Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Srbija ekonomski stabilna najmanje šest meseci
Hronika

Boris Tadić: Srbija ekonomski stabilna najmanje šest meseci

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 12. april 2009.
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da mere Vlade Srbije za smanjenje posledica ekonomske krize daju rezultate i da će Srbija imati makroekonomsku stabilnost najverovatnije narednih godinu dana.

Tadić je gostujući na televiziji B92 rekao da je Vlada Srbije na vreme reagovala, da mere za ublažavanje posledica krize već imaju efekte i da je aranžmanom sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) obezbeđeno očuvanje makroekonomske stabilnosti za najmanje šest meseci i najverovatnije godinu dana.

„Svi parametri koje imamo govore da su mere dobre i da dosad daju rezultate, a da nove koje planiramo sa MMF-om obezbeđuju stabilnost najmanje za sledećih godinu dana”, rekao je Tadić i dodao da ga je i premijer Srbije Mirko Cvetković u razgovoru „ubedio” u kvalitet tih mera.

Ocenio je da je Srbija u boljem položaju od zemalja u okruženju, jer je obezbedila aranžman sa MMF-om, prethodne mere usmerila na povećanje likvidnosti preduzeća i završila izborne cikluse, i poručio da će pratiti sprovođenje tih mera i upozoriti ako bude ocenio da je pravni i ekonomski poredak zemlje doveden u pitanje.

Tadić je rekao da je zabrinut zbog ekonomske krize, ali da veruje da su mere dobre, jer se na osnovu svih parametara može proceniti da Srbija neće biti u situaciji da objavi bankrot zato što su mere za ublažavanje posledica donete na vreme.

„Srbija je među prvima reagovala i ne kaska za drugim državama”, rekao je Tadić i dodao da mnoge zemlje u okruženju nisu uspele da postignu aranžman sa MMF-om, niti preduzele mere kojima bi zaštitile preduzeća i pripremaju se za izbore.

Prema njegovim rečima, kriza je šansa za Srbiju, da se reše problemi i „pospremi po kući” i da Srbija postane stabilno demokratsko društvo.

Predsednik Srbije rekao je da će se boriti za očuvanje „produktivnih radnih mesta” i podsetio na odluku o redukciji zaposlenih u državnom aparatu koji predstavljaju višak.

On je procenio da će protesta i štrajkova biti i da ljudi imaju pravo da nezadovoljstvo iskažu na miran način, ali da će država reagovati ako tim protestima budu narušeni zakoni i demokratija.

Poručio je da oni koji izgube posao mogu da protestuju, ali da bi trebalo istovremeno da konkurišu za novi posao, preuzmu odgovornost i pokušaju da ovladaju nekom novom veštinom koja će im obezbediti budućnost.

(Beta)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner