четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Нико не може да рачуна на помоћ ДС-a у расцепкавању Србије
Хроника

Борис Тадић: Нико не може да рачуна на помоћ ДС-a у расцепкавању Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. март 2009.

Председник Демократске странке и председник Србије Борис Тадић поручио је да би одржавање превремених парламентарних избора у овој години било превелико оптерећење за економију државе у условима светске финансијске кризе, и да би изазвало нове поделе међу грађанима у тренутку када је друштву више него икад потребно јединство.

Тадић је на седници Главног одбора ДС рекао да криза са којом се држава суочава није проблем једне странке, већ сваког грађанина, и да је стога неопходно да и опозиција да конструктиван допринос превазилажењу тешкоћа.

Он је истакао да су кризом највише погођени најсиромашнији грађани и да ће стога успех владиних мера против ефеката светске финансијске кризе бити мерен управо успехом у заштити стандарда најугроженијих.

"Грађани од нас траже сигурност. Морамо све да учинимо да грађани знају да се боримо за свако појединачно радно место", истакао је Тадић, и додао да се не сме поновити ситуација из прошле деценије, када су грађани изгубили поверење у државу.

Влада Србије, како је рекао, ради на пакету социјалних мера помоћи најугроженијима, који ће бити додатак њеном економском програму борбе против кризе.

"Није време за јадиковке и песимизам, већ нови оптимизам који је заснован на реалним мерама и нашој спремности да преузмемо одговорност, и више него до сада радимо за добробит грађана", казао је Тадић.

Србија, према његовом уверењу, може да из кризе изађе довољно јака да настави економски развој, али је неопходно да док криза траје приоритет буде очување већ постојећих капацитета.

"Убеђен сам да можемо да наставимо пут модернизације и раста животног стандарда грађана. Мала је вероватноћа да ће то бити могуће током 2009. године. Ово није време за развој, ово је време за очување капацитета. Зато је очување радних места наш циљ", поручио је Тадић, и додао да ће у наредном периоду бити неопходно да се групишу сви национални потенцијали како би Србија била спремна "за утакмицу у бољим условима".

Борис Тадић је рекао да има потпуно поверење у своје сараднике и да зато медијска хајка која је вођена против појединих чланова владе и представника ДС није уродила плодом, али и нагласио да то не значи да ће ико од чланова странке бити заштићен уколико се не буде понашао у складу са законом.

"Нико од нас није заштићен, и свако од нас ко је прекршио закон одговараће пред тим законом, то ће бити док год сам ја председник државе и странке, а уверен сам да ће бити и убудуће", рекао је Тадић, и позвао посланике ДС да у оквиру борбе за сузбијање системске корупције покрену иницијативу за доношење закона о финансирању странака.

"Све државне институције имају подршку ове странке и моју подршку да раде свој посао. То се односи и на полицију и на тужилаштво. Не мешамо се у њихов рад, али ако им треба наша подршка − имају је", поручио је Тадић.

Он је, осврћући се на процес европских интеграција, рекао да Европска унија у условима кризе не гледа на проширење са ентузијазмом који је имала само неколико месеци раније.

"Можда рокови за постизање кандидатуре за чланство и осталих циљева на том путу неће бити онакви какве смо планирали пре годину дана, јер живимо у другачијем свету", рекао је Тадић, и додао да се мора учинити све да Србија до краја године добије статус кандидата за чланство у ЕУ и доспе на "белу шенгенску листу".

Србија, према његовим речима, остаје привржена сарадњи са Хашким трибуналом, и поред тога што је, како је истакао, тешко бранити становиште о једнаким стандардима тог суда након што је Рамуш Харадинај ослобођен а група бивших функционера Србије осуђена на неколико деценија затвора.

Лидер Демократске странке и председник Србије изјавио је да подржава децентрализацију Србије и право Војводине на аутономију, али само у случају да тим процесима ни на који начин није угрожен интегритет државе.

"Демократска странка неће дозволити да се право Војводине на аутономију приближи решењима из устава из 1974. године", рекао је Тадић и нагласио да ДС никада неће стати иза правних решења која доводе у питање централне функције државе.

"Интегритет земље је централно место наше политике и нико у другим странкама не може да рачуна на помоћ ДС у расцепкавању Србије", поручио је Борис Тадић.

Регионализација и аутономија Војводине су, према његовим речима, начин да се правазиђе тешко наслеђе неравномерног регионалног развоја у Србији, и да у том смислу председник Извршног већа Војводине Бојан Пајтић има његову пуну подршку.

Председник Демократске странке и председник Србије изјавио је да влада, ангажујући се у случају Миладина Ковачевића који је оптужен пред америчким правосуђем, штити интерес државе и сваког њеног грађанина.

"Начин на који влада решава спор са САД је једина претпоставка да оптужени одговара пред нашим правним институцијама", рекао је Тадић на седници Главног одбора ДС.

Влада је, према његовим речима, морала да се ангажује у овом случају како би се избегло да на Србију поново буде бачена љага због тога што штити бегунце од правде.

Борис Тадић је поручио да ће влада поштовати правни систем државе и неће изручивати своје грађане правосуђима других држава, осим у ситуацијама, попут сарадње са Хашким трибуналом, које су прецизно дефинисане законом.

Према његовим речима, више се не сме поновити да сви грађани плаћају цену грешака које су направили поједини представници државе.

"Нисмо ми поставили све конзуларне представнике, и није то први проблем који је неко други створио а ми ћемо морати да га решавамо", рекао је Тадић, и истакао да је влада ставила ознаку поверљивисти на случај Ковачевић "на захтев друге стране".

Коментаришући улогу медија у објављивању информација о ангажовању Владе Србије у овом случају, председник Борис Тадић је казао да ДС никада неће подржати притисак на медије, чија је слобода демократска тековина, али и поручио да медији морају имати одговорност.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер