петак, 03. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Не охрабривати нова признавања независности Косова
Хроника

Борис Тадић: Не охрабривати нова признавања независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. јул 2009.

Шарм ел Шеик - Председник Србије Борис Тадић поручио је јуче у говору на самиту Покрета несврстаних у египатском летовалишту Шарм ел Шеик да се процес доношења саветодавног мишљења Међународног суда правде о легалности једнострано проглашене независности Косова не сме политички ометати.

„Судском поступку се мора дозволити да се оконча без политичког уплитања. Нико не би требало да прејудицира мишљење суда, нити да се меша у његов рад“, упозорио је Тадић. Он је указао на чињеницу да декларација 15. састанка шефова држава несврстаних земаља у којој се инсистира на пуном поштовању међународног права и подвлачи значајна улога Међународног суда правде у том процесу кореспондира са одлуком Србије да на унилатерално проглашење независности Косова реагује мирољубивим и дипломатским средствима.

Тадић је подсетио да је управо захваљујући подршци великог броја држава чланица Покрета несврстаних Генерална скупштина УН затражила од Међународног суда правде саветодавно мишљење о легалности самопроглашене независности Косова.

„Веома сам захвалан због тога што огромна већина чланица Покрета несврстаних није признала етнички мотивисан покушај косовских власти да отцепе део моје земље“, истакао је Тадић. Председник Србије је званично предложио да педесета годишњица Покрета несврстаних буде обележена у Београду, као некадашњој престоници државе саоснивача покрета и граду у којем је пре пола века одржан први самит те међународне асоцијације.

„Организовање обележавања педесетогодошњице Покрета несврстаних у Београду било би најприкладнији начин да се ода почаст визионарству његових оснивача, и свему што је до сада учињено. Пола века касније, предлажемо да покрет свој јубилеј обележи у Београду, одакле ће моћи да са поносом и одлучношћу погледа у будућност“, рекао је Тадић .

Председник Тадић је подсетио да је Србија највећи сукцесор Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, једне од земаља оснивача Покрета несврстаних, и поручио да ће власти у Београду наставити да поштују ту чињеницу и да ће у деценијама које долазе снажити везе са несврстанима.

Према његовим речима, глобалне поделе из времена „хладног рата“ су углавном нестале, али Београд је остао спона између запада и истока, као и севера и југа.

„Србија, упркос чињеници да тежи чланству у ЕУ, наставља да подржава циљеве Покрета несврстаних који треба да доведу до стварања праведнијег света. Ми, такође, активно подржавамо опредељеност Покрета несврстаних за демократизацију међународних односа и поштовање универзалних људских права“, истакао је Тадић.

Србија у Покрету несврстаних има статус посматрача, а председник Тадић је, као шеф српске делегације, на маргинама самита имао низ билатералних сусрета.

Теме јуче завршеног самита, на којем је Египат преузео председавање од Кубе, и који је окупио највише званичнике више од сто земаља, биле су међународна солидарност за мир и развој и тренутна глобална економска и финансијска криза.

На самиту су усвојена два главна документа – Коначни документ о заједничком ставу Покрета несврстаних земаља о многим питањима са дневног реда самита и Декларација из Шарм ел Шеика о развоју самог покрета.

Учесници самита истакли су да је свету потребан нови финансијски систем, који би био праведнији у односу на државе у развоју, највише погођене кризом коју су изазвале богате земаље.

„Залажемо се за нови међународни политички, економски и трговински поредак, који би био праведнији и више избалансиран и који би спречио дискриминацију и дупле стандарде, омогућио постизање интереса свих, узимао у обзир забринутост земаља у развоју и установио демократско поступање између богатих и сиромашних држава“, рекао је египатски председник Хосни Мубарак.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер