понедељак, 30. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Претње насиљем опасне по демократију
Хроника

Борис Тадић: Претње насиљем опасне по демократију

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. мај 2012.

- Неистина је да је било изборне крађе. Питање крађе избора треба да се расветли пре другог круга избора 20 маја - изјавио је вечерас Борис Тадић, председнички кандидат листе "Избор за бољи живот" у емисији “Реч на реч” на РТС-у.

Он је упозорио да је атмосфера у којој се помиње могућност физичке силе у изборном процесу неприродна и да не погодује грађењу демократског система.

- За мене је изузетно важно да избори буду кристално јасни и да на њима нема никаква сенка. Атмосфера у којој се помиње физичка сила у изборима не одговара демократским процесима, и једини који треба да контролишу избори су посматрачи - казао је Тадић.

- Ово је почела да буде кампања страха, јер би речи 'туча' и 'насиље' требало да одврате грађане да учествују у изборима. Ја их позивам да изађу и да се Србија одбрани од такве врсте културе насиља и да наставимо да функционишемо као земља која је свесна изборне воље грађана - истакао је он.

- Без обзира на све, ја увек пружам руку и трагам за компромисним решењима и зато сам често трпео нападе да је моја политика слаба и компромисерска, али наставићу тако - рекао је Тадић.

Он је указао да ниједна странка није имала примедбе на ток избора 6. маја, већ да су притужбе почеле онда кад се појавила информација да ће се можда формирати већина од странака које су до сада чиниле Владу.

- Од тог тренутка почиње потпуно нова политика и шири се атмосфера страха Србијом и киселина се сипа у лице свакоме - казао је он.

Према његовим речима, несагледиве проблеме могла би да произведе евентуална одлука Српске напредне странке или њеног кандидата Томислава Николића да оспоре легитимност избора, без обзира на њихов резултат.

Он је објаснио да друштво у којем се оспоравају тужилаштво и остале државне институције, онако како је данас СНС оспорио налазе тужилаштва да није било изборне крађе, није цивилизовано, те да у демократском систему такве ствари не смеју да се чине како оно не би постало склоно преврату.

Тадић је поручио да амбиције странака, када су у питању премијерска функција и кадровска решења, сада иду у други план, и да странке треба да се определе за то којим путем желе да Србија иде. 

Лидер ДС је рекао да је први задатак председника Републике да помогне формирање институција, владе и парламента, а да ће после избора 20. маја говорити о томе коме ће, ако постане председник, понудити мандат за састављање владе. Он је истакао и да се председник свих грађана не постаје оставком на функцију председника странке, већ ако се понуди политика која ће ујединити све грађане.

Тадић је рекао да је "запањен" тежином речи и олаким оптужбама о крађи избора за које је рекао да подсећају на говор деведесетих и додао да тужилаштво, правосудне институције и ако је потребно полиција, имају посебну улогу у истрази.

- На прошлим изборима моји опоненти су ми претили физичким насиљем, па чак и физичком ликвидацијом. Ови избори су били мирни, па чак и досадни, а онда су добили другу димензију. Запањен сам изјавама које се изричу последњих дана - рекао је он.

Говорећи о могућој кохабитацији, Тадић је рекао да би било некорисно са становишта развоја земље да не постоје координисане активности председника државе, парламента, владе.

Он је казао да су неке земље пролазиле "кроз ноћне море" у тој ситуацији и да у време владе Војислава Коштунице и Мирољуба Лабуса није могао да добије одговоре на питања која је поставаљао влади, између осталих и о приватизацији. 

Тадић је рекао да не мисли да председник Републике треба да предводи Параду поноса јер то, како је рекао, није посао председника, али да треба да брани права сваке мањине. 

Он је казао да треба увећавати права свих мањина као и да Србија треба да продуби односе са сваком земљом региона.

Тадић је рекао да је и за косовско питање битно ко ће бити председник Србије. 

"Шта је црвена линија - то је да не дозволимо да Србија изгуби свој део надлежности и тиме дезавуишемо Резолуцију 1244, јер то је последњи и једини међународни документ којим ми штитимо наша права на Косову", казао је Тадић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер