уторак, 16. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Пајтић: Резолуција ЕП о изборној крађи у децембру је забашурена због спремности Вучића да жртвује националне интересе. Са овим режимом долазимо у ситуацију да физички неће бити могуће остати здрав, а живети у Србији
Хроника

Бојан Пајтић: Резолуција ЕП о изборној крађи у децембру је забашурена због спремности Вучића да жртвује националне интересе. Са овим режимом долазимо у ситуацију да физички неће бити могуће остати здрав, а живети у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. јул 2024.

Професор Правног факултета у Новом Саду Бојан Пајтић изјавио је данас да је Резолуција Европског парламента (ЕП) о изборним неправилностима у децембру остала „забашурена и релативизована“ због спремности председника Србије Александра Вучића да жртвује националне интересе као и због изласка дела опозиције на јунским изборима.

Пајтић је у интервјуу агенцији Бета казао да постоји неколико околности које су релативизовале Резолуцију ЕП.

„Последњи пример је излазак дела опозиције на јунским изборима, а која је претходно протестовала због изборне крађе у децембру. Због те околности тешко је оспоравати легитимитет јунских избора, иако препоруке из Резолуције и ОДИХР-а о изборним условима нису примењене. Други разлог због чега је Резолуција ЕП релативизована и забашурена је спремност Вучића да пред међународним факторима жртвује интересе државе Србије и грађана да би продужио своју власт“, оценио је Пајтић.

Према његовим речима, упорност Вучића да се пројекат експлоатације литијума реализује, као и његова понуда Француској да гради нуклеарна постројења у Србији, указује да ће председник државе удовољавати свим спољнополитичким и економским интересима Запада да би свој режим учврстио.

„Кроз то удовољавање Западу, Вучић је издејствовао да се изборна крађа из децембра забашури, а он постане конструктивни фактор у Србији и на Западном Балкану. У том смислу, изборна крађа из децембра је окончана на један неславан начин. Чињеница је да је опозиција заједничким притиском требала да исходује одлагање избора, а затим и боље изборне услове“, казао је он.

Последица свега тога, додао је, да и европски посланици који су гласали за Резолуцију о изборној крађи у Србији више немају кредибилитета да и даље инсистирају о побољшању изборних услова, јер избора највероватније неће бити пре 2027. године.

„Нажалост, положај режима пред међународном заједницом више није тако лош као што је био након децембарских избора, када је био сатеран у ћошак. Опозиција је, својим нејединством, прокоцкала једну озбиљну шансу“, нагласио је Пајтић.

На питање Бете да ли би опозиција у наредном периоду могла да поново делује јединствено, Пајтић је рекао да само јединствена опозиција може да угрози режим Александра Вучића.

„Опозиција би морала да се окупи и да јединствено делује око решавања проблема који највише боле грађане Србије. Једна од највећих претњи за опстанак Србије у овом тренутку је намера власти да дозволи Рио Тинту отварање рудника литијума. Та компанија је позната по томе што је иза себе остављала девастирана подручја широм света. То би требало да забрине сваког грађанина Србије који жели здраву воду, ваздух и земљу, и који размишља о својим потомцима“, казао је професор.

Опозиција би требало да се максимално сконцентрише на спречавању довођења Рио Тинта, навео је Пајтић, а не да се борба против те опасности препусти само еколошким покретима.

„Опозиција, стручњаци, еколози и сав народ морали би заједнички да одбране будућност државе, јер с овим режимом долазимо у ситуацију да физички неће бити могуће остати здрав, а живети у Србији“, истакао је Пајтић.

Упитан колико је реално да се опозиција уједини око спречавања експлоатације минералних ресурса, Пајтић је казао да око те теме не би смело да постоји дилеме.

„Они који се не супротставе намери власти око експлоатације минералних ресурса неће бити релевантни у политици. Грађани очекују да опозиција приоритетно усмери своје деловање на интересе Србије, а не на међусобно надгорњавање и остварење ситних партијских интереса. На последњим изборима, у јуну, видело се да су грађани казнили и опозицију која је изашла на изборе, али и ону која није, јер су превладали страначки, а не национални интереси“, рекао је Пајтић.

Он сматра да би сада требало застати с размирицама на тему ко је изашао на изборе, а ко није.

„Србији је потребна опозиција која ће се ујединити око решавања егзистенцијалних проблема грађана. Свака другачија опозиција Србији није потребна“, закључио је Пајтић.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер