петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Власт намерава да потури грађанима одлуку о Косову како би се додворила међународној заједници, а нас лишила националних интереса на том простору
Хроника

Борис Тадић: Власт намерава да потури грађанима одлуку о Косову како би се додворила међународној заједници, а нас лишила националних интереса на том простору

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. септембар 2019.

 Уверен сам да ова власт, по питању Косова и Метохије, намерава да потури грађанима неку одлуку да би се додворила међународној заједници и лишила нас елементарних националних права на том простору, рекао је ФоНету бивши председник Србије и актуелни лидер Социјалдемократске странке (СДС) Борис Тадић.

Тадић је рекао да референдум о Косову, у садашњем тренутку и друштвеним околностима, не би имао смисао.

„У околностима потпуне суспензије грађана да имају информације на основу којих могу да закључују, референдум нема прави смисао. Он само може имати функцију легитимизације онога што би ова власт договорила“, сматра Тадић.

Према његовом ставу, потребно је да грађани имају потпуни увид и добро сагледају све околности како би могли да се стварно изјасне.

„Потребна је, као и за изборе, једна дужа атмосфера у друштву у којој референдум може бити нормалан, а не манипулација грађанима“, објашњава Тадић.

Статусни формат дијалога је опасан

Он указује и да је дијалог о Косову, у овом формату какав је данас, опасна ситуација за Србију и подсећа да је дијалог почео у време његовог мандата, али да је тада имао само техничку форму.

Само необразовани, неуки или злонамерни људи су том дијалогу давали статусни карактер. Ми статусне разговоре нисмо водили, они су вођени тек након доласка Николића и Вучића на власт, заједно са Дачићем

„Мислим да је то огромна грешка, они су се чак хвалили тиме да су подигли дијалог техничког карактера на највиши ниво председника“, рекао је бивши председник Србије.

„Дијалог који смо ми водили у Бриселу тицао се административних прелаза, а не граница, као што лаже ова власт. Тицао се возачких дозвола, техничких аспеката живота, што је и претпоставка нормализације односа између Срба и Албанаца“, указао је Тадић.

О Косову преко конференције – тражити међународне гаранције

Он се залаже за међународну конференцију о Косову, јер сматра да су потребне међународне гаранције за једно тако важно питање.

Мисли да дијалог у формату какав је сада умањује могућности да Србија има заштитника интереса у међународној заједници, без којих, како примећује, не може да се постигне неко одрживо и за Србију корисно решење.

Против поделе а може да се разговара о два ентитета

Он разграничење види као „појам који је Вучић пласирао у јавност и који може да значи од плус бесконачно, до минус бесконачно“.

„Нико не зна шта је он под тиме мислио и многи су се упецали на ту удицу“, тврди Тадић.

Он не може да говори о феномену разграничења, „зато што је то најобичнија демагошка удица коју је Вучић лансирао у нашу јавност, а не дилема о којој стварно можемо озбиљно да дискутујемо“.

Ако је разграничење питање раздвајања два ентитета на Косову, то је политика за коју се Тадић увек залагао, који истиче да о „томе треба да се разговара и то је једно рационално решење“.

С друге стране, како је указао, ако је разграничење подела Косова у којем ви постављате српски народ јужно од Ибра да живи у независном Косову, практично му обезбеђујете само улогу да се исељава са тог простора.

Ако је разграничење да остављате српске цркве и манастире, идентитетска права на власт независном албанском Косову, онда сам свакако против тога, предочио је Тадић.

Против столице у УН за Косово

Када је реч о столици за Косово у Уједињеним нацијама (УН), он подсећа на то да је са позиције председника Србије увек био против тог решења.

„Тражио сам судску, извршну и законодавну власт за север Косова и никада нисам предвидео столицу за Косово у УН. То хоће албанска страна и то је онда у суштини крај свих наших интререса и права на Косову и Метохији, уколико до тога дође“, упозорио је Тадић.

Бирам споразум, не замрзнути конфликт

Између споразума и замрзнутог конфликта, Тадић бира споразум, јер сматра да ова друга варијанта није одржива.

„Они који можда из добрих намера верују у врлину замрзнутог конфликта не узимају у обзир безбедносне, економске и шире политичке аспекте“, уверен је Тадић.

„Морате да узмете у обзир да ли је то решење дугорочно одрживо“, прецизирао је он и оценио да заговорници замрзнутог конфликта „не разумеју довољно аспект одрживости у политици”.

Истиче и да се не може без компромиса и да би у политици требало да се тежи решењу које чува образ и дигнитет обе стране и узима у обзир фактор одрживости.

„Само се на Западном Балкану политика разуме као пораз једног и победа другог. То је пре свега ратна терминологија“, констатује Тадић.

Косовски мит је део српског идентитета

Без обзира на то да ли је функционалан или дисфункционалан, косовски мит је, према речима Тадића, постао део српског идентитета и као такав је врло значајан.

„Људи могу да живе у разним околностима, али не могу да живе без идентитета“, наглашава Тадић и додаје да су многи конфликти управо настали због питања губитка националног идентитета.

Људи морају да разумеју, чак и они који су за то да се ми одрекнемо оваквог Косова и Метохије, да је то један од најопаснијих момената у начину поимања политике

Он упозорава да се сви који негирају значај идентитетског питања, играју се, не само са будућношћу нације, него и генерација које тек треба да дођу.

Тадић негира да би се лишавањем Косова директно стигло до бољег живота у Србији.

„Тек онда настаје проблем идентитета нације и начина на који ће она постојати у будућности“, закључује Тадић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер