недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бошко Обрадовић: Вучић је прво рекао да није хтео да прими француско-немачки предлог, да је то био апсолутно неприхватљив документ, да би сада рекао да ће радити на спровођењу тог документа
Хроника

Бошко Обрадовић: Вучић је прво рекао да није хтео да прими француско-немачки предлог, да је то био апсолутно неприхватљив документ, да би сада рекао да ће радити на спровођењу тог документа

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. јануар 2023.

Лидер Покрета Двери Бошко Обрадовић каже да седница парламента о Косову још увек није заказана, а да ће, ако буде одржана, а нада се да хоће, посланици тог покрета тражити да се немачко-француски предлог о Косову одбаци. "Простора за преговоре има, али их треба вратити у Савет безбедности УН, где имамо савезнике - Русије и Кину. Како би Србија то могла да уради? Обратио бих се УН и обавестио их да је ЕУ изашла из оквира свог мандата, прешла је на решавање статусног питања, што није њен мандат. СБ УН је једини где се о преговорима о статусу Косова може преговарати", казао је Обрадовић у Дану уживо.

Скупштина Србије требало би да заседа у четвртак, 2. фебруара, када се очекује расправа о француско-немачком предлогу за питање Косова и Метохије. Став Двери је да предлог треба да се одбаци у целини, и чули смо га убрзо након што је председник Србије саопштио резултате разговора са западном „петорком“.

А да ли ће бити седнице уопште?

„У нашој земљи све је наопако, па медији јављају за нешто што би требало да буде посао председника Скупштине. А он седницу није заказао. Ради се о неозбиљности и њиховом стилу да заказују ‘дан уочи’, што је једно иживљавање над посланицима, да ви не знате кад вам је седница, да не можете да се организујете и припремите. То говори о једном иживљавању над институцијама друштва“, нагласио је Обрадовић.

Каже да се нада да ће седница бити одржана.

„Ја се надам да ће бити седнице, јер не видим у којој то другој институцији треба да се разговара о Косову ако не у Скупштини. Али овој власти се не може веровати. Јер, Вучић је прво рекао да није хтео да прими предлог француско-немачки, да је то био апсолутно неприхватљив документ, да би сада на Јовањдан рекао да ће се радити на спровођењу једног таквог документа. Како можете после тога да верујете једној таквој власти“, упитао је Обрадовић.

Н1: Ви сте за то да се одбаци тај предлог, а нисте га још ни видели?

„Ја сам послао допис Председиштву Србије и тражио увид у тај документ за Косово, истакао сам да је неопходно да сви посланици добију тај папир, да је добро да добијемо и предлог закључка, како власт види тај предлог. Из изјава коју је Александар Вучић дао, а да не говорим о изјавама западних дипломата, јасно је да се ради о документу који има један смисао – да Србија прихвати да се више не противи уласку Косова у међународне организације, пре свега УН“, каже Обрадовић.

Према његовим речима, неопходно је извршити притисак на Србију.

„Они траже да се ми не противимо уласку Косова у УН, што је иста ствар. Тиме се добија независност Косова“, каже.

На седници парламента, додаје, питаће:

„Где се жури, која то држава у свету се одрекла дела своје територије…“, наводи.

Обрадовић каже и да нико није говорио о санкцијама које ћемо доживети ако не прихватимо поменути предлог за Коаово.

„Ових дана смо изложени тим страховима и претњама, да је потоп ако не прихватимо. То не може да се деси. У самој ЕУ је пет држава које не признају Косово. Консеквенце су једно, а санкције друго. Нико није рекао да су консеквенце санкције“, мишљења је Обрадовић.

На седницу парламента, наглашава, иду да би „спречили власт да прихвати тај предлог“.

„Не постоји држава на свету која би се одрекла своје територије, зашто бисмо ми то урадили. И питам се ко је тај који ће признати окупацију Косова“, рекао је.

А на питање о томе како да се преговара о Косову, каже: „Простора за преговоре има, али их треба вратити у СБ УН, где имамо савезнике – Русију и Кину. Обратио бих се УН и обавестио да је ЕУ изашла из оквира свог мандата, прешла је са техничких преговора на решавање статусног питања, што није њен мандат. СБ УН је једини где се о преговорима о статусу Косова може преговарати“, закључио је Обрадовић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер