Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Niko ne može da računa na pomoć DS-a u rascepkavanju Srbije
Hronika

Boris Tadić: Niko ne može da računa na pomoć DS-a u rascepkavanju Srbije

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 01. mart 2009.

Predsednik Demokratske stranke i predsednik Srbije Boris Tadić poručio je da bi održavanje prevremenih parlamentarnih izbora u ovoj godini bilo preveliko opterećenje za ekonomiju države u uslovima svetske finansijske krize, i da bi izazvalo nove podele među građanima u trenutku kada je društvu više nego ikad potrebno jedinstvo.

Tadić je na sednici Glavnog odbora DS rekao da kriza sa kojom se država suočava nije problem jedne stranke, već svakog građanina, i da je stoga neophodno da i opozicija da konstruktivan doprinos prevazilaženju teškoća.

On je istakao da su krizom najviše pogođeni najsiromašniji građani i da će stoga uspeh vladinih mera protiv efekata svetske finansijske krize biti meren upravo uspehom u zaštiti standarda najugroženijih.

"Građani od nas traže sigurnost. Moramo sve da učinimo da građani znaju da se borimo za svako pojedinačno radno mesto", istakao je Tadić, i dodao da se ne sme ponoviti situacija iz prošle decenije, kada su građani izgubili poverenje u državu.

Vlada Srbije, kako je rekao, radi na paketu socijalnih mera pomoći najugroženijima, koji će biti dodatak njenom ekonomskom programu borbe protiv krize.

"Nije vreme za jadikovke i pesimizam, već novi optimizam koji je zasnovan na realnim merama i našoj spremnosti da preuzmemo odgovornost, i više nego do sada radimo za dobrobit građana", kazao je Tadić.

Srbija, prema njegovom uverenju, može da iz krize izađe dovoljno jaka da nastavi ekonomski razvoj, ali je neophodno da dok kriza traje prioritet bude očuvanje već postojećih kapaciteta.

"Ubeđen sam da možemo da nastavimo put modernizacije i rasta životnog standarda građana. Mala je verovatnoća da će to biti moguće tokom 2009. godine. Ovo nije vreme za razvoj, ovo je vreme za očuvanje kapaciteta. Zato je očuvanje radnih mesta naš cilj", poručio je Tadić, i dodao da će u narednom periodu biti neophodno da se grupišu svi nacionalni potencijali kako bi Srbija bila spremna "za utakmicu u boljim uslovima".

Boris Tadić je rekao da ima potpuno poverenje u svoje saradnike i da zato medijska hajka koja je vođena protiv pojedinih članova vlade i predstavnika DS nije urodila plodom, ali i naglasio da to ne znači da će iko od članova stranke biti zaštićen ukoliko se ne bude ponašao u skladu sa zakonom.

"Niko od nas nije zaštićen, i svako od nas ko je prekršio zakon odgovaraće pred tim zakonom, to će biti dok god sam ja predsednik države i stranke, a uveren sam da će biti i ubuduće", rekao je Tadić, i pozvao poslanike DS da u okviru borbe za suzbijanje sistemske korupcije pokrenu inicijativu za donošenje zakona o finansiranju stranaka.

"Sve državne institucije imaju podršku ove stranke i moju podršku da rade svoj posao. To se odnosi i na policiju i na tužilaštvo. Ne mešamo se u njihov rad, ali ako im treba naša podrška − imaju je", poručio je Tadić.

On je, osvrćući se na proces evropskih integracija, rekao da Evropska unija u uslovima krize ne gleda na proširenje sa entuzijazmom koji je imala samo nekoliko meseci ranije.

"Možda rokovi za postizanje kandidature za članstvo i ostalih ciljeva na tom putu neće biti onakvi kakve smo planirali pre godinu dana, jer živimo u drugačijem svetu", rekao je Tadić, i dodao da se mora učiniti sve da Srbija do kraja godine dobije status kandidata za članstvo u EU i dospe na "belu šengensku listu".

Srbija, prema njegovim rečima, ostaje privržena saradnji sa Haškim tribunalom, i pored toga što je, kako je istakao, teško braniti stanovište o jednakim standardima tog suda nakon što je Ramuš Haradinaj oslobođen a grupa bivših funkcionera Srbije osuđena na nekoliko decenija zatvora.

Lider Demokratske stranke i predsednik Srbije izjavio je da podržava decentralizaciju Srbije i pravo Vojvodine na autonomiju, ali samo u slučaju da tim procesima ni na koji način nije ugrožen integritet države.

"Demokratska stranka neće dozvoliti da se pravo Vojvodine na autonomiju približi rešenjima iz ustava iz 1974. godine", rekao je Tadić i naglasio da DS nikada neće stati iza pravnih rešenja koja dovode u pitanje centralne funkcije države.

"Integritet zemlje je centralno mesto naše politike i niko u drugim strankama ne može da računa na pomoć DS u rascepkavanju Srbije", poručio je Boris Tadić.

Regionalizacija i autonomija Vojvodine su, prema njegovim rečima, način da se pravaziđe teško nasleđe neravnomernog regionalnog razvoja u Srbiji, i da u tom smislu predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić ima njegovu punu podršku.

Predsednik Demokratske stranke i predsednik Srbije izjavio je da vlada, angažujući se u slučaju Miladina Kovačevića koji je optužen pred američkim pravosuđem, štiti interes države i svakog njenog građanina.

"Način na koji vlada rešava spor sa SAD je jedina pretpostavka da optuženi odgovara pred našim pravnim institucijama", rekao je Tadić na sednici Glavnog odbora DS.

Vlada je, prema njegovim rečima, morala da se angažuje u ovom slučaju kako bi se izbeglo da na Srbiju ponovo bude bačena ljaga zbog toga što štiti begunce od pravde.

Boris Tadić je poručio da će vlada poštovati pravni sistem države i neće izručivati svoje građane pravosuđima drugih država, osim u situacijama, poput saradnje sa Haškim tribunalom, koje su precizno definisane zakonom.

Prema njegovim rečima, više se ne sme ponoviti da svi građani plaćaju cenu grešaka koje su napravili pojedini predstavnici države.

"Nismo mi postavili sve konzularne predstavnike, i nije to prvi problem koji je neko drugi stvorio a mi ćemo morati da ga rešavamo", rekao je Tadić, i istakao da je vlada stavila oznaku poverljivisti na slučaj Kovačević "na zahtev druge strane".

Komentarišući ulogu medija u objavljivanju informacija o angažovanju Vlade Srbije u ovom slučaju, predsednik Boris Tadić je kazao da DS nikada neće podržati pritisak na medije, čija je sloboda demokratska tekovina, ali i poručio da mediji moraju imati odgovornost.

(Tanjug)