субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Последњи пут се кандидујем за председника, неће бити коалиције ДС и СНС
Хроника

Борис Тадић: Последњи пут се кандидујем за председника, неће бити коалиције ДС и СНС

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. април 2012.

БЕОГРАД – Кандидат за председника коалиције "Избор за бољи живот" Борис Тадић изјавио је да је ово сасвим сигурно последњи председнички мандат за који ће се кандидовати.

Тадић, који је у два мандата био председник Србије, рекао је да његова кандидатура за четврти председнички мандат не би била добра за процес изграђене демократске политичке културе у Србији.

Одговарајући на питање уредника часописа "Нова српска политичка мисао" Ђорђа Вукадиновића у емисији "Став Србије" на ТВ Прва да ли би, након нове промене Устава после његове евентуалне победе на изборима 6. маја, желео поново да се кандидује – Тадић је рекао да је то теоријски могуће.

"У правном смислу то би обезбедило не мени, него било коме ко је у мојој ситуацији, да се поново кандидује. Међутим, ја се свакако не бих кандидовао четврти пут, јер мислим да то не би било примерено, имајући у виду систем и културу ове земље", рекао је Тадић.

Он је затим истакао и да га "нико неће уцењивати" за састављање владе.

"Не може ниједна странка која има мањинско поверење да уцењује странку са већинским поверењем", рекао је Тадић.

Председник ДС-а није одбацио могућност да влада буде формирана између два изборна круга. Поновио је да су ДС-у за будућу владу прихватљиви досадашњи партнери од којих су се, међутим, Уједињени региони Србије "полако дисквалификовали". 

Тадић је нагласио да после избора неће бити коалиције ДС и Српске напредне странке јер, како је истакао, таква коалиција "не може да оствари корисно дејство" и донесе нешто корисно. 

"За то је потребан поуздан партнер, а СНС то није. Када се доносе тешке одлуке морају се имати заштићени бокови", рекао је он.

Тадић је истакао да ће после избора "ситуација за управљање владом бити куд и камо комплекснија" него у прошлости јер су посланици власници мандата и за сваку политичку одлуку биће потребно убеђивати посланике појединачно. 

"Потпуно је неподношљива ситуација у којој је само председник Србије непосредно изабран", рекао је он и додао да се залаже за комбиновани, већинско пропорционални систем.

Тадић је потом истакао да у преиспитивању спорних приватизација нема заштићених и истакао да је провера тих приватизација услов за утемељење правног поретка. 

"За преиспитивање приватизације су задужени тужилаштво и суд, а не председник Републике нити Влада Србије, и морамо изградити цивилизовано друштво и правни поредак у складу са европским стандардима и стандардима које желимо да понудимо нашим грађанима. Охрабрујем све институције у држави да раде свој посао", рекао је лидер ДС-а.

Тадић је истакао да без провере погрешних и незаконитих приватизација у Србији не може бити утемељен правни поредак.

Он је поновио да су се 23 од 24 приватизације које тражи ЕУ догодиле од 2004. до 2007. године, када је на власти била коалиција Демократске странке Србије Војислава Коштунице, Нове Србије Велимира Илића и Г17 плус Млађана Динкића, а 24. приватизација догодила се пре 2004. 

"Нема заштићених, сви нека раде свој посао", рекао је Тадић. 

Председник Демократске странке је навео да председник Србије није судија нити господар живота и смрти. 

"Као председник Србије нисам имао никакве везе са приватизацијом, него је то радила Влада Србије од 2004. године до 2007. године", рекао је Тадић. 

На питање да ли се распитао о приватизацији Сартида, која се догодила пре 2004. године, када је министар за приватизацију био Александар Влаховић из Демократске странке, одговорио је да је то комплексна приватизација јер је ишла из стечаја и додао да нема идеалног решења, али је Ју-ес-стил био одличан извозник, па се поставља питање корисности и запошљавања.

"И та приватизација би требало да буде преиспитана", рекао је Тадић.

(НСПМ-Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер