника

Бошњаци, Албанци и Мађари желе регионализацију по етничком принципу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. јул 2009.

Закон о регионализацији који је Скупштина недавно усвојила дефинише Србију као државу седам региона, али њиме нису прецизиране границе. Те појединости прецизираће Завод за статистику и свој предлог послати Влади на усвајање. Влада ће на основу тог предлога сачинити уредбу којом ће закон заживети у пракси.

За сада је извесно да ће засебни региони бити Војводина, КиМ и Београд. А који ће градови ући у састав преостала четири региона - западног, источног, централног и јужног - биће прецизирано управо уредбом Владе.

Бошњачке странке тражиле су да шест санџачких општина - Нови Пазар, Сјеница, Тутин, Прибој, Пријепоље и Нова Варош - буду један регион, и том захтеву је удовољено. И Риза Халими, председник ПДП, каже да Албанци захтевају да Прешево, Бујановац и Медвеђа буду једна област. Што се Мађара тиче, Балинт Пастор из СВМ, каже да би било логично да општине Ада, Сента и Кањижа буду у бачкој области у оквиру региона Војводине.

- Нема ништа од етничких региона - поручује Бранко Ружић, председник ИО СПС. - Они који се томе надају, грдно су се преварили. Сви грађани Србије имају равноправан статус, али нико не треба да очекује да ће због тога што је национална мањина моћи да направи етнички хомоген регион.

Дејан Јовановић, државни секретар у Министарству економије, потврђује да ће Влада Србије уредбом тачно прецизирати које општине ће припасти ком региону.

- Завод за статистику ће на основу стручних критеријума сачинити предлог - каже Јовановић за „Новости“. - То су квантитативни критеријуми који се односе на број становника и квлитативни који се тичу развијености неке општине. У сваком случају, такви критеријуми користе се и у Европској унији.

Завод за статистику има рок од шест месеци да сачини предлог поделе на седам статистичких региона и да га упути Влади Србије. У Закону је прецизирано да ће Влада, а на предлог завода и у складу са стандардима Европске уније утврдити области које чине тих седам региона.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер