субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић у „Утиску недеље“: Војислав Шешељ је трбухозборац Вучићевог режима, када он најави нечије убиство то је реална претња
Хроника

Борис Тадић у „Утиску недеље“: Војислав Шешељ је трбухозборац Вучићевог режима, када он најави нечије убиство то је реална претња

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. новембар 2022.

На ТВ Пинк јуче ујутру је наступио Војислав Шешељ који је поручио грађанима да треба да очекују, односно да није немогуће да Рада Трајковић заврши као Оливер Ивановић. Да ли је слање Шешеља, да на националној фреквенцији шаље ову врсту порука, једина политика државног врха Србије за коју знамо? Да ли је то порука Ради Трајковић или било коме ко се усуди да мисли и говори о ономе што се дешава на Косову и Метохији, а није званична верзија? О томе, али и дешавањима на Косову у "Утиску недеље" говорили су председник Социјалдемократске странке Борис Тадић, председница Европског покрета Срба са Косова и Метохије Рада Трајковић и ванредни професор Факултета политичких наука Милош Хрњаз.

Борис Тадић истакао је у „Утиску недеље“ на ТВ Нова С да је Војислав Шешељ „трбухозборац режима Александра Вучића“.

„Читава концепција Војислава Шешеља је победила победом СНС-а и Александра Вучића на изборима… Српска радикална странка није могла да оствари ту победу, али СНС, која се ‘прикрила’ и која је добила снажну подршку дела српског друштва, та странка је добила своје утемељење и афирмацију. Апсолутно немам дилему да је Шешељ ‘трбухозборац’ Вучићевог режима и Вучић чини све да успостави Шешељеву доминантну политику у Србији само другим средствима“, рекао је Тадић, а преноси Нова.рс.

Он је оценио као „реалну претњу када Шешељ најави нечије убиство“, подсећајући да је Шешељ најављивао и убиство некадашњег премијера Србије Зорана Ђинђића.

Тадић је истакао да је стао уз Раду Трајковић и додао да је то обавеза сваког нормалног човека у Србији. Он је позвао да уз Раду Трајковић стану и други представници опозиције, али и независни интелектуалци и новинари.

„Шешељ је пре неколико година у парламенту мени претио клањем. Он је морао бити ухапшен истог дана, али је то легитимизовано. Он прети клањем другим грађанима, сада прети Ради Трајковић, то су опасне ствари и то је природа овог режима и није чудо да овај режим има контакт са Вељком Беливуком и са Шешељем“, рекао је председник СДС-а.

Тадић је истакао да је читаво друштво у последњих десет година „драматично криминализовано“.

Говорећи о тренутним дешавањима на Косову, Тадић је рекао да он, да је био у позицији Вучића, никада не би увео Србе у косовске институције и то оценио као „црвену линију“.

„Ја сам ову црвену линију поставио у разговору са (бившом немачком канцеларском) Ангелом Меркел. Ова власт нема никакву црвену линију“, рекао је Тадић и додао да је „улазак и излазак Срба из косовских институција скеч и театар“.

Нагласио је да се залаже за компромисно и одрживо решење, а у ком ниједна страна не може бити понижена, те додао и да Заједница српских општина не обезбеђује дугорочни опстанак Срба на Косову.

„Споразум који предлажу Француска и Немачка ће ова власт представити као неку нашу победу или ће бивша власт бити оптужена што је ова власт то прихватила. Оно што смо до сада добили је не само имплицитно, него и експлицитно признање косовске независности и то је пораз српске политике“, оценио је Тадић.

„Ја нисам био за Бриселски споразум јер он је смањио нашу институционалну способност… У Вучићевој политици немате никакву црвену линију и ви не знате ни шта је у његовој политици о Косову. Ја мислим да ће Вучић ићи на неку врсту немачко-француског споразума и да ће покушати да изврши корекцију, али оно што мене веома брине је да ћемо ми на крају овог или наредних месеци доћи у ситуацију да нешто буде потписано или прихваћено“, додао је он.

Говорећи о моделу „две Немачке“, Тадић је рекао да је он за разлику од косовског питања био за споразум између представника исте нације и да је он био привременог карактера до поновног уједињења Немачке.

„У основи се ради о овом плану, где су обе Немачке биле чланице УН-а, а да нису биле међусобно признате. Од Вучића се тражи да потпише једно такво решење, где нема признања, али у којем има размене официра за везу и где се ми третирамо као независни државни ентитети“, рекао је Тадић.

Он је истакао и да је и да косовски премијер Аљбин Курти води „агресивну политику којом угрожава безбедност Срба на Северу“.

„Неко је послао Војислава Шешеља на ТВ Пинк“

Председница Европског покрета Срба са Косова и Метохије Рада Трајковић истакла је на почетку емисије, говорећи о претњама које јој је упутио Шешељ, да је за њу важно да буде у „Утиску недеље“, како би показала да све те претње нису нешто што треба било кога да ограничи у његовој слободи изражавања“.

„Неко је послао Војислава Шешеља на ТВ Пинк, где обично и постављају те најаве убистава, да најави могућност моје ликвидације. Ја, знате, од Ваше емисије од пре неколико година до данас, идем готово месечно на суђења са Миланом Радоичићем, која се одуговлаче, јер ме је тужио да сам му повредила част и углед јер сам га означила као човека за кога сумњам да је учествовао у организацији убиства Оливера Ивановића“, рекла је Трајковић.

Говорећи о дешавањима на Косову и изласку Срба из институција, Трајковић је оценила да је „најтужнија позиција Срба са севера Косова“.

„Институције су потпуно суспендоване и мафија је преузела власт над Севером у договору са Вучићем. Сви Срби са Севера су тренутно под влашћу најконкретније мафије“, рекла је Трајковић и додала да „све полази од тога након што се Радоичић вратио на Косово и сликао се“.

Трајковић је оценила и да подршком Радоичићу на протестима на Северу, „Вучић директно хуманизује Радоичића, који наводно постаје лидер неког ослобођења, а који заправо води Србе са КиМ у нешто што је потпуни нестанак“.

Она је упитала коме грађани српске националности на Косову могу сада да се обрате и пријаве пожар или насиље у породици, а након што су српски полицајци напустили институције.

„Присуство Србија је неопходно… Врло је важно да неко од Срба буде у тим институцијама, јер просто осећам да је то стање које иде ка нечему што је могућност конфликта, Ако Курти тражи да косовски корпус уђе на север Косова, а који не може ући без одобрења начелника КФОР-а и четири градоначелника са Севера, шта чемо сада ако немамо те градоначелнике који су отишли“, упитала је Трајковић.

Она је оценила да у овом тренутку излазак Срба из парламента суштински значи „и пад косовске владе и расписивање нових избора“.

„Расписивање избора у овој ситуацији је заиста велики ризик, просто безбедносни и за Србе и Албанце. Имате на Северу људе наоружане, а који нису под контролама институција, имате суштински банде и да ли мислите да под тим условима могу да се одрже избори“, упитала је Трајковић.

Она је оценила како Аљбин Курти и Александар Вучић „имају заједничко партнерство да руше Бриселски споразум“.

„О француско-немачком спораз мислим да је то једна врста ултиматума, улазак у ЕУ ако на крају пута признате независност Косова. Не знам зашто, али ја не верујем да ће га Вучић прихватити, и он ће своју политику усмерити ка Русији и то ће бити дефинитивно пораз свих нас“, рекла је Трајковић.

„Важно да се у ситуацији јавних претњи Ради Трајковић реагује“

Ванредни професор Факултета политичких наука у Београд Милош Хрњаз, истакао је да је важно да се у ситуацији јавних претњи Ради Трајковић реагује, имајући у виду давну, али и скорашњу историју.

„У овој конкретној ситуацији имамо покушај дехуманизације неких људи и ставова и да се тиме гурну на маргину дисонантни гласови“, оценио је Хрњаз.

Он је нагласио да у тренутној ситуацији на Косову не би желео да аболира ни албанску странку.

„Изразита нефлексибилност Аљбина Куртија у тим преговорима и одређени конкретни акти такође доприносе радикализацији на терену… лзлазак је изузетно радикалан потез и оно што мене највише брине је да он носи релану опасност за Србе на северу Косова“, оценио је.

Додао је да сматра да смо се изласком Срба из косовских институција „вратили на једно опасно стање које је било раније“.

Говорећи о француско-немачком предлогу, Хрњаз је навео да му се чини да је актуелност овог предлога била већа пре него што су Срби изашли из институција.

„Излазак из институција је довео у питање овај предлог, не само да смо се вратили много корака уназад, већ нисам сигуран да су ово околности где је ово могуће. Пре 5. новембра је било реалније потписивање таквог споразума него сада“, рекао је он.

„Иако се све време говори да то није признање, оно што излази из овог споразума је да ви имате чланове 3 и 4, а где се наводи да ће територијални интегритети бити заштићени“, додао је.

Хрњаз је оценио да српска страна покушава да „разблажи“ одређене елементе споразума.

„Ја бих све време имао у виду опасности од одбијања овог споразума“, рекао је Хрњаз и додао да би на демократски начин требало да одлучимо да ли смо спремни на ту цену или не.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер