субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Чланство Србије у ЕУ чини се удаљенијим него пре пет година
Хроника

Борис Тадић: Чланство Србије у ЕУ чини се удаљенијим него пре пет година

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. мај 2009.

СЕН ГАЛЕН- Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас да се, "због несрећне комбинације пост-лисабонске уставне збрке и глобалне финансијске кризе", добија утисак да Европска унија у овом тренутку једноставно није спремна да земље западног Балкана прими темпом којим би све оне то желеле.

Он је, у говору на међународном Политичко-економском форуму који се одржава у Сен Галену, истакао да се, због тога, чланство у ЕУ данас чини удаљенијим него што је то био случај пре пет година.

Тадић је рекао да су многи лидери земаља региона изразили своје разочарање због оваквог неочекиваног обрта догађаја, и да Србија разуме фрустрацију суседа, али да је "усвојила други, конструктивнији приступ".

"Најодговорнија ствар коју можемо учинити, имајући у виду тренутне околности које су очигледно ван наше контроле, јесте да останемо на курсу јачања регионалне сарадње, отварања наших тржишта и потпуног усклађивања нашег законодавства са законодавством ЕУ", навео је он.

Према оцени Тадића, то је најкориснији начин каналисања очекивања у овим турбулентним временима, којим се истовремено чини све што је потребно за подизање унутрашњих стандарда земље на европски ниво.

"Чак и у временима неизвесности изазване финансијском кризом желим да сви знају: Србија остаје на свом европском курсу. Ми ћемо и даље бити посвећени остваривању циљева које смо себи зацртали. Бићемо и даље лидер, у политичком, економском и културном смислу у овом, нашем, делу Европе", поручио је он.

Председник Србије је изразио своје дубоко убеђење да Европа не сме да размишља о некаквој "излазној стратегији" када је реч о западном Балкану.

"Ако буде уздржана, већи трошак биће гашење повремених жаришта и решавање настајућих криза него што би се потрошило на заокруживање интегративних процеса. Заједнички рад на интеграцији, дакле, једини је пут напред", рекао је Тадић.

Према његовом мишљењу, ЕУ ће бити безбеднија ако јој се западни Балкан, са Србијом у свом центру, прикључи и почне да осећа позитивне ефекте солидарности која долази са чланством у највећем мировном пројекту који је свет икада видео.

Будућност Србије и читавог западног Балкана, поручио је он, лежи у чланству у ЕУ, која "није лек за све, али она обезбеђује заједничке стандарде и вредности који доприносе трајном миру на континенту".

Тадић је упозорио и да се опасност кршења међународног права, које за опасну последицу има стварање преседана - у случају покушаја сецесије Косова од Србије, осећа у многим деловима света, јер Косово никако није јединствен случај.

"Настојање неких да ослабе улогу УН, наводи многе да потврде темељ онога што је легално, као и да укажу на оно што није и не може бити легално, у оквирима међународног поретка. Свесни значаја Дана Европе, 20 година после пада Берлинског зида, ми на Балкану осећамо забринутост због таквих импликација", нагласио је он.

Тадић је додао да верује да се у том погледу и многи у ЕУ осећају исто, али да је у региону западног Балкана "неспокојство свакако акутније".

"Разлог за то је оправдан. Западни Балкан и нека фундаментална питања тог региона још увек су у процесу расплитања, решавања и одлучивања. Стога треба свим проблемима да приступамо с много већом обазривошћу и пажњом", указао је Тадић.

Он је рекао да у таквој ситуацији европска солидарност не може бити луксуз, већ је прека потреба за све.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер