петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Вучић има мање снаге него ја, јер сам ја Ангели Меркел рекао „НЕ“, када је она нудила неку форму Бриселског споразума. Вучић, Николић и Дачић су потписивањем споразума укинули институције Србије и признали правни систем „Косова“
Хроника

Борис Тадић: Вучић има мање снаге него ја, јер сам ја Ангели Меркел рекао „НЕ“, када је она нудила неку форму Бриселског споразума. Вучић, Николић и Дачић су потписивањем споразума укинули институције Србије и признали правни систем „Косова“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. фебруар 2023.

Свет је после одлуке САД да призна самопроглашену независност Косова и двосмислене пресуде Међународног суда правде у вези са тим, постао опасније место за живот, оценио је за Н1 бивши председник Србије Борис Тадић. Тадић је мишљења и да је Србија данас, када је о Косову реч, у лошијој позицији него у време када је он био председник, и да тзв. француско-немачки предлог решења не би требало прихватити у онаквој форми каква се помиње у медијима.

Тадић је гостујући у Дану уживо ТВ Н1, подсетио да су у време када је он био председник државе, институције Србије биле присутне на северу Косова, а да су их Александар Вучић, Томислав Николић и Ивица Дачић укинули потписивањем Бриселског споразума чиме су, како је рекао, практично признали правни систем независног Косова на северу.

„Режим Александра Вучића има већи међународни кредибилитет, јер је препустио оно што ми ни по коју цену нисмо хтели да препустимо, тачније што ја нисам хтео да прихватим у разговору са (тадашњом немачком канцеларком) Ангелом Меркел, када је нуђена нека форма Бриселског споразума. Ја сам то одбио сматрајући да то урушава институционално постојање српског натода на КиМ“, рекао је Тадић.

Подсетио је и да је он тада, уместо неке врсте Бриселског споразума, изнео план за Косово у четири тачке са, како је рекао, намером да пресече тренд који је долазио од западних земаља да се поништава сваки српски интерес на Косову.

„Додуше пре мене је то урадио Зоран Ђинђић писмом државницима западних земаља, након кога је ушао у велики конфликт са њима и тражио повратак нашег војног и полицијског особља на Косово. Он је управо изашао са тезом да уколико Србија не изађе са предлогом решења и отваранејм косовске теме у међународној јавности, да ће једна врста инерције у међународним односима потпити све спрске интересе. Онда ће Косово, пошто има тај токсични потенцијал за унутрашњу политику, сломити сваку демократију у Србији, и то је све време претња са којом се Србија суочава“, истакао је Тадић.

Ђинђић је 2002. године изашао са предлогом поделе Косова, а уочи разговора у Бечу 2007. године, било је сигнала из међународне заједнице да би подела била могућа уколико би је Београд формално предложио.

„Ја сам то предложио Коштуници, његов први сарадник је рекао да би то била невероватна победа Србије, али он је хтео једну сигурица, сигурну варијанту – суштинску аутономију“, рекао је Тадић истичући да су Коштуница и ДСС тада имали већинску подршку у друштву и парламенту.

Тадић је нагласио и како нико у међународној заједници 2011. године није рекао да о његовом плану у четири тачке не може да се разговара, па чак и да се ушло у тихе разговоре са албанском страном која је, како је рекао, одмах прихватила тачку да српска црква и манастири не буду под јурисдикцијом Приштине.

„Били смо спремни да се боримо. Нисмо прихватили оно што су прихватили Вучић, Дачић и Николић“, рекао је Тадић.

Осврћући се на одлуку Међународног суда правде (МСП) о Косову, Тадић је оценио да је она бесрамна и није заснована на међународном праву, већ на интересима земаља које су делегирале судије.

МСП је, подсетио је Тадић, пресудио да су институције у Приштини које су прогласиле независност Косова биле привремена, неформална група која није била фактор међународног права, па га самим тим није ни прекршила.

Таква двосимслена пресуда, уз претходну одлуку САД да признају самопроглашену независност Косова, претворила је свет у опасније место за живот, оценио је некадашњи председник Србије.

У том смислу је навео да је опасна изјава руског амбасадора у Београду Александра Боцан-Харченка да ће статус Косова бити решен тек након рата у Украјини, јер то, како је рекао, може бити претња да ће Москва приступити принципу који су успоставиле САД и западне земље да је могуће комадати државе чланице УН.

Тадић је нагласио да ипак маневарски простор Србије никада није био превелик и да је у том тренутку имала избор или да се обрати том и таквом МСП или да уђе у нови рат са НАТО.

Говорећи о тзв. француско-немачком предлогу решења Косовског питања, Тадић је рекао да је он неприхватљив у оној форми која се помиње у медијима, пошто је садржај тог документа и даље тајна. Казао је да би у случају прећунтог прихватања Београда да Косово уђе у УН, како наводно предвиђа тај предлог, било потпуно ирелевантно да ли Србија формално признаје Косово као независну државу или не.

„Претпотсавимо да Вучић прихвати тај предлог, ко ће онда хтети да уђе у ЕУ? Ко ће онда гласати за улазак у ЕУ која уцењује Србију? Ми већ сад имамо мање од 50 одсто подршке ЕУ. Мислим да Вучић има мање снаге него ја, јер сам ја Ангели Меркел рекао не“, поручио је Тадић.

Казао је и да „прихватање француско-немачког плана са собом носи још једну опасност, а то је да за десет година дође осветничка генерација и гласа за најгору политику и нове ратове“.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер