субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србија остаје војно неутрална
Хроника

Борис Тадић: Србија остаје војно неутрална

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. октобар 2009.

Председник Србије Борис Тадић рекао је гостујући у емисији Сведок на РТС-у,  да Србија заокружује своју спољну политику и да је то видљиво.

Након петог октобра, Србија је кренула у европске интеграције, па је ЕУ постала стуб спољне политике, али треба изградити односе са остала четири стуба, каже председник Тадић.

Стратегију спољне политике треба раздвојити и према моделу према коме Србија жели да спроведе своје реформе.

Свака земља се труди да има што више пријатеља. После 5.октобра Србија је имала потребу да поправи односе и са САД, каже Тадић.

"Након тога, било је потребно обновити односе са Русијом, који ни у време Слободана Милошевића нису били најбољи. Било је потребно поправити односе са Кином".

Председник Тадић је поновио да наше друштво треба да се мења у складу са стандардима ЕУ.

"Стандарди Европске уније су и наши национални стандарди. Наше друштво се мења и напредује, усаглашава своју спољну политику онако како то налажу стандарди ЕУ, како бисмо оног тренутка када постанемо чланица могли, заједно са осталим државама, могли да спроводимо политику коју они спроводе".

Председник је такође нагласио да морамо да будемо конструктиван регион који ће показати да може да решава проблеме.

На питање главног и одговорног уредника Информативног програма РТС-а Ненада Љ. Стефановића да није мало претенциозно да једна мала и сиромашна земља, каква је Србија, буде стратешки партнер великих сила као што су Кина и Русија, Тадић је рекао свака држава жели да има што више пријатеља.

"ЕУ је novum на светској сцени и нама је циљ да постанемо део те заједнице. У исто време, после много времена Кина ступа на светску сцену као велика сила. Такође и Русија, која је након изласка из СССР-а претрпела једну тешку деценију у сваком смислу, такође поново ступа на сцену. Што једна држава има снажније пријатеље, то је и она као држава снажнија", рекао је Тадић.

Он подсећа да и друге европске земље које су чланице ЕУ имају блиске односе са Русијом, као што су Италија, Француска и Немачка.

Тадић каже да је Србија кренула у процес реформи и да зато правимо стратешка партнерства са земљама које иста желе са нама.

Добро било бити у добрим односима са највећим земљама. То показује и случај да се Кина након утврђивања стратешког партнерства, од неутралне земље умешала у случај Косова.

Ми желимо добре односе и са Русијом. Ми смо земља која је најближи њен партнер у региону. Србија ће бити у Европској Унији, али ће бити и најбољи партнер са Кином и Русијом.

Када је реч о руском кредиту од милијарду евра, Тадић каже да је пре политичког договора с Русијом, разговарао са многима, али да је Русија позитивно одговорила. После политичког договора,састаће се привредне делегације ће се састати. Ако услови не буду повољни, потражићемо нови.

Председник Тадић каже да ако су добри политички односи, стабилнија је и економија.

Тадић је поновио да Србија остаје војно неутрална и да је то фактичко стање. Циљ Србије је улазак у ЕУ, а не војне интеграције, ни улазак у НАТО, понавља Тадић. " У Србији неће бити никаквих војних база, осим база српске војске".

Када је реч о систему европске безбедности, који заговара руски председник Дмитриј Медведев, Тадић каже да су га све земље ЕУ прихватиле и да је необјашњиво зашто се у Србији последњих дана чује да ми треба да одбијемо. Ми желимо дијалог о безбедности и то је у овом периоду кључно за Европу.

Неподељена безбедност подразумева да се безбедност чува системом међудржавних уговора. Из тога, наравно нису искључени ни ОЕБС ни НАТО.

Председник каже да Србија води врло отворену политику и да отворено разговара са свима, па и са властима Републике Српске и премијером Милорадом Додиком.

"Ја сам свима рекао да Србија неће водити политику уцене, јер је то политика која не доноси резултате. Наметањем се не долази до решења" истиче председник Србије.

Тадић понавља да Србија подржава интегритет Босне и Херцеговине због интегритета Србије и безбедносне ситуације у целом региону.

" Дубоки интерес Србије је да БиХ остане целовита. Свако друго решење довело би до прекомпозиције на европској сцени и угрозило безбедност", објашњава Тадић.

Он се слаже да многи људи имају своје жеље, али напомиње да треба поштовати принцип реалности. Тадић понавља да Србија своју политику води управо на том принципу.

"Ми не смемо довести у питање принцип интегритета, морамо се залагати за њега јер само тако можемо решити питање Косова и Метохије", наглашава председник Србије.

Када је реч о спору који се води пред Међународним судом правде, Тадић се нада да ће се створити могућност за наставак преговора.

"Само преговори могу довести до решења које је одрживо. Свако наметање, као што је Ахтисаријев план, не може довести до неког трајног решења. Такав приступ може довести само до пропадања", наводи Тадић.

Председник истиче да подизање кредибилитета на коме се тренутно ради, помаже у проналажењу решења када је реч о јужној српској покрајини и противправном проглашењу независности.

"Ми смо спремни да предузмемо нове иницијативе, које нису предузимане од самог почетка. Али смо спремни за нове иницијативе и проналажење решења. Ја сам оптимиста и надам се позитивном одговору суда правде", закључио је Тадић.

Говорећи о Статуту Војводине и Закону о преносу надлежности, председник Тадић каже да се у том питању не сме срљати, јер може бити контрапродуктивно. Ово питање биће брзо решено, сматра Тадић, али неће бити доведен у питање Устав Србије, као ни њен територијални интегритет.Тадић сматра да је децентрализација веома важна због економског развоја земље.

Тадић понавља и да, када је реч о овом питању, нема сукоба у врху Демократске странке. "Људи имају и добре и лоше особине. Упркос дивним, понекад избију и оне најгоре. Политичари понекад не покажу довољно смирености и политичке зрелости", каже Тадић.

Председник каже и да има поверење у премијера Мирка Цветковића, који својом смиреношћу и мудрошћу покрије неспоразуме у Влади. "Влада ће функционисати све боље и боље", обећава председник.

Србији је потребно укрупњавање политичке сцене, јер је премало оних представника народа, који су изабрани од грађана, што доводи до мањка одговорности, сматра Тадић.

Сада је у току борба за место десно од центра-за то место се боре СНС, СРС и ДСС, а ту је и Г17 плус. " Процес је у току, видећемо ко ће заузети кључну позицију", каже Тадић  и закључује да странчарење убија Србију.

"Наш политички систем фаворизује Владу од великог броја странака. Није лако доћи до Владе са мање министарстава, јер у њој учествују коалиције", сматра Тадић. Он каже да актуелна Влада није једина одговорна за гломазну администрацију, како јој се то приписује.

Председник каже и да не дозвољава да се људи у државној администрацији запошљавају преко политичке припадности и подсећа да су неки министри нестраначке личности.

Прогнозирајући ситуацију у земљи, Тадић каже да ће 2010. бити тешка, али година изласка из кризе, а 2011. година раста и побољшања животног стандарда грађана.

Председник Србије открива да му је пре неколико година један светски политичар рекао:

"Ви ћете морати кад-тад да признате независност Косова".

Прошле године ми се тај исти политичар обратио реченицом:

"Ускоро ће вам се обратити међународна заједница да вам врати нешто што је ваше", каже Тадић.

Одговарајући на питање о коментарима на протокол посете руског председника, Тадић је рекао да се он не бави протоколом, већ да само одлучује ко је добар за тим који ће дочекати једну делегацију и тим који ће дати добре резултате.

"Коментари су испод нивоа спољне политике коју води Србија. Мени су битни резултати, а не форма. Ја одлучујем ко ће се наћи у тиму и интересују ме само резултати, јер ће народ то питати, а не ко је учествовао", објашњава Тадић.

На питање зашто је Војислав Коштуница, као бивши председник Владе и неко ко је отворио врата за сарадњу са Русијом, седео у петом реду на свечаној академији у Центру Сава, Тадић каже да се он није бавио тим питањима.

"Мени је из протокола речено да је први ред био резервисан за делегацију Русије, представнике цркве и чланове Владе, а да је пети ред био за представнике политичких партија Србије. Редови између били су за госте руске делегације," одговорио је Тадић на коментар опозиције да су неки представници српске естраде седели испред политичких представника из Србије.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер