субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић у „Утиску недеље“: Од 2012. године режим се стално бори и смењује „бившу власт“; Гајић: Референдум о Рио Тинту кукавичје јаје
Хроника

Борис Тадић у „Утиску недеље“: Од 2012. године режим се стално бори и смењује „бившу власт“; Гајић: Референдум о Рио Тинту кукавичје јаје

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. јун 2021.

Референдум о Рио Тинту је кукавичје јаје које се спрема како би се тој компанији отворио пут, рекао је адвокат Владимир Гајић, напомињујући да не може референдум о тако једном великом питању да се одржи на тако малом локалитету као што је територија Лознице.

Гости Оље Бећковић у „Утиску недеље“, осим Гајића били су и бивши председник Србије Борис Тадић и активиста покрета Одбранимо реке Старе планине Александар Јовановић Ћута.

Гајић је рекао да се сада у Србији на девет или десет локација истражује литијум на основу решења којим се даје истраживачко право, а које је први пут дато Рио Тинту 2004. у време владе Војислава Коштунице.

„Кључна ствар се догодила 2017. године када су Ана Брнабић и министар Александар Антић потписали меморандум са Рио Тинтом и тада је први пут успостављена сарадња. То није створило право експлоатације, али то је било подизање сарадње на виши ниво. Следећи корак је предлог просторног плана локације за рудник литијума, тако да нема збора да је било која бивша власти имала улогу у томе. Следећи корак је да ће Вучић расписати референдум. То је порука да ће да пусте Рио Тинто, а не да ће бити спречен“, објаснио је он.

Упитан у чему је проблем између еколошких покрета и политичких странака, Гајић је рекао да у Јовановићу лично не види никакав проблем.

„Ја у њему лично не видим никакав проблем. Мислим да такав проблем нема ни у Народној странци, на нивоу активизма којим се Ћута бави последњих неколико година. Мислим да је то једна одлична ствар, ми то подржавамо. Ми само мислимо да је питање заштите животне средине једино питање које превазилази политику и покрете“, рекао је он.

Гајић: Кључна ствар се догодила 2017. године када су Ана Брнабић и министар Александар Антић потписали меморандум са Рио Тинтом и тада је први пут успостављена сарадња. Следећи корак је да ће Вучић расписати референдум. То је порука да ће да пусте Рио Тинто, а не да ће бити спречен

Према његовим речима, то је једна ствар која би требало да интересује сваког грађанина у земљи.

„Мислимо да нико нема права на ексклузивитет, то је једно питање које је сад наметнула ова велика прича око Рио Тинта која мора да интересује сваког нормалног грађанина у земљи. У том смислу ја лично не видим никакав проблем са Ћутом“, каже Гајић.

Бивши председник Србије Борис Тадић је рекао да нико још увек не може до краја да сазна и схвати шта Рио Тинто намерава и каква је студија изводљивости. Нисам чуо све стручњаке у овој области који би рекли свој став“, рекао је Тадић.

„Вероватно ћемо и ја и странка коју предствљам бити против тог пројекта, али морам да чујем више о том пројекту. Сваки инвеститор је добродошао под условом да не трује децу и одрасле и зато наше институције треба да направе своје анализе“, каже он.

Он је похвалио Ћуту да је с правом зазвонио за узбуну у овим околностима.

Говорећи о наводном сукобу еколошких активиста и странака, Тадић је рекао да  се механизам сукоба у опозицији претаче у корист Вучића, те да је бивша власт стално крива за све.

Рекао је да пошто има довољно искуства у политици никада није улазио „у клинч са покретом који се бави заштитом животне средине“.

Он је додао да има проблем са Ћутиним изјавама да је за све крива бивша власт, а нигде није поменуто на коју бившу власт се мисли.

„Моја сугестија је да се не врши олако напад на бившу власт, јер на тај начин режим врши једну матрицу којом се стално бори против бивше власти, садашње опозиције. Од 2012. године стално смењујемо бившу власт, она је крива за све. Видите да се овај читав механизам сукоба у опозицији претаче у корист Вучића, једино он од тога има користи, а у ствари имамо сламање медијског система“, истакао је Тадић.

Александар Вучић се први пут налази на терену који је клизав, а то је екологија и ја сам сигуран да неће расписати референдум о Рио Тинту“, рекао је Ћута и упозори председника Србије и лидера СНС да ће остати без бирачког тела на овој теми.

Ћута је демантовао Ољу Бећковић да је рекао да су Драган Ђилас и Вук Јеремић довели Рио Тинто у Србију.

„Потпуно је нетачно да сам ја икада рекао да је бивша власт за све крива. Све што се дешава сада траје већ 30 година. Наслеђени пројекти од малих хидроелектрана. Никада нисам рекао да су Вук Јеремић и Драган Ђилас довели Рио Тинто у Србију, већ да су то наслеђени пројекти и то је чињеница“, рекао је Јовановић.

Он је додао да еколошки активисти немају времена да се баве страначким проблемима јер бране „своју воду“.

Ћута је рекао и да су, када је почела одбрана река, у парламенту биле две Зелене странке.

„Наивно сам им слао документацију и њима и опозицији, углавнсм су сви чутали, а када су видели да се народ окупља онда су се заинтересовали“, рекао је Ћута.

Ми смо на терену, позивам све људе да скину страначка обележја и да бранимо Макиш и Пелез, поручио је он .

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер