субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борко Стефановић: На гласању о Резолуцији чији је захтев да се уведу санкције Русији видећемо да ли су СНС и СПС против ЕУ
Хроника

Борко Стефановић: На гласању о Резолуцији чији је захтев да се уведу санкције Русији видећемо да ли су СНС и СПС против ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. децембар 2022.

Борко Стефановић, потпредседник Скупштине Србије и председник Одбора за спољне послове, каже да Србија није у непосредној ратној опасности, а да такав утисак стварају изјаве званичника - премијерке, министара одбране и полиције и председника. Наводи да Колегијум председника Скупштине "наравно нико није обавестио" о донесеним одлукама (подизање борбене готовости и сл). Каже да Срби на Косову очекују да Србија буде трезвена, дипломатична, смирена, хладне главе, да се бори мирним средствима за њихова права - да се спречи њихово исељавање. "Исељавање Срба с КиМ и јесте оно што (косовски премијер Аљбин) Курти жели", навео је. Барикаде су последица вишегодишњег притиска, Курти је гурао Србе ка Рашки, додао је, говорећи о њиховој оправданости. Изјавио је, пред сутрашњу седницу Одбора за спољне послове на којој ће се гласати за или против Резолуције за усклађивање спољне политике са ЕУ, да ће се на њој коначно видети да ли посланици Српске напредне странке (СНС) и СПС мисле да Србија треба да буде део ЕУ или не.

На питање да ли смо у ситуацији непосредне ратне опасности, Стефановић каже да на сву срећу нисмо још увек. „Постоје за то посебне процедуре, али постоји једна међуфаза – фаза приласка тој непосредној ратној опасности. Дигнута је борбена готовост и имали смо видљив и јасан покрет трупа према административној линији… Оно што је више створило утисак непосредне ратне опасности – то су изјаве наших званичника, премијерке, министара одбране и полиције, па и председника Републике“, рекао је гостујући у емисији Иза вести. 

На питање да ли је било ко информисао колегијум председника Народне скупштине шта се намерава учинити, нарочито кад је у питању подизање борбене готовости, Стефановић, који је и потпредседник Скупштине, каже – наравно да није. С обзиром на то да живимо у земљи у којој већ десет година немамо владавину права и где се не поштује Устав, био би пријатно изненађен да је нас било шта, о било чему, било ко известио, рекао је Стефановић наводећи да је Вучићу потребан само један краћи телефонски разговор са председником Скупштине Владимиром Орлићем.

Упитан да ли су те одлуке смислене, каже да не може да их процењује јер немају пуне информације и не знају колика је реална опасност и угроженост. „Јер су то информације из обавештајног сектора и нису доступне опозицији. У неким нормалним демократским земљама било би добро када би се информације размењивале у неком кругу између власти и опозиције да би се постигао неки заједнички став, ми нажалост то немамо“.

На Пинку се већ води рат и хушка се јавност, а има ту елемената кривичног дела изазивање опште опасности и изазивање панике, каже Стефановић додајући да није добро играти се са оваквим стварима.

Срби на Косову очекују да Србија буде трезвена, дипломатична, смирена, хладне главе, да се бори мирним средствима за њихова права

Истиче да Срби на Косову очекују да Србија буде трезвена, дипломатична, смирена, хладне главе, да се бори мирним средствима за њихова права, да се спречи њихово исељавање. „Исељавање Срба с КиМ и јесте оно што Курти жели“, наглашава.

Оцењује да је повучен низ потеза који делују претерано – повлачење трупа па враћање у касарну и борбених средстава и слично. „Каква је то држава која подиже борбену готовост, фотографише борбена средства па их врати у касарну“, пита и оцењује да је то у функцији можда популарности и одржавања рејтинга или да се покаже Србима на КиМ – чинимо све, немојте да бринете. Ако је то за психилошку подршку – то подржавам, додаје: „Ти људи су гурнути у барикаде непрекидним притиском и уценама владе у Приштини. Барикаде су биле природни исход, они траже да се пусте људи који су на правди Бога ухапшени и треба да их пусте – да би барикаде биле склоњене“.

Међутим, како каже, било је довољно да је Србија једном рекла – будете ли напали (Приштини) ми смо спремни да бранимо наш народ свим средствима. То је било можда добро једном рећи и сада имамо гомилу изјава које су контрапродуктивне, оцењује. „Грађанима треба разјаснити да у савременом добу не улазите у оружани сукоб, а да претходно нисте добили одобрење већих савезника. Не можете да шаљете трупе мимо команданта Кфора по Резолуцији 1244, а не можете да пошаљете трупе на КиМ а да не уђете у директну опасност од сукоба са НАТО-ам“, каже и наводи да би волео да се то не догоди.

Волео бих да се ова власт најзад уозбиљи да схвате да свака њихова реч има огромну тежину, да се свака њихова стрелица директно прелама преко леђа Срба на КиМ, рекао је. Додао је да је у оваквим ситуацијама најбоље радити хладне главе и радити кроз преговарачки процес и са онима који могу извршити притисак на Аљбина Куртија.

Никакво звецкање оружјем и хушкање није за похвалу и то не може бити добро, али с друге стане немамо информацију колико је озбиљна и непосредна опасност по Србе на КиМ, рекао је Стефановић. На питање шта подржава ССП, каже прокламовану државну политику… „Да се кроз све проблеме прође искључиво кроз преговарачки процес, да са Приштином постигнемо писани споразум који ће сва отворена питања да затвори – осим признања, о томе нема говора и столице у УН“, рекао је.

Стефановић је навео да подржавају да се дође до решења, да су дали предлоге (ССП) додајући да није нормално да се све ово дешава на Косову а да о томе нема расправе у Скупштини. Подсећа да су ту расправу и тражили.

Говорио је и о утицају косовског питања на евроинтеграције. „Неће Србији нико тражити признање независности Косова да уђе у ЕУ, јер би једна Шпанија и друге државе које нису признале Косове и поштују Резолуцију 1244 рекла да не може Србија да уђе, која је признала независност Косова… Друго су билатерални притисци – то постоји и постојаће“, навео је.

Барикаде последица вишегодишњег притиска, Курти гурао Србе ка Рашки

Барикаде нису циљ, него су средство, каже Стефановић и додаје да би требало да се уклоне, ако се испуне захтеви. Приштина не жели да их испуни, међународна заједница тражи да се уклоне, али не чини довољно да се ухапшени пусте, рекао је. Каже да су барикаде су последица ужасног, вишегодишњег притиска, и да је Курти од када је дошао на власт буквално Србе гурао у правцу Рашке.

Оценио је да је скандалозно то што нису дали патријарху да пређе. На констатацију да је и ЕУ реаговала на то, рекао је да је добро да у ЕУ постоји трезвеност и да виде да је Аљбин Курти једна опасна реметилачки фактор. „И то виде и САД, и ту треба тражити излаз, а не у уласку у сукоб са западним саговорницима и ЕУ која је наш стратешки циљ“, рекао је.

Стефановић каже да не види план власти. А наш план смо предложили више пута, тражили смо седницу, као и ванредну седницу за дешавања у Пироту и ништа, рекао је.

На гласању о Резолуцији видећемо да ли су СНС и СПС против ЕУ“

Седница Одбора за спољне послове Скупштине Србије, заказана је за среду 28. децембра у 13ч. Упитан зашто се сутра тек о томе расправља, каже да је тражено и да је „оправдан захтев Министарства спољних послова да да одређену анализу извештаја усклађености наше политике са ЕУ, што су и урадили, обавестили су да ме да су послали, али та анализа још није стигла у Скупштину и да ту нема ништа спорно“.

Сутра је прилика да се види шта посланици мисле о уласку ЕУ, да ли идемо у будућност или у изолацију и лутање и на заљубљеност у Руску Федерацију која је извршила агресију на суверену земљу

Не верујем да ће СНС и СПС подржати мој предлог Резолуције да се усклади спољна политика са спољном политиком ЕУ уз захтев да се уведу рестриктивне мере тј. санкције против Руске Федерације, каже. Сутра је прилика да се види шта посланици мисле о уласку ЕУ и да се види ко је шта и шта посланици СНС и СПС и коалициони партнери мисле о томе, да ли идемо у будућност или у изолацију и лутање и на заљубљеност у Руску Федерацију која је извршила агресију на суверену земљу, додаје.

О Булатовићу

Упитан да ли излазак потпредседника ССП цепање странке, каже да никако није.

Жао ми је што је употребио напредњачке аргументе и аргументе из таблоида да би истакнуте чланове ССП, нарочито Маринику Тепић, оптужио за сарадњу са СНС што нема апсолутно додира са истином, закључио је Стефановић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер