Početna strana > Hronika > Borislav Stefanović: Nećemo zarad kandidature pogaziti Ustav i Rezoluciju 1244
Hronika

Borislav Stefanović: Nećemo zarad kandidature pogaziti Ustav i Rezoluciju 1244

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. januar 2012.

 TAČNO je da nam se zahtevi da odustanemo od Rezolucije 1244 ne ispostavljaju više tako brutalno kao u Miloševićevo vreme, već mnogo suptilnije, ali uporno i svakodnevno. Od tog dokumenta SB UN Srbija odustati neće.

Tako Borko Stefanović, šef srpskog pregovaračkog tima, komentariše, za ”Novosti”, izjavu Filipa Rikera, zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD, da ”niko ne traži od Srbije da odustane od Rezolucije 1244”.

* Kakvi su to onda suptilni pritisci na našu državu?

- Stižu nam, primera radi, predlozi da se u regionalnom predstavljanju Prištine konstatuje da se poštuje pravo Srbije da ostane privržena Rezoluciji 1244. Kao da je to nekakav naš interni dokument, a ne dokument SB UN koji važi za sve. To je potpuno neprihvatljivo. To je ponuda u stilu - ”niko vama ne brani da volite Rezoluciju koliko god hoćete, ali ona ne obavezuje više nikoga drugog”. Ili nam kažu da je Rezolucija 1244 ”prevaziđena”, kao da je u pitanju kaput iz prošle sezone...

* Predsednik Tadić je poručio da dogovor oko regionalnog predstavljanja može da se postigne za 24 časa ako nema pritisaka da se odustane od Rezolucije 1244...

- Tako je. Evo, posrednik EU za pregovore sa Prištinom Robert Kuper doći će u sredu u Beograd. Istog trena možemo da postignemo dogovor ako na pločici za regionalno predstavljanje u fusnoti bude označeno da je po Rezoluciji 1244.

* Prolazi i januar, a nastavka dijaloga nema...

- Treba biti strpljiv. Bez međunarodne zajednice Priština će teško promeniti tvrd stav. Oni su protiv bilo kakve upotrebe Rezolucije 1244. Naša strana daje svakodnevno različite ideje, modele i predloge. Priština ništa ne predlaže, već samo odbija svaku mogućnost dogovora i ”kosovizuje” svaku našu ponudu. Oni su hrabreni da odbijaju Rezoluciju 1244, jer ih ona simbolički i suštinski podseća da nisu nezavisni.

* Zar ne može da se nađe neki drugi način za različito predstavljanje Prištine i bez Rezolucije 1244?

- Ne može jer je Rezolucija ta koja daje sadržinu toj asimetriji. Ne možemo mi da pristanemo na ”asimetriju” da Priština ima plavu pločicu, a ostale države crvenu. Na osnovu Rezolucije, Priština može da bude predstavljena u međunarodnim organizacijama bez prejudiciranja statusa. Ukoliko bismo odustali od tog dokumenta dali bismo signal međunarodnoj zajednici da odustajemo od Kosova.

* Od tog dogovora nam zavisi i martovska kandidatura za članstvo u EU?

- Zavisi u dobroj meri, što je rečeno i u zaključcima Evropske komisije. Učinićemo sve što je do nas. Ali mi ne možemo da odustanemo od suštinskih državnih interesa. Nećemo zarad kandidature pogaziti Ustav i Rezoluciju 1244.

* Praktično, Priština sada može namerno da odbija svaki naš predlog dok nas i Brisel ne odbije za kandidaturu u martu?

- To je, nažalost, tačno. Ali, verujem da međunarodna zajednica neće dozvoliti nikakve kalkulacije na ovu temu. Svima je u interesu da se region stabilizuje i da mi imamo regulisane odnose sa Prištinom, koji ne znače priznavanje Kosova. Nećemo odustati ni od EU ni od Kosova. Odustajanjem od jednog, izgubili bismo oboje.

* U kojoj meri je Amerika ušla u igru? Spekuliše se da pritiskaju Nemačku da smekša stav, ali i da utiču na nastavak pregovora Beograda i Prištine?

- Uticaj SAD nikad nije usmeren prema konkretnom rezultatu pregovora. Oni uvek daju podršku pregovorima, ali i našim evropskim integracijama. Nesumnjiv je i njihov jak uticaj na Prištinu. Ne smeta nam taj uticaj jer je i aktivnost SAD usmerena na to da se što pre pronađe rešenje.

* Kakvu diplomatsku štetu državi može da nanese referendum na severu KiM koji je zakazan za 14. i 15. februar?

- Ta politička akcija koju organizuju partijske centrale opozicionih stranaka u Beogradu, izuzetno je štetna po naše državne i nacionalne interese. Referendum je nezakonit, a njegovo pitanje je potpuno nepotrebno jer svi znamo odgovor. Podižu se političke tenzije, a svetu i Prištini se šalje poruka da Srbi sa KiM ne slušaju državu Srbiju. Ta poruka priziva nestabilnost.

* Da, ali šta će se, praktično, desiti 16. februara, kad se završi referendum?

- U tome i jeste problem, neće se desiti ništa. Srbija i naš narod ne priznaju prištinske institucije, ni pre besmislenog glasanja, pa neće ni posle. Samo će Tači da trlja ruke jer političari sa severa KiM ne slušaju Beograd. To je opasna stvar. Referendum je politički avanturizam. Neki čelnici opština izlažu naše sunarodnike na opasnoj ledini. Umesto toga, neka objasne šta bilo ko dobija od tog referenduma.

* Kako sagovornici iz međunarodne zajednice reaguju na plan od četiri tačke za KiM iza koga stoji predsednik Tadić?

 - Prihvataju pozitivno inicijativu. To nije razrađen gotov predlog već konstruktivna inicijativa za postizanje kompromisa oko važne četiri tačke. Predsednik Tadić je i rekao da je moguć čitav dijapazon rešenja od dvojnog suvereniteta, Južnog Tirola, dve Nemačke, dve Irske... Predlog je koristan i potekao je u pravo vreme.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner