субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши директор ЦИА Дејвид Петреус: САД и савезници ће уништити руске трупе и опрему у Украјини и потопити руску црноморску флоту ако Путин употреби нуклеарно оружје
Хроника

Бивши директор ЦИА Дејвид Петреус: САД и савезници ће уништити руске трупе и опрему у Украјини и потопити руску црноморску флоту ако Путин употреби нуклеарно оружје

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. октобар 2022.

 Сједињене Државе и њихови савезници ће уништити руске трупе и опрему у Украјини и потопити руску црноморску флоту ако руски председник Владимир Путин употреби нуклеарно оружје у земљи, упозорио је јуче Дејвид Петреус, бивши директор ЦИА и генерал у пензији. 

Он је рекао да није разговарао са саветником за националну безбедност Џејком Саливеном о највероватнијој реакцији САД на нуклеарну ескалацију коју би изазвала Русија, за шта су званичници администрације рекли да су више пута пренели Москви.

„Хипотетички речено, одговорили бисмо тако што бисмо повели колективне напоре НАТО који би уништили све руске конвенционалне снаге које видимо и идентификујемо на фронту у Украјини, као и на Криму, као и све бродове на Црном мору“, рекао је Петреус за АБЦ њуз, пренео је Гардијан.

Ова упозорења су уследила неколико дана након што је Путин изразио став који су многи протумачили као претњу већим ратом између Русије и Запада.

Упитан да ли би употреба Русије нуклеарног оружја увела Америку и НАТО у рат, Петреус је рекао да то не би била ситуација која би активирала Члан 5 Алијансе, који позива на колективну одбрану. Разлог за то јесте тај што Украјина није чланица НАТО, али би „одговор САД и НАТО“ био прикладан, рекао је Петреус.

Он је признао да би се у складу са Чланом 5 могућност да се радијација прошири на земље чланице НАТО можда могла схватити као напад на земљу НАТО.

„Можда би могао да се изнесе тај аргумент“, рекао је бивши шеф ЦИА. „Други аргумент јесте да је то толико ужасно да мора да се реагује, не може да прође без одговора.“

Петреус је, међутим, додао:“Опет, не желите да овде уђете у нуклеарну ескалацију. Али морате да покажете да се то не може прихватити ни на један начин.“

Међутим, с обзиром да притисак на Путина расте након што је Украјина остварила успехе на истоку земље и прошлонедељно проглашење анексије и све већи отпор мобилизацији у Русији, руски лидер је „очајан“, указао је Петреус.

„Мислим да се реалност на фронту с којом се он суочава не може преиначити. Никаква хаотична мобилизација, што је једини начин на који се може описати, никаква анексија, никакве чак индиректне претње не могу заправо да га извуку из ове ситуације. У неком тренутку ће морати да уследи признање да је то тако. У неком тренутку ће морати да почну некакви преговори, а како је рекао (украјински председник Володимир) Зеленски, то ће бити коначан крај.“

Петреус је, међутим, упозорио да ситуација „може да буде још гора за Путина и Русију“, те да „то уопште неће променити чак ни употреба тактичког нуклеарног оружја на фронту“.

„Ипак, претњу морате схватити озбиљно“, нагласио је. 

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер