субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Биљана Плавшић: Остајем у Београду
Хроника

Биљана Плавшић: Остајем у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. октобар 2009.

Бивша председница Републике Српске Биљана Плавшић стигла је у Београд пошто је пуштена из затвора у коме је одслужила две трећине казне од 11 година, на колико је осуђена пред Хашким трибуналом због злочина над несрбима током рата у Босни и Херцеговини.

"Остајем у Београду са породицом, али једва чекам да одем у Бањалуку и видим своје пријатеље", рекла је Плавшићева у ексклузивној изјави Радио-телевизији Србије, по доласку у свој стан на Врачару, где је дошла у пратњи премијера РС Милорада Додика.

Биљана Плавшић, по доласку у Београд, није давала изјаве новинарима, али је, по доласку у стан на Врачару, рекла да ће им се ускоро обратити.

На питање новинара како се осећа, она је одговорила: "Слободно".

Шведско министарство правде одобрило је превремено пуштање на слободу Биљане Плавшић. Према шведским законима, затвореник може бити ослобођен због доброг владања пошто одслужи најмање две трећине казне.

Хашки трибунал је 15. септембра дао сагласност за њено превремено пуштање на слободу, пошто јој је 24. октобра истицало две трећине казне.

У  извештају Тужилаштва, који је разматран приликом одлучивања у МКСЈ о давању сагласности да Плавшићева буде ослобођена, наводи се да она "није била од велике помоћи нити је имала неку жељу да сарађује са Тужилаштвом".

Бивша председница РС, према о споразуму о признању кривице, иначе, није имала обавезу да сведочи у друигим предметима - што је у случају других оптужених који су признавали кривицу било готово правило, али се ипак појавила у процесу против Момчила Крајишника.

Негативну оцену Тужилаштва, коју председник МКСЈ Патрик Робинсон није уважио, Плавшићева је "заслужила" у  случају Милошевић.

Наиме, она је требало да се појави као сведок тужбе почетком 2004. године, чак је била пребачена из шведског затвора у Хаг, али  "дил" са тимом Карле дел Понте није постигнут.

Из МКСЈ тада је процурило да је Плавшићева, услед нових сазнања, радикално променила мишљење и о свом признању и делу српске кривице за рат у Босни па је претила опасност да се од сведока тужбе претвори у сведока одбране, односно да говори у корист Милошевића - са којим је за врема рата била у лошим односима.

Такав сценарио се није допао тужиоцу Џефрију Најсу и Плавшићева је враћена у Шведску где је морала да сачека формално испуњавање услова за превремено ослобађање.

Бивша председница Републике Српске, након нагодбе са Тужилаштвом, признала је у октобру 2002. године кривицу за прогон муслимана и Хрвата у 37 општина у Босни и Херцеговини у време рата 1992. године.

Трибунал је Плавшићеву у фебруару 2003. године осудио на 11 година затвора.

Претходно, Плавшићева се 10. јануара 2001. године добровољно предала Хашком трибуналу пред којим је 7. априла 2000. оптужена за геноцид, злочине против човечности, ратне злочине над босанским Муслиманима и Хрватима и тешке повреде Женевске конвенције 1991. и 1992. године у БиХ.

Биљана Плавшић је једина жена осуђена у Хашком трибуналу због злочина против човечности.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер