среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Историјски тренутак када је нужно да влада и опозиција сложно раде
Хроника

Борис Тадић: Историјски тренутак када је нужно да влада и опозиција сложно раде

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. април 2014.

Борис Тадић изјавио је после разговора са Александром Вучићем да је у Србији наступио историјски тренутак када је нужно да влада и опозиција сложно раде.

Потребно је сложно да раде на решавању друштвених и економских проблема, рекао је Тадић, председник НДС-а и истакао да ће се његова странка понашати у складу са тим без обзира да ли ће бити део владајуће коалиције или остати у опозицији.

"Постоје околности када се земље суочавају са историјским искушењима и влада ће морати да доноси тешке одлуке, а то неће моћи да чини ако позиција приступа демагошки том процесу", рекао је Тадић после разговора са лидером Српске напредне странке Александром Вучићем о формирању владе.

Тадић је, како је истакао, веома задовољан данашњим разговором, јер су идентификовани кључни проблеми друштва и начини на које они морају да буду решавани, а разговори о могућој сарадњи СНС и НДС биће настављени наредних дана.

Састанак је, према његовим речима, био готово у потпуности фокусиран на економска и егзистенцијална питања, и показао да постоји највиши могући ниво сагласности двеју странака о тим темама.

"Нисмо имали договор о учешћу НДС у влади пре избора, али смо имали коректну дебату. Наставићемо разговоре да ли ће НДС ући у владу или ће бити у опозицији. Најважније је што имамо сагласност око проблема друштва и начина на који треба да се решавају", казао је Тадић.

"Србија не може постати чланица ЕУ ако има лош економски систем и ако у њу доноси своје економске проблеме, тако да опозиција не може да тврди да се залаже за улазак у ЕУ а да истовремено не подржава владине европске законе", рекао је он.

Одговарајући на неколико питања новинара о његовом односу према Социјалистичкој партији Србије и њеној евентуалној партиципацији у влади, Тадић је рекао да учешће социјалиста у влади не би ојачало њен капацитет да у будућности доноси одлуке које су економски мотивисане и одрживе.

"Ради се принципијалном питању и могућности да се економски развија Србија. Није решење да сви буду у влади, јер таква влада не може да функционише. Влада мора да ради тимски - и персонално и политички и идеолошки", рекао је Тадић.

Он је додао да су током данашњег разговора поменуте неке погрешне одлуке из прошлости које нису допринеле одрживом економском развоју Србије, као што је линеарно повећање пензија уместо повећања за најсиромашније пензионере.

Не кандидујем се за УН

Борис Тадић је демантовао тврдње појединих медија да жели да се кандидује за Генералног скеретара УН.

"Ја нисам кандидат за Генералног секретара УН, о томе нисам ни размишљао", рекао је Тадић и оценио да то "није реалистично". Избори за Генералног секретара долазе тек за неколико година, а они који сами себе кандидују за то место кроз медије дефинитивно никада неће победити, рекао је Тадић. Он је одбацио могућност да буде противкандидат бившем председавајућем Генералне скупштине УН Вуку Јеремићу, јер није могуће да једна држава има два кандидата за Генералног секретара.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер