Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Srbija - poslovni centar regiona
Hronika

Boris Tadić: Srbija - poslovni centar regiona

PDF Štampa El. pošta
sreda, 02. jun 2010.

Predsednik Boris Tadić pozvao grčke kompanije da investiraju u srpsku privredu, ističući da je Srbija danas poslovni centar zapadnog Balkana i da pruža najveće pogodnosti za strana ulaganja.

Zvaničnu posetu Grčkoj, predsednik Srbije Boris Tadić nastavio je susretom sa grčkim privrednicima na zasedanju Grčko-srpskog poslovnog saveta, a razgovatao je i sa premijerom Jorgosom Papandreuom.

Predsednik Tadić pozvao je grčke kompanije da investiraju u srpsku privredu, ističući da je Srbija danas poslovni centar zapadnog Balkana i da pruža najveće pogodnosti za strana ulaganja.

"Srbija je dinamična, politički stabilna i ekonomski ambiciozna zemlja koja je spremna da se brzo integriše u EU - država koja će biti regionalni garant integrativnih procesa, bezbednosti i prosperiteta", izjavio je Tadić otvarajući u Atini sednicu Grčko-srpskog poslovnog saveta.

Predsednik Tadić je istakao da Srbija, kao političko, ekonomsko i ekspertsko središte regiona, ima izvanredne potencijale za održivi razvoj, ekonomski prosperitet i sve vidove poslovnih inovacija.

"Grčku i grčke kompanije doživljavamo kao strateškog ekonomskog partnera. Sa ukupnim investicijama od oko 2,2 milijarde evra, Grčka je jedan od vodećih investitora u Srbiji. Srbija vam i dalje nudi najbolje uslove za poslovanje u oblastima od značaja za grčke kompanije", rekao je Tadić.

Predstavljajući razvojne planove Srbije i buduće pogodnosti za strane investicije, Tadić je istakao da se u Srbiji, u ovom trenutku, grade najduži mostovi u Evropi, da je u toku proces gasifikacije i da će, u najskorijoj budućnosti, biti završena mreža savremenih autoputeva.

Regionalnom saradnjom protiv izazova krize 

Srbija, kao potpisnica CEFTA sporazuma i sporazuma o slobodnoj trgovini sa mnogim državama, prema Tadićevim rečima, nudi investitorima mogućnost plasmana na treća tržišta sa više desetina miliona stanovnika.

Osvrćući se na ekonomsku i finansijsku krizu koja je pogodila sve države regiona, Tadić je istakao da lek protiv izazova krize mora biti regionalna solidarnost i saradnja.

"Sadašnja ekonomska kriza je izazov sa kojim moramo da se nosimo zajedno, ali u isto vreme, ona pruža mogućnost da u praksi dokažemo prednosti regionalne saradnje i međusobne povezanosti", poručio je Tadić.

"Verujemo da je glavni preduslov za prevazilaženje krize razvoj ekonomske saradnje", rekao je Tadić.

Sednici Grčko-srpskog poslovnog savetam, u Atini, prisustvovali su predstavnici najznačajnijih poslovnih asocijacija i zvaničnici nekih od najvećih grčkih kompanija i srpski ministar trgovine Slobodan Milosavljević.

Prvog dana posete Grčkoj, predsednik Tadić sastao sa grčkim kolegom Karolosom Papuljasom. Predsedniku Tadiću uručena je, u Atini, Zlatna medalja grčkog parlamenta, za doprinos snaženju i produbljivanju prijateljskih odnosa dveju država.

Značajno uvećan izvoz u Grčku

Srbija i Grčka, od polovine ove decenije, redovno održavaju godišnje poslovne forume preduzetnika, a međudržavni Grčko-srpski poslovni savet funkcioniše od marta 2005.

O značaju rada Saveta i drugih aktivnosti u pravcu jačanja privredne saradnje Srbije i Grčke govori činjenica da ta zemalja, kako u Privrednoj komori Srbije navode za Tanjug, ostaje važan privredni partner Srbije, uprkos dužničkoj krizi, koja je nanela veliku štetu ekonomiji te zemlje.

Grčka je, sa više od dve milijarde evra uloženih u srpsku privredu, jedan od najvećih stranih investitora u našoj zemlji, a vrlo bitno je što bezmalo polovina navedene sume predstavljaju grinfild investicije.

Kapital poreklom iz Grčke prisutan je u različitim segmentima naše privrede, a najveći je u bankarskom sektoru, gde grčke banke imaju udeo veći od 16,5 odsto.

Grčke kompanije su, od početka ove decenije, uložile desetine miliona dolara i u razvoj maloprodajnog biznisa u Srbiji, a investirale su i zamašna sredstva u hotelsko-turističke kapacitete, industriju cementa, informacione tehnologije i preduzeća za obradu metala, drveta i izradu celuloze.

Podaci Privredne komere Srbije, za prva četiri meseca ove godine, pokazuju da je Srbija, u poređenju sa istim razdobljem prošle godine, uspela značajno da uveća vlastiti izvoz u Grčku, oko 65 odsto,dok je, istovremeno, vrednost grčkih isporuka na naše tržište opala četiri procenta.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner