четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Неће бити масовног признавања независности Косова
Хроника

Борис Тадић: Неће бити масовног признавања независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. септембар 2009.

Српски председник Борис Тадић разговарао је данас са генералним секретаром НАТО-а Андерсом Фогом Расмусеном о безбедности на Косову и Метохији. Са председницима САД и Русије, Бараком Обамом и Дмитријем Медведевом срео се синоћ. О српско-америчким односима, разговарао је са државним секретаром Хилари Клинтон.

После разговора са Медведевом, Обамом и Хилари Клинтон, председник Србије је рекао да је стекао утисак да наступа једна нова ера у односима САД и Русије.

"Генерална скупштина УН одише једним новим почетком који се наговештава у односима међу великим силама", рекао је Тадић.

Тадић се са Обамом састао на пријему који је амерички председник приредио за шефове држава који учествују на заседању Генералне скупштине УН и том приликом је о српско-америчким односима разговарао и са државним секретаром САД Хилари Клинтон.

Током пријема који је приредио и генерални секретар УН Бан Ки Мун, Тадић се задржао у разговору и са руским председником Дмитријем Медведевом, који крајем октобра долази у званичну посету Србији.

Председник Србије изјавио је да се у разговору са генералним секретаром НАТО-а Андрасом Фогом Расмусеном заложио за задржавање постојећих капацитета алијансе на Косову и Метохији.

Нагласио да је важно да Срби на Косову имају највећи могући ниво заштите, јер је то једно од најосетљивијих безбедносних подручја у Европи.

"Добијам непрекидно уверавања да ће укупни капацитети, потенцијал и способности међународних снага остати непромењени и да ће оне имати пуни капацитет да заштите све људе који живе у нашој јужној покрајини Косову и Метохији", истакао је српски председник.

"Непрекидно инсистирам на томе да су Срби данас најугроженија етничка скупина на подручју Европе, и то пре свега на Косову и Метохији. То је једини приступ који може њима, овог тренутка, осигурати безбедност", рекао је Тадић.

Он је истакао да, на основу војно-техничког споразума из Куманова, Србија нема безбедносне капацитете на Косову због чега се мора инсистирати на масовном присуству међународних војних и безбедносних снага.

Тадић је истакао да је са Расмусеном дефинисао области у којима немају исто мишљење, што је део демократског дијалога, али су конструктивно приступили решавању нерешених питања.

Председник је истакао да Србија жели да развија односе са НАТО у оквиру Програма Партнерство за мир.

Српски председник ће се учесницима 64. генералне скупштине УН, којој присуствује више од 100 шефова држава и влада, обратити у петак.

У обраћању Генералној скупштини, председник Тадић ће промовисати интересе и политику демократске Србије као централног фактора стабилности и мира у региону и настојати да обезбеди што ширу подршку за очување интегритета и суверенитета наше земље.

Тадић је убеђен да неће бити масовног признавања независности Косова упркос свим притисцима на међународном плану.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер