петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Шта пише у бриселској преговарачкој платформи за Косово – предаја "Газивода", административни прелази постају гранични, напуштање статусне неутралности...
Хроника

Блиц: Шта пише у бриселској преговарачкој платформи за Косово – предаја "Газивода", административни прелази постају гранични, напуштање статусне неутралности...

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. октобар 2015.

Дијалог у Бриселу убудуће не воде Београд и Приштина већ Србија и Косово - гласи један од најспорнијих захтева Европске уније.

Како “Блиц” сазнаје у Бриселу, то је једна од укупно 36 тачака из нацрта преговарачке платформе за поглавље 35 које се односи на Косово, а која најбоље описује зашто је премијер Александар Вучић захтеве назвао “језивим”.

- Нацрт подразумева и да Србија преда “Газиводе” Приштини и склони своју управу. Затим у већини тачака се напушта статусна неутралност у више погледа, тако се на пример укидају административни прелази и успостављају се гранични са обележјима, заставама и рампама. Једна од тачака је и престанак финансирања и подршке српским структурама. Експилицитно се захтева престанак финансирања привремених органа и општинских службеника у укупно 29 општина у српском систему на КиМ од стране Београда, чиме би такозване паралелне институције и престале да постоје - објашњава наш извор из дипломатских кругова.

Занимљиво је да ово финансирање раније није довођено у питање, чак ни када је у Бриселу договарано формирање Заједнице српских општина (ЗСО). Такође, тада ни “Газиводе”, којима управља “Електропривреда Србије” и тиме контролише снабдевање струјом и водом Срба на северу КиМ, нису биле део ниједног споразума.

И свега ових неколико тачака потврђује да су у нацрт преговарачке платформе практично уграђене све замке које је Београд тешком муком успевао да избегне током целог бриселског дијалога и које јасно воде ка формалном признању Косова и његовом уласку у УН, односно унапред одређују исход бриселског дијалога.

Шеф владине Канцеларије за КиМ Марко Ђурић већ је јуче, како “Блиц” сазнаје, о нацрту преговарачке платформе направио брифинг за 28 земаља чланица ЕУ на којем их је молио да у коначној верзији ове платформе сачувају неутралност по питању Косова.

Папир који се пише у кабинету комесара за проширење ЕУ Јоханеса Хана, преко Савета ЕУ биће послат свим чланицама на усаглашавање, које, пре него што заузму свој став, могу да се консултују са Србијом, пошто коначан текст морају да аминују све чланице.

За сада није познато ни да ли ће за отварање поглавља 35 постојати мерила (тзв. бенчмарк) и која, што би могла бити примена неких од већ постигнутих споразума са Приштином или склапање неког новог.

Захтеви Брисела

- Дијалог у Бриселу више не воде Београд и Приштина већ Србија и Косово

- Србија да преда “Газиводе” Приштини и склони своју управу

- Напушта се статусна неутралност у више погледа (нпр. укидају се административни прелази и успостављају се гранични са обележјима, заставама и рампама)

- Престанак финансирања и подршке српских структура, односно привремених органа и општинских службеника у укупно 29 општина у српском систему на КиМ од стране Београда

Вучић не бежи од референдума

Висока представница ЕУ Федерика Могерини у уторак ће организовати неформалну вечеру у Бриселу за пемијера Вучића и косовског премијера Ису Мустафу на којој ће се размотрити даљи кораци у оквиру дијалога.

Како “Блиц” сазнаје, Вучић је за сада ближи опцији да ће ићи у Брисел, где ће, како је најавио, пренети Могеринијевој: “Добро, ако је баш бенчмарк предати Газиводе, онда кажем не дам Газиводе. Можда ћете мене сменити”.

Он је подвукао да “своје рачуна полаже само свом народу”, а како “Блиц” незванично сазнаје, уколико би ЕУ и заиста поставила Косово као услов за даље интеграције, Вучић не искључује ни могућност расписивања референдума на којем би се грађани Србије изјаснили о томе.

(Бојана Јеловац – Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер