Početna strana > Hronika > Blic: Kako bi na grčkom referendumu glasali svetski priznati ekonomisti?
Hronika

Blic: Kako bi na grčkom referendumu glasali svetski priznati ekonomisti?

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 05. jul 2015.

Referendum na kojem će narod Grčke odlučiti da li će država nastaviti ili prekinuti saradnju sa kreditorima održaće se sutra. Vlada na čelu sa premijerom Aleksisom Ciprasom i Janisom Varufakisom pozivaju građane da glasaju protiv prihvatanja predloga Trojke i zaokruže "ne". Ankete najavljuju veoma neizvesan referendum, sa približno istim brojem glasova za obe opcije. Svoju reč o referendumu dali su i svetski priznati ekonomisti.

DŽozef Stiglic - NE

Dobitnik Nobelove nagrade i profesor na univerzitetu Kolumbija DŽozef Stiglic žestoki je kritičar politike "Trojke".

- Ne pamtim da je ijedna ekonomska depresija u istoriji bila izazvana na ovako nameran način, sa ovako katastrofalnim posledicama. Grci, obe opcije nose veliki rizik. Ja vam savetujem da zaokružite "ne". Ta opcija vam garantuje kakvu-takvu nadu da ćete, kao tradicionalno demokratska zemlja, sami kontrolisati sopstvenu sudbinu. Takva budućnost, iako daleko manje prosperitetna nego prošlost, i dalje predstavlja bolju opciju od nastavka saradnje sa kreditorima, koja pruža jedino nepojmljivo mučenje i dužničko ropstvo kome se kraj ne nazire - zaključio je Stiglic.

Pol Krugman - NE

Još jedan nobelovac stao je u red onih koji podržavaju politiku Aleksisa Ciprasa i njegovu inicijativu da Grci zaokruže "ne" na referendumu. Krugman smatra da postoje dva razloga zbog kojih bi Grci trebalo da se zahvale kreditorima na "saradnji" i pođu svojim putem.

Prvi razlog je zato što bi napuštanje evra bilo mnogo bolji potez od "ostajanja na mrtvoj tački kao u proteklih pet godina", i drugo, glasanje za nastavak saradnje sa kreditorima značilo bi skoro siguran krah vlade Aleksisa Ciprasa i Sirize.

"Sada je došao trenutak odluke, koji je Cipras prepustio narodu Grčke, koji ima priliku da sam odluči o svojoj sudbini. Iskreno se nadam da će doneti pravu odluku", napisao je Krugman.

Proslavljeni nobelovac je dodao da je "najteže prošlo", i da popularni "Grexit" uopšte nije tako katastrofalan kako se neki trude da ga predstave.

"Grčke banke su zatvorene, a kontrola kapitala je uvedena. Izlazak Grčke iz evra (Grexit) uopšte nije tako strašan, a situacija o napuštanju evra deluje mnogo svetlije od ostanka u istom sistemu i bezizlaznom lavirintu dugova", zaključio je Pol Krugman.

Tomas Piketi - NE

Profesor u Pariskoj školi ekonomije i autor "Kapitala u 21. veku" savetuje Grcima da raskrste sa MMF, ECB i EK, smatrajući da su predlozi "Trojke" katastrofalni i iznuđivački".

- Prvo, zahtevi kreditora su klasična iznuda. Drugo, ono što Evropa ne shvata je da bi izolovanjem Grčke oslobodila put Rusiji, koja bi oberučke prihvatila da pomogne Grcima i tako dobije strateškog saveznika od neprocenjive vrednosti u Evropi. Izbor jeste komplikovan, ali za mene nema dileme. Grci, zaokružite "ne" - rekao je Piketi.

DŽefri Saks - NE

Direktor Instituta "Zemlja" pri Kolumbija univerzitetu ima jasnu teoriju. Saks smatra da Evropa mora da pruži brojne olakšice Grcima i "olabavi stisak", kako bi ova zemlja mogla da vraća dugove, ali istovremeno uspela da oporavi ekonomiju.

- Nemci moraju da promene pristup i po svaku cenu zadrže Grčku u evrozoni. Angela Merkel i Nemačka moraju da promene svoj stav, omoguće Grčkoj bolji, smisleniji i ostvarivi način vraćanja dugova. Da bi se to desilo, Grci moraju da zaokruže "ne". U suprotnom, nema im spasa - izjavio je Saks.

Kristofer Pisarides - DA

Britansko-kiparski ekonomista i dobitnik Nobelove nagrade ima suprotno mišljenje od svojih gore navedenih kolega.

Pisarides se donekle slaže da je asketska štednja obogaljila grčku ekonomiju i znatno uticala na rast nezaposlenosti, međutim ne smatra da je glasanje za prekid saradnje sa kreditorima rešenje.

- 'Da' je i dalje najbolja opcija. Na dugom štapu, ali najbolja. Put oporavka je suočavanje sa problemom, a ne bežareforme su jedino rešenje - jasan je Pisarides.

Viki Prajs - DA

Glavna savetnica Centra za ekonomsko istraživanje veruje da su obe strane podjednako krive za trenutnu situaciju, i Grci i kreditori.

- Referendum uopšte ne bi trebalo da se održi. Ipak, u ovakvim uslovima, ja bih ipak zaokružila "da". Ta opcija zadržava banke u solventnom stanju, i ostavlja prostor za dalje pregovore - kaže Prajsova. Ona je dodala da je "kaiš previše stegnut", te da Grčka mora da uvede reforme koje bi bile drugačije koncipirane.

- Glasanje protiv nastavka saradnje bi umnogome pogoršalo situaciju. Banke bi u potpunosti presušile, a izlazak iz sistema evra bi vodio u hiperinflaciju i kompletnu obezvređenost drahme, koja bi se uspostavila kao nova valuta - kaže Prajsova.

Profesori ekonomije na grčkim univerzitetima - DA

U otvorenom pismu koje je potpisalo 246 grčkih profesora ekonomije, narod se poziva da na referendumu ipak zaokruži "da". U suprotnom, profesori tvrde da Grčka skoro sigurno napušta Evropsku uniju.

"Imajući u vidu sijaset neuspešnih pregovora, smatramo da je na referendumu na kocki mnogo više od nastavka programa pomoći. Na kocki je budućnost Grčke u evrozoni i Evropskoj uniji. Zaokružite 'da", napisali su profesori.

V. Filipović

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner