субота, 19. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши ректор УБ Бранко Ковачевић: Саслушање ректора Ђокића у просторијама УКП указује на то да је власт у паници и да жели да направи раздор између студената и предавача, као и између студената државних и приватних факултета
Хроника

Бивши ректор УБ Бранко Ковачевић: Саслушање ректора Ђокића у просторијама УКП указује на то да је власт у паници и да жели да направи раздор између студената и предавача, као и између студената државних и приватних факултета

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. април 2025.

Саговорници Н1 оценили су у Новом дану да не постоји "монопол" државних факултета, као што то тврди председник Србије, као и да његове најаве да ће више новца усмерити на приватне факултете представља кршење Устава, злоупотребу приватних факултета у политичке сврхе, као и још једну манипулацију и покушај скретања пажње јавности.

Бивши ректор Универзитета у Београду Бранко Ковачевић, коментаришући саслушање ректора Ђокића у просторијама УКП, каже да такав потез власти, са једне стране указује да је она у паници и да желе да направе раздор између студената и наставног дела, а са друге стране желе да посвађају студенте приватних и државних факултета како би их одвојили, изоловали, а касније лакше манипулисали њима.

Сматра и да би председник Вучић и министар полиције Дачић требали да знају шта је Универзитет у Београду, јер су га завршили.

„Универзитет има 235.000 студената, од чега је 100.000 је на Универзитету у Београду. Како функционише Универзитет у Београду? Он је интегрисан. Универзитет је разбијен 1948. године, разбио га је друг Тито, јер му је било превише да студенти буду на једном месту и направио је факултете. Данас Универзитет у Београду има 31 факултет, 11 института, 100.000 студената, 10.000 запослених.“

„Ректор има ингеренције над једним правним субјектом. Ви имате 43 правна субјекта и ректор нема механизам никоме ништа да нареди. Ректор је Јован без Земље, ректорка енглеска краљица, значи он управља Ректоратом. Не постоје студенти који не желе да уче. Студирање је добровољно и сви који су уписали студије на приватним и државним желе да уче“, каже Ковачевић.

Студенти нису уписани на Ректорату, наставници нису запослени у Ректорату, ректор сам није запослен у Ректорату већ на свом факултету, истиче.

„Тако да, значи, одлука (о блокади, прим. аут.) је донета на научно-наставним већима 31 факултета и на саветима 11 научних института и на самом ректорском колегијуму, значи у Ректорату. Сарадња се одвија преко сената где сви факултети имају своје представнике. Одлуке сената су заједничке, али све одлуке везане за наставу, наставне програме, планове се дешавају на факултетима. И то би требало да знају и господин Вучић и господин Дачић јер су били добри студенти“, објашњава.

Деканка Правног факултета Универзитета Унион Виолета Беширевић сматра да је саслушање ректора Ђокића недопустиво понашање, да је то, пре свега, притисак на аутономију Универзитета.

„Без обзира на све, држава показује своју немоћ када једног ректора Универзитета на овакав начин позива на информативни разговор. Ово је један вид застрашивања, а да ли ће се то материјализовати у виду репресије, зависи од правосуђа, од тужилаштва и тога да ли постоји снага да се томе одупру“, објашњава.

Говорећи о најавама председника Србије да ће више да улаже у приватне факултете, каже:

„По нашем Уставу, председник нема право законодавне иницијативе. Тиме што је најавио доношење једног оваквог закона, по ко зна који пут, прекршио је Устав Републике Србије. Друго, ја сам то видела као једну злоупотребу приватних факултета у политичке сврхе. Ми не бисмо сада требали да се бавимо овим питањем. Основно питање које се поставља у нашем друштву јесте политичка и кривична одговорност оних који су изазвали губитак 16 живота услед пада надстрешнице у Новом Саду. Студенти и већина грађана траже одговор на ово питање“, сматра.

Каже и да је најава доношења овог закона још једна манипулација, покушај скретања пажње јавности са питања одговорности за пад надстрешнице.

Додаје и да у нашем друштву не постоји подела на на приватне и државне факултете, већ на добре и лоше.

„Држава треба једнако да се односи према сваком факултету, а ми имамо заједнички циљ, а то је квалитетно образовање. Циљ је да са тих факултета изађу професионалци који могу квалитетно да обављају свој посао“, наводи.

Приче за малу децу“

Најаве да ће више новца ићи на приватне факултете, бивши ректор види као приче за малу децу.

„Знате ви шта је буџет државних универзитета, на шта се даје буџет? 94 одсто буџета иде на плате, 6 одсто је за све остало – инвестиције, истраживања. Ми сами зарађујемо новац, нема нико ту монопол. Идемо заједно на конкурсе Европске уније и пројекте. Ми смо принуђени да зарађујемо новац исто као што и приватни“, објашњава Ковачевић.

Монопол државних над приватним универзитетима – апострофира, не постоји.

„Наш задатак је исти, ми смо на отвореном тржишту, наш циљ је да школујемо студенте за тржиште рада и да се ти студенти запошљавају у овој земљи, у земљи која јако лоше стоји демографски“, истиче.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер