уторак, 12. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Славиши из Доњег Међурова код Ниша општина узeла њиву како би проширила гробљe, сада су му јe вратили одлуком Апелационог суда, али са њом и око 150 гробова покојника!
Хроника

Блиц: Славиши из Доњег Међурова код Ниша општина узeла њиву како би проширила гробљe, сада су му јe вратили одлуком Апелационог суда, али са њом и око 150 гробова покојника!

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. новембар 2024.

Уместо дела новца који му је месна канцеларија дуговала за њиву за проширење сеоског гробља, Славиша Јовановић из Доњег Међурова код Ниша, одлуком Апелационог суда у Нишу добио је натраг у власништво своје земљиште. Проблем је у томе што је своју парцелу добио натраг заједно са око 150 гробова покојника који су у међувремену сахрањени на том месту!

Славиша Јовановић из Доњег Међурова коме је суд вратио земљиште са 150 покојника

Јовановић немоћно шири руке док прича о правној заврзлами у којој се нашао а која га је и финансијски покопала – уз сву муку, одлуком суда, морао је општини Палилула да плати и 180.000 динара за судске трошкове спора који је трајао седам година.

Није вредело ни то што је Основни суд два пута првостепено досуђивао у корист Јовановића - Апелациони суд у Нишу је на крају уговор огласио ништавним и земљиште вратио Славиши, иако је две трећине парцеле већ попуњено гробовима блаженопочивших мештана.

Јовановић каже да су се све процедуре око купопродаје земљишта одвијале под капом државних институција и да се у “живом блату” бирократије нашао - не својом кривицом.

Славиша Јовановић из Доњег Међурова коме је суд вратио земљиште са 150 покојника

- Тендер за куповину земљишта проширење сеоског гробља одржан је 2007. године у просторијама нишке градске општине Палилула. Отворене су понуде и мој отац је изабран као најповољнији понуђач. Тадашњи Фонд за развој и самофинансирање заједничких потреба грађана саставио је уговор, овластили су председника Савета месне канцеларије Доње Међурово Драгана Митића да у име општине Палилула потпише тај купопродајни уговор. Све је било легално - у том уговору који су они направили, гарант за исплату је била општина Палилула, пошто месна заједница, није правно лице – почиње причу Славиша за “Блиц”.

Он објашњава да је након потписивања уговора, општина Палилула пренела Фонду новац а Фонд је исплатио његовом оцу око 400.000 динара. Остало је неисплаћено 157.000 динара.

- Кад је отац умро, покушао сам да закажем састанак са тадашњим руководиоцима општине око испате остатка новца али нисам успео па сам поднео тужбу 2016.године. Скоро осам година сам се ја тужио по судовима. Основни суд у Нишу донео је првостепену пресуду у моју корист, да су дужни да исплате остатак новца са каматом. Општина се жалила, навела да није то у њиховој надлежности, већ града Ниша. То је њихово тумачење по неком тамо члану закона. Основни суд је као неосновану одбацио и контратужбу коју су поднели, али су се они опет жалили. И Апелациони суд је онда донео коначну одлуку – да се одбија моја тужба, да се уговор оглашава ништавним а мени враћа земља. Иако је на њој већ било 150 гробова – објашњава Јовановић.

Село нема друго гробље

Две трећине њиве површине 22 ара је попуњено гробовима док је једна трећина празна. Славиша вели да је у проблему јер село нема друго гробље а људи који умру морају негде да буду сахрањени. Славиша је пред парцелом ставио таблу са натписом: “Забрањено сахрањивање”.

Суд ми је наложио да вратим земљу у првобитно стање. Имам земљу од 22 ара у приватном власништву са око 150 покојника. Ја то по закону не бих смео да држим. У ситуацији сам да не знам шта да радим. Како да спречим и даље сахрањивање? Да ли да оградим њиву физичики и да дежурам? Како физички могу да зауставим било кога да се сахрани на мојој њиви кад крене поворка за сахрањивање? Шта да радим? Да зовем комуналну милицију, да зовем полицију, да их спречим да обаве сахрањивање јер мој посед приватан? То је као кад би неко дошао на ваш плац да сахрани свог члана породице. Општина, град и држава могу да реше овај проблем, свако са својим надлежностима – сматра Славиша.

Славиша Јовановић из Доњег Међурова коме је суд вратио земљиште са 150 покојника

Фонд направио уговор

Славиша каже да су тендер за проширење гробља спровеле државне институције.

- Пази, нити сам ја стручњак нити је мој покојни отац био стручњак. Они правили правили уговор, није га правио ни Драган, ни мој отац. Они су расписали тендер, они су направили уговор. Остаје и питање како су први пут платили ако је то нелегално. Тај фонд се растурио после не знам колико година. Он постоји сад у неком облику, али тврде да немају везе са тиме. Па коме онда да се обратим – јада се Славиша.

Уговор о купопродаји земљишта за гробље у Доњем Међурову

Општина није била гарант

У општини Палилула истичу да ГО Палилула није била гарант спровођења уговора.

- Томислав Јовановић, отац Славише Јовановића је продао Савету МК Доње Међурово неколико катастарских парцела, укупне површине 22 ара. У време закључења уговора Савет МК Доње Међурово није имао својство правног лица, нити га има данас, нити га може имати. Ово стога што је савет грађана само облик организовања грађана који нема статус правног лица, нема отворени жиро-рачун нити право на његово отварање и не може да закључује уговоре о купопродају непокретности, посебно ако се има у виду да ГО Палилула није јединица локалне самоуправе и да она као облик територијалне организације Града Ниша не може да буде власник имовине, већ то може само Град Ниш – објашњавају у Палилули.

А где је печат?

У општини наводе да о овом купопродајном уговору ниједна страна уговорница није обавестила ГО Палилула, нити од ње тражила сагласност.

- Упркос томе, у уговор је унета неистинита одредба да обавезе Савета МК Доње Међурово преузима ГО Палилула, као гарант обавеза које треба да се обаве трансфером новца од Фонда за развој и самофинансирање заједничких потреба грађана. Уговор су потписали Томислав Јовановић и тадашње овлашћено лице Савета МК Доње Међурово, Душан Митић, као и Љубиша Јовановић и Милан Васковић, као сведоци купопродаје. Уговор је оверен у Општинском суду у Нишу, али није оверен печатом нити потписан од овлашћеног лица ГО Палилула, јер није ни знала за њега, није учествовала у активностима његовог закључења, следствено томе није дала нити је могла да да сагласност нити пристанак на својство гаранта испуњења било какве обавезе – објашњавају у општини.

Сахрањивање није у области Палилуле!?

У Палилули истичу да јесу пренели средства Фонду за развој и самофинансирање заједничких потреба грађана, који је даље та средства пренео у циљу решавања потреба грађана на одређеној територији, а мештани села Доње Међурово су их самовласно наменили куповини земљишта за сахрањивање.

- Из наведених разлога, Апелациони суд у Нишу је наведени уговор огласио апсолутно ништавим јер је супротан принудним прописима, јавном поретку и добрим обичајима, одбио захтев тужиоца Славише Јовановића за исплату дела износа на име купљеног земљишта и обавезао га да ГО Палилула исплати трошкове парничног поступка у износу од 180.000 динара. Проблем сахрањивања није и никада није био у надлежности ГО Палилула, у њеној је надлежности само одлучивање о одржавању и уређивању гробаља на свом подручју – наводе у Палилули.

(Блиц)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер