четвртак, 13. септембар 2012. |
Услови Немачког парламента за отпочињање преговора о приступању Србије у ЕУ не односе се само на Косово и Метохију. Пре него што Бундестаг донесе позитивну одлуку о преговорима, Србија ће морати и да расветли напад на немачку амбасаду, али и да се јасно одреди о злочинима попут оног почињеног у Сребреници.
“Блиц” објављује седам услова Берлина који су предуслови за опточињање преговора о приступу:
-
1. До момента доношења одлуке о отпочињању преговора Србија мора да испуни Акциони план који је почетком 2011. године склопила са Европском комисијом. Тај план обухвата 96 тачака односно задатака и закона који су утврђени Акционим планом.
-
2. Расветљавање напада на немачку абмасаду у фебруару 2008. године, а када је Немачка признала независност Косова. Очекују се видљиви помаци у разјашњењу и кривичном гоњењу.
-
3. Иако је Србија протеклих година предузела видљиве кораке у превазилажењу прошлости потребно је даље напредовање. Корак назад је изјава “да у Сребреници није било геноцида”. Бундестаг очекује јасне сигнале у правцу наставка помирења у региону.
-
4. Пре доношења одлуке у немачком парламенту о отпочињању преговора Србије, очекује се потпуна реализација досадашњих резултата у процесу дијалога између Београда и Приштине и договор о наставку дијалога изван већ предвиђених тема, као што су енергетика и телекомуникације. Пре доношење одлуке о преговорима Србије мора да дође до видљивог напретка у погледу решења још отворених билатералних питања са Косовом.
-
5. Као битно очекивање односи се на - српске паралелне институције на северу Косова. Пре отпочињања преговора Бундестаг очекује почетак континуираног укидања паралелних структура у безбедносном апарату и управи као и њиховог финансирања.
-
6. Београд мора још више да употреби свој утицај и континуирано утиче на Србе са севера да активно сарађују са Еулекс и Кфором.
-
7. Приступањем чланице не смеју уносити нерешене сукобе у ЕУ. Србија пре преговора мора да покаже видљиву вољу да је спремна да постигне правно обавезујућу нормализацију односа са Косовом с перспективом да обе пуноправне чланице у смислу ЕУ уговора могу реализовати своја права и обавезе независно једна од друге и заједно.
Жељка Јевтић
(Блиц)
|