понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Напад НАТО на СР Југославију је био злочин
Хроника

Борис Тадић: Напад НАТО на СР Југославију је био злочин

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. март 2012.

Алексинац -- Председник Србије Борис Тадић поручио је да је напад НАТО на СР Југославију био злочин против једне земље и да ће Србија чинити све како би избегла ратове.

„Наша је земља превише била уроњена у ратове у читавом 20. веку и све што чинимо у будућности треба да буде саздано на тај начин да више никада не будемо укључени у било какав рат, чувајући изнад свега људске животе и нашу земљу“, рекао је Тадић новинарима после полагања венаца на споменик погинулима у нападу НАТО на Алексинац.

Србија ће, како је истакао, годишњицу почетка ваздушних удара НАТО увек обележавати сећајући се пострадалих, али и исказујући веру да се држава Србија може поставимо на ноге.

 „На жалост, не можемо да вратимо погинуле, али сећањем можемо да продужимо на неки начин њихово постојање међу нама“, рекао је Тадић, и подсетио да је у Србији много места попут Алексинца, у којима су цивили гинули под НАТО бомбама.

 „Тај рат је био злочин против наше земље и нашег народа, и томе немам шта да додам“, нагласио је Тадић, цитирајући стих поеме прочитане у оквиру комеморативног програма, да се рат водио „од Милице до Грделице“.

Тадић је у Алексинцу, поводом Дана сећања на страдале у НАТО бомбардовању, положио венац на Спомен обележје жртвама напада на тај град, у којем је, у више ваздушних удара, погинуо велики број цивила.

Поред Тадића, венце су у Алексинцу положили министар одбране Драган Шутановац и начелник Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Љубиша Диковић.

Комеморацији је присуствовао велики број грађана Алексинца, као и Војске Србије, гарде и кадета Војне академије.

Алексинац, градић са 17.000 становника у долини Јужне Мораве, 5. априла 1999. у 21.35 авијација НАТО гађала је са шест пројектила велике разорне моћи, који су погодили сам центар места, и у том нападу погинуло је 11 а рањено 50 грађана.

Део центра града је те вечери претворен у рушевине, тешко је оштећено 35 породичних кућа, 125 станова, више привредних објеката, међу којима и конфекција "Морава" и "Бетоњерка", дом здравља, аутобуска станица, низ привредних и пословних објеката.

Једна бомба је са лица земље збрисала Улицу Душана Тривунца са шест породичних кућа, а десет је уништено у Улици Вука Караџића.

Био је то тринаести дан од почетка војне интервенције против тадашње СР Југославије.

Представници НАТО у Бриселу су светској јавности овај злочин правдали "техничком грешком", тврдећи да је мета била касарна надомак града.

Канадски генерал Луис Мекензи је тада по обиласку рушевина изјавио: "Злочин је почињен над цивилним становништвом, над мирним грађанима, у њиховим породичним домовима, на просторима где нема апсолутно ниједног војног објекта".

Алексинац је у пролеће 1999. године бомбардован у више наврата.

У бомбардовању 28. марта погинуло је четворо људи. Град је са десетак бомби гађан и одмах после поноћи 28. маја када је погинуло троје грађана, а 20 рањено. Срушено је десет кућа и зграда, а око 30 оштећено.

У тој варошици погинуле су у НАТО бомбардовањима 1999. године укупно 24 особе.

На месту пада пројектила подигнуте су две стамбене зграде са 140 станова а у граду и тој општини, упркос бројним финасијским проблемима, обновљено је око 600 објеката.

Током бомбардовања СРЈ, које је почело 24. марта 1999. и трајало 78 дана убијено је, према доступним подацима, око 2.500 цивила, од чега 89 деце.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер