Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Pretnje nasiljem opasne po demokratiju
Hronika

Boris Tadić: Pretnje nasiljem opasne po demokratiju

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 14. maj 2012.

- Neistina je da je bilo izborne krađe. Pitanje krađe izbora treba da se rasvetli pre drugog kruga izbora 20 maja - izjavio je večeras Boris Tadić, predsednički kandidat liste "Izbor za bolji život" u emisiji “Reč na reč” na RTS-u.

On je upozorio da je atmosfera u kojoj se pominje mogućnost fizičke sile u izbornom procesu neprirodna i da ne pogoduje građenju demokratskog sistema.

- Za mene je izuzetno važno da izbori budu kristalno jasni i da na njima nema nikakva senka. Atmosfera u kojoj se pominje fizička sila u izborima ne odgovara demokratskim procesima, i jedini koji treba da kontrolišu izbori su posmatrači - kazao je Tadić.

- Ovo je počela da bude kampanja straha, jer bi reči 'tuča' i 'nasilje' trebalo da odvrate građane da učestvuju u izborima. Ja ih pozivam da izađu i da se Srbija odbrani od takve vrste kulture nasilja i da nastavimo da funkcionišemo kao zemlja koja je svesna izborne volje građana - istakao je on.

- Bez obzira na sve, ja uvek pružam ruku i tragam za kompromisnim rešenjima i zato sam često trpeo napade da je moja politika slaba i kompromiserska, ali nastaviću tako - rekao je Tadić.

On je ukazao da nijedna stranka nije imala primedbe na tok izbora 6. maja, već da su pritužbe počele onda kad se pojavila informacija da će se možda formirati većina od stranaka koje su do sada činile Vladu.

- Od tog trenutka počinje potpuno nova politika i širi se atmosfera straha Srbijom i kiselina se sipa u lice svakome - kazao je on.

Prema njegovim rečima, nesagledive probleme mogla bi da proizvede eventualna odluka Srpske napredne stranke ili njenog kandidata Tomislava Nikolića da ospore legitimnost izbora, bez obzira na njihov rezultat.

On je objasnio da društvo u kojem se osporavaju tužilaštvo i ostale državne institucije, onako kako je danas SNS osporio nalaze tužilaštva da nije bilo izborne krađe, nije civilizovano, te da u demokratskom sistemu takve stvari ne smeju da se čine kako ono ne bi postalo sklono prevratu.

Tadić je poručio da ambicije stranaka, kada su u pitanju premijerska funkcija i kadrovska rešenja, sada idu u drugi plan, i da stranke treba da se opredele za to kojim putem žele da Srbija ide. 

Lider DS je rekao da je prvi zadatak predsednika Republike da pomogne formiranje institucija, vlade i parlamenta, a da će posle izbora 20. maja govoriti o tome kome će, ako postane predsednik, ponuditi mandat za sastavljanje vlade. On je istakao i da se predsednik svih građana ne postaje ostavkom na funkciju predsednika stranke, već ako se ponudi politika koja će ujediniti sve građane.

Tadić je rekao da je "zapanjen" težinom reči i olakim optužbama o krađi izbora za koje je rekao da podsećaju na govor devedesetih i dodao da tužilaštvo, pravosudne institucije i ako je potrebno policija, imaju posebnu ulogu u istrazi.

- Na prošlim izborima moji oponenti su mi pretili fizičkim nasiljem, pa čak i fizičkom likvidacijom. Ovi izbori su bili mirni, pa čak i dosadni, a onda su dobili drugu dimenziju. Zapanjen sam izjavama koje se izriču poslednjih dana - rekao je on.

Govoreći o mogućoj kohabitaciji, Tadić je rekao da bi bilo nekorisno sa stanovišta razvoja zemlje da ne postoje koordinisane aktivnosti predsednika države, parlamenta, vlade.

On je kazao da su neke zemlje prolazile "kroz noćne more" u toj situaciji i da u vreme vlade Vojislava Koštunice i Miroljuba Labusa nije mogao da dobije odgovore na pitanja koja je postavaljao vladi, između ostalih i o privatizaciji. 

Tadić je rekao da ne misli da predsednik Republike treba da predvodi Paradu ponosa jer to, kako je rekao, nije posao predsednika, ali da treba da brani prava svake manjine. 

On je kazao da treba uvećavati prava svih manjina kao i da Srbija treba da produbi odnose sa svakom zemljom regiona.

Tadić je rekao da je i za kosovsko pitanje bitno ko će biti predsednik Srbije. 

"Šta je crvena linija - to je da ne dozvolimo da Srbija izgubi svoj deo nadležnosti i time dezavuišemo Rezoluciju 1244, jer to je poslednji i jedini međunarodni dokument kojim mi štitimo naša prava na Kosovu", kazao je Tadić.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner