недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: САНУ у служби развоја, а не политике
Хроника

Борис Тадић: САНУ у служби развоја, а не политике

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. новембар 2011.

БЕОГРАД - Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас, на прослави 170. годишњице Српске академије наука и уметности, да мисија те институције није да буде у служби дневне политике, нити да буде арбитар у сукобу интереса изван њеног домена, већ да остане оно што је и до сада била - стожерна национална научна и културна институција.

Тадић је истакао да јачање капацитета за укључивање Србије у међународне научне пројекте и заустављање одлива мозгова морају бити један од државних приоритета и задатака Српске академије наука и уметности.

„Не желимо да школујемо младе истраживаче за друге, од нас богатије, већ да овде створимо радне и животне услове, перспективу за њих, да првенствено овде остварују своје професионалне циљеве и потврђујући себе развијају и унапређују привреду, друштвени и културни живот у својој земљи", рекао је Тадић.

САНУ ће, како је рекао, наставити да доприноси изградњи богатијег, социјално уравнотеженог и солидарног друштва, тако што ће на научним принципима дефинисати проблеме и креирати атмосферу која ће довести до нових, дугорочних решења базираних на чињеницама и научном методу.

Према његовим речима, Србија мора да постане препознатљива у светској научној заједници, због чега ће држава наставити да повећава издатке за науку.

Он је поручио да држава од САНУ очекује да буде у све већој мери институција која ће са другим деловима научно-истраживачке заједнице учествовати у развојним плановима друштва, јер само усвајањем нових знања и умећа могу се ублажити последице глобалних потреса који погађају Србију.

Развојни потенцијали Србије, како је истакао, нису безначајни и обавеза је свих националних институција да тај квалитет одржавају. Цела научна заједница, према мишљењу председника Тадића, треба да буде сложна у концепту развоја какав је изнет у плану "Србија 2020", и САНУ би требало да да свој допринос реализацији развојних циљева.

Тадић је подсетио да се Србија недавно вратила у програм ЦЕРН, истакавши да ће тај корак допринети унапређењу српске науке, која је већ стекла респектабилно место у међународној науци, и младим академцима и академицима отворити нове перспективе.

"Продуктивно друштво којем тежимо је друштво знања, и у њему би посебан значај требало да има трансфер знања између науке и привреде, науке и јавних служби у циљу остварења новог квалитета живота наших грађана, новог квалитета знања којим ће располагати, као и нових решења за одрживи развој и одговорно демократско друштво", казао је Тадић.

Како је истакао, и доносиоци политичких одлука треба да буду отворенији за нова знања и достигнућа науке, због чега ће САНУ и надаље имати подршку за сарадњу са државним институцијама.

"Желео бих на крају да вам честитам овај изузетан јубилеј наше Академије и изразим жељу да она и даље буде предводник просвећености, знања и културноисторијског идентитета свих грађана Србије, да са истим жаром, истинољубљем и родољубљем настави мисију коју су њени умни и отачеству предани оснивачи осмислили и почели да остварују још пре 170 година", закључио је Тадић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер