субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши амерички амбасадор Камерон Мантер: САД гледају на Вучића као кључног актера у одржању мира и стабилности
Хроника

Бивши амерички амбасадор Камерон Мантер: САД гледају на Вучића као кључног актера у одржању мира и стабилности

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. јул 2017.

 Председник "Ист Вест" института и бивши амерички амбасадор у Београду Камерон Мантер очекује да ће председник Србије током предстојеће посете САД указати на то да на западном Балкану постоје озбиљни изазови, и да је земљама региона потребна помоћ САД у циљу проналажења решења.

Премда не може да каже која конкретна питања ће Вучић покренути у Вашингтону, Мантер истиче да верује да ће то бити његова свеобухватна порука.

Према његовим очекивањима, Вучић ће се, као и Вашингтон, усредсредити на низ питања, од руковођења у БиХ и Македонији, преко односа Београда и Приштине, до економског повезивања региона и чланства у западним институцијама.

-  САД гледају на председника Вучића као на кључног актера у одржавању мира И стабилности у суседству Србије - рекао је Мантер.

Интеграција институција у ЕУ

На питање шта се може очекивати од америчке администрације када је реч о заштити српских интереса у оквиру дијалога Београда и Приштине, као и заштите српске мањине на Косову, Мантер одговара:

“- Морате питати америчку администрацију о њеној политици. Док сам ја био дипломата, увек смо истицали значај демократских институција, укључујући заштиту права мањина - каже он.”

Бивши амерички дипломата каже и да је политика САД одавно да промовише интеграцију балканских држава у западне институције, укључујући ЕУ.

-  То је нешто до чега је пријатељима земаља региона сигурно стало - каже Мантер.

Он додаје да тренутно, заједно са амбасадорима Френком Визнером и Розмери ди Карло (који су иначе добри познаваоци прилика на Балкану) ради на пројекту с циљем да се америчкој влади дају савети о политици која ће допринети успеху свих земаља региона.

“Промовисање интеграције у западне институције биће главни део тога”, поручује Мантер.

Говорећи о ставу САД према одоносу Србије и Русије, Мантер наглашава да је Русија пријатељ Србије, баш као што су САД пријатељ Србије”.

Пријатељи са САД и са Русијом

- “Мислим да је за Србију мудро да сарађује са обе земље, пошто обе јавно подржавју циљ Србије да постане члан ЕУ и допринесе миру и стабилности на Балкану - оцењује Мантер.

Коменатришући питање Руско-српског хуманитарног центра у Нишу, на који амерички званичници не гледају баш са одобравањем, као и медијске спекулације о могућем отварању америчког центра, заједно са ЕУ у Ужицу, Мантер каже:

-  Саветујем вам да о хуманитарним центрима разговарате са представницима америчке владе. Лично сматрам да Америка, уместо да се бави такмичењем у вези са хуманитарним центрима, може најбоље да допринесе повећањем инвестиција, користећи таленте људи које земље попут Србије нуде, и сектора економије који имају изузетан потенцијал за успех - истиче он.

Он је казао и да се сумња да ће Вучић током посете Вашингтону желети да искористи прилику да промовише економске могућности у Србији.

-  И слажем се са њим: економија и пословање су кључни за будући успех - наводи он”.

Посета Србији

Мантер је рекао и да се "Ист Вест институт", на чијем је челу, поново ангажује у Србији и региону, додајући да ће истраживање могућности за економски раст бити такође у њиховој агенди.

Најавио је и да ће крајем месеца посетити Србију.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер