уторак, 12. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Север Косова је ограничен простор под великим притиском
Хроника

Борислав Стефановић: Север Косова је ограничен простор под великим притиском

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. септембар 2011.

Шеф преговарачког тима Београда у дијалогу са Приштином Борислав Стефановић оценио је да је север Косова данас ограничен простор под великим притиском, те да увек постоји могућност да дође до додатних проблема и тензија, због чега је потребно да се проблем реши договором. Кфор ојачао барикаде на Јарињу.

"Ситуација је иста као и јуче. Имамо једну континуирану напетост, која овде постоји, исчекивање грађана који су мирни и то је најважније. Они траже одговор и задатак државе је да га да", нагласио је он у изјави новинарима приликом обиласка погона фабрике "Лола фот" у Лешку.

Стефановић је казао да власти у Београду имају јасну перцепцију и план како треба изаћи из кризе, а предлог је предат међународној заједници, и укључене су и УН.

"Тражимо могућност да се што пре одговори на наш захтев да разговарамо о администратоивним прелазима Јариње и Брњак, јер је дијалог једини начин да решимо кризу. Очигледно је да имамо пуну опредељеност грађана да не одустану од својих захтева, и опредлејеност Приштине да не одустане од заокруживања суверенитета. С обзиром да су та два става у потпуности супростављена, једини је излаз у договору, а ми смо спремни на договор било када и било где", рекао је он.

Стефановић је истакао да очекује одговор ЕУ како види излаз из ове кризе.

"Али, излаз из ове кризе није потврђивање једностраног потеза Приштине јер је то лоша порука за Балкан, Београд и систем међународних односа", упозорио је он.

Стефановић је рекао да ако свако може да направи корак и каже 'сада је нова реалност и сада можемо да разговарамо' онда тако може и Београд да се понаша, али би то водило само ка конфронтацији, што није ни у чијем интересу.

Стефановић је подвукао да Србија не жели никакве сукобе, већ само да се на демократски и европски начин постигне договор о пуном регулисању промета на ова два прелаза, које не подразумева присуство такозваних косовских цариника.

Јариње и Брњак су, објаснио је, дефинисани одлуком Савета безбедности УН, планом генералног секретара Бан Ки Муна од шест тацака, као посебни прелази због безбедносних, политичких и економских специфичности, и тако подлежу регулисању од стране међуанродних царинских служби, а косовски такозвани цариници нису међународни службеници.

Према његовим речима, потребно је да се на прелазима успостави режим који одговара и установљеним међународним правилима, и становништву које овде живи и које неће да прихвати наметнуто решење.

"Ако знамо да је принцип да се већинском албанском становништву на Косову не намеће било шта, онда тај принцип треба применити и на северу Косова и да се овим грађанима ништа не намеће силом или једнострано", поручио је Стефановић.

Он је додао да се чини да народ на северу Косова то неће прихватити, без обзира на став Београда.

"Зидови који се дижу на барикадама су симбол психозе и притиска под којим људи овде живе, али су опаснииији невидљиви зидови које подиже Приштина овим актом", нагласио је он.

Циљ треба да буде да нађемо решење и излаз из ове ситуације, и не треба да тренирамо издржљивост грађана, додао је Стефановић.

Неопходно је да имамо пуно политичко јединство, да страначке централе у Београду не дају негативне поруке својим предствницима и председницима општина који су овде, да не дају поруке о немогућности сарадње са представницима државе, већ, напротив, да дају супротне поруке.

"То би било корисно и то грађани желе", указао је он изразивши наду да нећемо доћи у ситуацију да говоримо о томе шта ко неће и ко хоће, и да се делимо, јер би то било погубно.

Стефановић је истакао да је позитивно што су ствари мирне, и морају остати мирне, јер мир и стабилност, непостојање инцидената обезбеђује да ова мирна легитимна борба успе, а све остало би водило у негативном смеру.

"Ми ћемо сачекати да међународна заједница и ЕУ дају одговор на нашу иницијативу. Позивамо учеснике дијалога од 2.септембра у Бриселу да јавно кажу, што су потврдиле међународне инстанце, да смо тамо разговарали искључиво о царинском печату и царинској документацији и да ни међународна заједница није желела да радзговара о Јарињу и Брњаку зато што су свесни да се то мора решити као посебна тема".

"Приштина је желела то да реши на једностран нацицн уз подршку, нажалост, дела међународне заједнице. Лоше је што је Еулекс изашао овим из свог мандата, и нарушава статусно неутрални приступ, који је неопходан, јер ЕУ није признала Косово", подвукао је он.

Разговор о прелазима Јариње и Брњак не мора да буде строго формалан, може да се деси овде на северу Косова, да направимо модалитет функционисања који ће одговарати свима, поручио је Стефановић додајући да је све остало наставак кризе и непотребне тензије.

За сада представници локалних самоуправа и државе успевају, колико је њихов домашај, да очувају мир и стабилност, али не треба ићи до граница провере издржљивости грађана, закључио је Стефановић.

Јединице Кфора ојачале су данас пре подне барикаде на административном прелазу Јариње које су поставиле приликом затварања овог прелаза.

Припадници немачког контингента Кфора додатно су ојачали бодљикаву жицу, овога пута са свих страна прелаза.

До сада бодљикава жица била је развучена само испред прелаза у два реда, а сада су затворили и сваку могућност проласка и са стране.

Грађани Лепосавића су 16. септембра насули велике количине шљунка испред те бодљикаве жице, као и на прилазима бази Кфора изнад прелаза Јариње, чиме је у потпуности прекинут саобраћај, а јединице Кфора су блокиране.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер