среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србија неће подржати референдум о подели БиХ
Хроника

Борис Тадић: Србија неће подржати референдум о подели БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. април 2011.

Председници Србије и Турске, Борис Тадић и Абдулах Гул, и чланови Председништва БиХ, Небојша Радмановић, Жељко Комшић и Бакир Изетбеговић, састали су се данас у Карађорђеву, како би, у складу са Истанбулском декларацијом, размотрили питања регионалне сарадње.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас да Србија никада неће подржати референдум који би водио подели Босне и Херцеговине и на било који начин довео у питање интегритет те земље.

Након трилатералног састанка са председником Турске Абудлахом Гулом и трочланим Председништвом БиХ у Карађорђеву, Тадић је поновио да Србија у потпуности поштује Дејтонски мировни споразум као и територијални интегритет свих својих суседа, али да исто очекује и од њих по питању Косова.

На питање новинара о референдуму који је Република Српска расписала о Тужилаштву и Суду БиХ, Тадић је рекао да не жели да се меша у било шта што је унутрашње питање БИХ и што се тиче интереса њених грађана.

Тадић је рекао да би се евентуалним мешањем у унутрашње ствари БиХ прешла "црвена линија" и поновиле неке грешке из прошлости.

На питање да ли чврст став Србије о поштовању интегритета БиХ значи и промену досадашње политике о специјалним везама Србије са РС, Тадић је рекао да Србија жели да сарађује са свим институцијама у БиХ.

Као доказ да је Србија опредељена за сарадњу са Хашким судом Тадић је подсетио да је до сада изручено 44 од 46 осумњичених за ратне злочине и и рекао да се све чини да и преостала двојица хашких бегунаца - Ратко Младић и Горан Хаџић буду ухапшени.

Иако учесници данашњег сусрета нису саопштили детаље о темама разговора, очекује се да ће фокус бити на питањима економске сарадње и очувања мултиетничке, мултикултурне и мултиверске друштвене структуре у региону.

Сусрет у Карађорђеву одиграва се у клими најновије политичке кризе у БиХ, будући да два од три конститутивна народа пружају активан отпор тренду све веће унитаризације државе који подстиче део међународне заједнице.

Хрватски народни сабор је у Мостару пре неколико дана усвојио резолуцију у којој се наводи да је у БиХ нужно створити више федералних јединица од којих ће бар једна имати хрватску већину.

Са друге стране, у Републици Српској се инсистира на дејтонској архитектури БиХ и у том оквиру ускоро ће бити одржан и референдум о постојању Суда и Тужилаштва БиХ. Данашњи сусрет у Карађорђеву прати више од сто новинара из Србије, Турске и БиХ.

Војна установа Карађорђево, која је данас домаћин трилатералном састанку коме присуствују челници Србије, Турске и Босне и Херцеговине, припремила је за ручак мени на којем доминирају јела од рибе и вина Винарије Ковачевић.

Председнику Србије Борису Тадићу, председнику Турске Абдулаху Гулу и члановима Председништва БиХ Небојши Радмановићу, Бакиру Изетбеговићу и Жељку Комшићу биће послужени маринарини филе лососа на поврћу, крем од целера и палента са печуркама уз дресинг од грожђа, као и попијети од смуђа на грилованом поврћу.

Уз рибу ће бити послужена ајзберг салата, шери парадајз, као и јагоде.

Председницима ће бити послужено бело вино шардоне 2010 Ковачевић и црно вино Аурелијус 2009 Ковачевић.

Председник Србије Борис Тадић, председник Турске Абдулах Гул и председавајући Председништва Босне и Херцеговине (БИХ) Небојша Радмановић потврдили су данас у Карађорђеву приницип немешања у унутрашње ствари било које од ове три државе.

Тадић, Гул и Радмановић су нагласили важност јачања, како билатералне, тако и трилатералне сарадње, истичући да је намера све три државе да регион Западног Балкана буде што пре интегрисан у Европску унију (ЕУ).

Тадић је истакао да је чланство у ЕУ најважнији политички циљ, који би требало да донесе корист свим грађанима региона.

Он је предочио да је у Карађорђеву одржан трилатерални састанак, а не међународна конференција о БИХ.

Гул је нагласио да је жеља све три државе да се појача сарадња у смеру решавања горућих проблема, уз поштовање приниципа очувања суверенитета и интегритета и немешања у унутрашња питања других држава.

Радмановић је рекао да је опредељење свих залагање за мир, разумевање, добросуседске односе и истакао да Србија, Турска и БИХ желе да Балкан буде "оаза мира".

По завршетку трилатералог, уследиће и билатерални састанци, а потом и усвајање заједничког саопштења.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер