Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Srbija neće podržati referendum o podeli BiH
Hronika

Boris Tadić: Srbija neće podržati referendum o podeli BiH

PDF Štampa El. pošta
utorak, 26. april 2011.

Predsednici Srbije i Turske, Boris Tadić i Abdulah Gul, i članovi Predsedništva BiH, Nebojša Radmanović, Željko Komšić i Bakir Izetbegović, sastali su se danas u Karađorđevu, kako bi, u skladu sa Istanbulskom deklaracijom, razmotrili pitanja regionalne saradnje.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da Srbija nikada neće podržati referendum koji bi vodio podeli Bosne i Hercegovine i na bilo koji način doveo u pitanje integritet te zemlje.

Nakon trilateralnog sastanka sa predsednikom Turske Abudlahom Gulom i tročlanim Predsedništvom BiH u Karađorđevu, Tadić je ponovio da Srbija u potpunosti poštuje Dejtonski mirovni sporazum kao i teritorijalni integritet svih svojih suseda, ali da isto očekuje i od njih po pitanju Kosova.

Na pitanje novinara o referendumu koji je Republika Srpska raspisala o Tužilaštvu i Sudu BiH, Tadić je rekao da ne želi da se meša u bilo šta što je unutrašnje pitanje BIH i što se tiče interesa njenih građana.

Tadić je rekao da bi se eventualnim mešanjem u unutrašnje stvari BiH prešla "crvena linija" i ponovile neke greške iz prošlosti.

Na pitanje da li čvrst stav Srbije o poštovanju integriteta BiH znači i promenu dosadašnje politike o specijalnim vezama Srbije sa RS, Tadić je rekao da Srbija želi da sarađuje sa svim institucijama u BiH.

Kao dokaz da je Srbija opredeljena za saradnju sa Haškim sudom Tadić je podsetio da je do sada izručeno 44 od 46 osumnjičenih za ratne zločine i i rekao da se sve čini da i preostala dvojica haških begunaca - Ratko Mladić i Goran Hadžić budu uhapšeni.

Iako učesnici današnjeg susreta nisu saopštili detalje o temama razgovora, očekuje se da će fokus biti na pitanjima ekonomske saradnje i očuvanja multietničke, multikulturne i multiverske društvene strukture u regionu.

Susret u Karađorđevu odigrava se u klimi najnovije političke krize u BiH, budući da dva od tri konstitutivna naroda pružaju aktivan otpor trendu sve veće unitarizacije države koji podstiče deo međunarodne zajednice.

Hrvatski narodni sabor je u Mostaru pre nekoliko dana usvojio rezoluciju u kojoj se navodi da je u BiH nužno stvoriti više federalnih jedinica od kojih će bar jedna imati hrvatsku većinu.

Sa druge strane, u Republici Srpskoj se insistira na dejtonskoj arhitekturi BiH i u tom okviru uskoro će biti održan i referendum o postojanju Suda i Tužilaštva BiH. Današnji susret u Karađorđevu prati više od sto novinara iz Srbije, Turske i BiH.

Vojna ustanova Karađorđevo, koja je danas domaćin trilateralnom sastanku kome prisustvuju čelnici Srbije, Turske i Bosne i Hercegovine, pripremila je za ručak meni na kojem dominiraju jela od ribe i vina Vinarije Kovačević.

Predsedniku Srbije Borisu Tadiću, predsedniku Turske Abdulahu Gulu i članovima Predsedništva BiH Nebojši Radmanoviću, Bakiru Izetbegoviću i Željku Komšiću biće posluženi marinarini file lososa na povrću, krem od celera i palenta sa pečurkama uz dresing od grožđa, kao i popijeti od smuđa na grilovanom povrću.

Uz ribu će biti poslužena ajzberg salata, šeri paradajz, kao i jagode.

Predsednicima će biti posluženo belo vino šardone 2010 Kovačević i crno vino Aurelijus 2009 Kovačević.

Predsednik Srbije Boris Tadić, predsednik Turske Abdulah Gul i predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine (BIH) Nebojša Radmanović potvrdili su danas u Karađorđevu prinicip nemešanja u unutrašnje stvari bilo koje od ove tri države.

Tadić, Gul i Radmanović su naglasili važnost jačanja, kako bilateralne, tako i trilateralne saradnje, ističući da je namera sve tri države da region Zapadnog Balkana bude što pre integrisan u Evropsku uniju (EU).

Tadić je istakao da je članstvo u EU najvažniji politički cilj, koji bi trebalo da donese korist svim građanima regiona.

On je predočio da je u Karađorđevu održan trilateralni sastanak, a ne međunarodna konferencija o BIH.

Gul je naglasio da je želja sve tri države da se pojača saradnja u smeru rešavanja gorućih problema, uz poštovanje prinicipa očuvanja suvereniteta i integriteta i nemešanja u unutrašnja pitanja drugih država.

Radmanović je rekao da je opredeljenje svih zalaganje za mir, razumevanje, dobrosusedske odnose i istakao da Srbija, Turska i BIH žele da Balkan bude "oaza mira".

Po završetku trilateralog, uslediće i bilateralni sastanci, a potom i usvajanje zajedničkog saopštenja.

(Pres)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner