Početna strana > Hronika > Boris Tadić: U Srbiji nema mesta netrpeljivosti
Hronika

Boris Tadić: U Srbiji nema mesta netrpeljivosti

PDF Štampa El. pošta
petak, 27. januar 2012.

BEOGRAD - Predsednik Srbije Boris Tadić poručio je danas da je Srbija otvoreno i odgovorno društvo, u kojem nema mesta onima koji ugrožavaju bilo koga samo zato što je druge verske, nacionalne, etničke ili bilo koje druge pripadnosti.

"Neprihvatljiva nam je netrpeljivost, isključivost i omraza kojima smetaju ove razlike. Nikakave predrasude koje pretenduju da ih opravdaju neće promeniti naše uverenje da je naš zajednički ljudski identitet iznad svega toga", poručio je Tadić danas na Starom sajmištu gde je obeležen dan sećanja na žrtve holokausta.

"Mi nikada nećemo, niti bi ikada iko smeo da prihvati da se drugi ugrožavaju i poništavaju samo zato što su različiti od nas", rekao je predsednik Srbije.

Prema njegovim rečima, Srbija je otvoreno i odgovorno društvo koje stremi da se pridruži evropskoj zajednici naroda, te da u njoj nema mesta ni za one koji su počinili zločine protiv čovečnosti.

Tadić je rekao da se uvek zalagao da se jevrejska zajednica u Srbiji oseća kao ravnopravan i gradivni deo društva.

"Svedoci smo nastojanja i pokušaja da se ovakve stvari zaborave, da se revidira istorija. To u Srbiji ne sme i ne može da se desi", istakao je Tadić.

Predsednik je takođe rekao da će Srbija učiniti sve da sačuva i obnovi spomenike žrtvama holokausta i da se u Beogradu i širom Srbije obeleže sva mesta njihovog stradanja.

Polaganjem venaca počelo je obeležavanje međunarodnog Dana sećanja na žrtve holokausta.

Na centralnoj državnoj manifestaciji pored predsednika Srbije u ime Vlade venac je položio ministar kulture informisanja i informacionog društva Predrag Marković.

Počast žrtvama polaganjem venaca odali su i predstavnici Grada Beograda, Ambasade Izraela i Češke, kao i predstavnici SUBNOR-a.

Na početku je ukazano da je međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta ustanovljen 2005. godine Rezolucijom UN, a odabran je dan oslobađanja koncentracionog logora Aušvic.

Ceremoniji je prisustvovao i predsedavajući međudržavne radne grupe za međunarodnu saradnju u oblasti obrazovanja sećanja i istraživanja holokausta holadnski diplomata Karel de Ber.

(Tanjug)