петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојко Борисов: Привремени мораторијум на „Јужни ток” кроз Бугарску?
Хроника

Бојко Борисов: Привремени мораторијум на „Јужни ток” кроз Бугарску?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. јул 2009.

МОСКВА – Нови председник бугарске владе Бојко Борисов, који би ове недељетребало да стане на чело владе, захтевао је замрзавање свих великих енергетских пројеката са Русијом, међу којима су изградња гасовода „Јужни ток” и атомске централе „Белене”, објавио је руски пословни дневник „Ведомости”.

Представници његове странке Грађана за европски развој Бугарске (ГЕРБ), која је победила на недавним парламентарним изборима, изјавили су, по писању руског листа, да ће све споразуме за „Јужни ток” проверити финансијски консултанти будућег премијера.

Први корак Борисова је захтев да се уведе привремени мораторијум, наводи се у писму које је упутио бугарском министру економије Петру Димитрову, чији је текст објављен на сајту странке ГЕРБ.

Руководство партије добија „узнемиравајуће сигнале” о пословању државних компанија које игноришу светску кризу и националне интересе земље, наводи се у писму и указује да због тога министарство економије мора да обустави склапање нових лизинг и кредитних уговораи да замрзне све преговоре о међународним пројектима као што је атомска централа „Белене” и „Јужни ток”.

Гасовод „Набуко” (чија маршрута води од каспијске регије заобилазећи Русију) у том писму се не спомиње, упркос томе што Бугарска мора данас да потпише споразум о учешћу у том пројекту, наводи руски дневник.

Међувладин споразум са Бугарском за пројекат „Јужни ток” потписан је у јануару прошле године, а у мају ове године склопљен је споразум о сарадњи „Гаспрома” и државног холдинга „Булгаријан енерџи” (БЕХ).

Компаније су договориле оснивање заједничког предузећа на паритетним принципима, које би припремило студију о изводљивости изградње бугарске деонице гасовода до средине идућегодине, послечега би била донета одлука о пројектовању, изградњи и експлоатацији цевовода.

Споразум о реализацији пројекта изградње два блока атомске централе „Белене” је потписан са руском компанијом „Атомстројекспорт” 2006, а почетком прошле године и уговор о изградњи вредан 3,997 милијарди евра.

Исте године Бугарска је затражила од Русије кредит, а руски премијер Владимир Путин је рекао да је спреман да обезбеди до 3,8 милилиијарди долара евра.

Преговори по том питању нису завршени, а руска компанија „Интер РАО” је изразила жељу да инвестира у пројекат.

Представници „Гаспрома” и „Интер РАО” нису коментарисали иницијативу будућег бугарског премијера, док представник „Атомстројекспорта” не очекује озбиљније последице од привременог мораторијума, јер изградња централе „Белене” за Бугарску представља приоритетан пројекат.

Руски аналитичари указују да Бугарска не може да одустане ни од „Јужног тока”, али ће „Гаспром” изгубити време за поновне договоре са новом владом у Софији.

Пуштање гасовода „Јужни ток”, капацитета до 63 милијарди кубних метара, планирано је за 2015. годину.

За почетакизградње „Јужног тока” недостаје најмање један међудржавни споразум, са Аустријом или Словенијом.

Са Словенијом, рецимо, још нису усаглашена три значајна питања: подела удела у будућем заједничцком предузећу, пореске обавезе за ту фирму и њено седиште.

Изградња атомске централе „Белене” је почела још 1984, али је после распада ШСР-а конзервирана, и обновљена 2005.

Пројектовани капацитети нуклеарке су два гигавата, а планирано је њено пуштање у рад 2013 или 2014.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер