Početna strana > Hronika > Odbor Evropskog parlamenta usvojio amandmane na izveštaj o Srbiji u kojima se zahteva razrešenje afera „Krušik, „Jovanjica“, „Savamala“ i „Telekom“; Bilčik: Usvojen realan izveštaj o napretku i zadacima Srbije
Hronika

Odbor Evropskog parlamenta usvojio amandmane na izveštaj o Srbiji u kojima se zahteva razrešenje afera „Krušik, „Jovanjica“, „Savamala“ i „Telekom“; Bilčik: Usvojen realan izveštaj o napretku i zadacima Srbije

PDF Štampa El. pošta
sreda, 24. februar 2021.

Poslanici Evropskog parlamenta danas su u Odboru za spoljne poslove podržali kompromisne amandmane na izveštaj o Srbiji. U tim amadmanima koji su jutros usaglašeni, vlast u Srbiji se poziva da do kraja reši afere Krušik, Jovanjica, slučaj nasilnog noćnog rušenja u Savamali, kao i slučaj Telekoma Srbija. Podržan je i amandman kojim se originalni tekst Vladimira Bilčika dopunjuje oštrim ocenama izbornih uslova u Srbiji. Odbor za spoljne poslove podržao je i osudu napada na poslanicu Tanju Fajon i pozvao na nastavak međupartijskog dijaloga. Ovim amandamanima je ton osnovnog izveštaja koji je sačinio Bilčik znatno „poooštren“.

Poslanici su u Odboru za spoljne poslove usvojili 38 amandmana u obliku u kome su usaglašeni, kao i osnovnih 50 amandmana onako kako su predloženi.

Evroposlanici traže od Srbije da do kraja razreši afere Krušik, Jovanjica i Telekom Srbija, ali i da se „dođe do pravde u slučaju rušenja Savamale u Beogradu“,

 “Srbija se poziva da postigne uverljive rezultate… u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, posebno kada je reč o slučajevima oko kojih postoji visok nivo interesovanja javnosti, uključujući slučajeve Krušika, Jovanjice i Telekoma Srbija“, stoji u jednom od „kompromisnih amandmana“.

I ovog puta u amandmanima se ponavlja poziv iz 2018. da se do kraja razreši slučaj nezakonitog uništavanja privatnog vlasništva u beogradskoj četvrti Savamala.

Dok se Savamala još jednom vratila u izveštaj Evropskog parlamenta, ovo je prvi put da ova institucija pominje i slučajeve Krušika, Jovanjice i Telekoma.

Srbija se takođe poziva da poveća napore u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, „kako bi se rasformirale velike (kriminalne) organizacije sa međunarodnim opsegom“. Vlast se takođe poziva da istraži sve slučajeve o kojima je dobila informacije od uzbunjivača i istraži.

Nataša Dragojlović: “Srbija deluje kao država sa posebnim potrebama”

Nataša Dragojlović, koordinatorka nacionalnog konventa o EU, kaže za Insajder da je ovakav izveštaj “sramota za Srbiju i pravni sistem”. 

 “Sramota je da Srbija deluje kao država sa posebnim potrebama kojoj je neko stalno sugeriše i govori šta da radi kako bi se ponašala u skladu sa principima demokratskih društava. Zato mi i insistiramo na vladavini prava. Jer da postoji vladavina prava rešavanje kriminala i korupcije bi bio rutinski posao onih koji su za to zaduženi - policija bi otkrivala i hapsila, tužilaštvo gonilo, a sudovi presuđivali. Tada ne bi trebalo neko da ih opominje. Pa zamislite samo da Evropska unija opominje sud u nekoj zemlji članici da okonča postupke. To što smo u ovakvoj situaciji teško da nas smešta na evropski put”, kaže Dragojlović.

BRISEL - Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta usvojio je izveštaj o Srbiji. Za izveštaj, dopunjen juče usvojenim amandmanima, glaslo je 57 poslanika, 4 je bilo protiv, a 9 poslanika je ostalo uzdržano.

”Usvojeni izveštaj šalje jasnu poruku da je Evropski parlament spreman da podrži Srbiju na njenom EU putu”, izjavio je izvestilac EP za Srbiju, Valdimir Bilčik.

Bilčik je nakon glasanja u Spoljnopolitičkom odboru u izjavi za Tanjug ocenio da ovaj izvešatj dolazi u teško vreme kada Srbija vodi bitku sa pandemijom.

”Većina poslanika je podržala realističan izveštaj koji naglašava glavna dostignuća Srbije i zadatke u okviru reformskog procesa u zemlji”, ocenio je Bilčik.

Izveštaj za 2019 -2020 godinu naglašava dobre ekonomske pokazateljie u Srbiji, pohvaljen je angažaman Beograda na regionalnoj saradanji kao i konstruktivno učešće u dijalogu sa Prištinom.

Istovremeno, od Srbije se traže rezulatati u sprovođenju reformi u oblasti vladavine prava, sa fokusom na prevosuđe, borbu protiv korupcije i slobodu medija.

Srbija je ponovo pozvana da poboljša proces usklađivanja svoje spoljne politike sa politikom EU.

Skupština Srbije se poziva na poboljšanje zakonodavnih procesa, osiguranje međunapartijskog dijaloga , jačanje uloge civilnog društva, a poslanici se pozivaju na uzdržavanje od rečnika i kampanja usmerenih protiv političkih suparnika i predstavnika medija.

Poslanici AFETA su zatražili od EU da unese ”više dinamike” u pristupne pregovore sa Srbijom, brzo sprovede primenu nove metodologije na već postojeće pregovore sa Beogradom i jasno predstavi ”opipljive podsticaje od direktnog interesa” građanima Srbije.

Nakon glasanja u Spoljnopolitičkom odboru, godišnji izveštaj o Srbiji biće ponovno stavljen na glasanje, ovoga puta na plenarnom zasednju Evropskog parlamenta, koje će se održati 24 i 25. marta u Briselu.

Izveštaji Evropskog parlamenta nisu pravno obavezujući i predstavljaju redovne godišnje smernice i političke preporuke EP za dalji napredak zemlje na putu evrointegracija.

Kosovu neophodne reforme i normalizacija odnosa sa Beogradom

Spoljnoplitički odbor Evropskog parlamenta usvojio je izvešatj o Kosovu za period od 2019. do 2020. godine.

Amandmanima je dopunjen tekst izvestioca Viole fon Kramon Taubadel koje je podržalo 50 poslanika AFETA dok je njih 10 bilo protiv, a 9 uzdržano.

Izvešataj o Kosovu ukazuje na ograničene napretke u primeni Evropske reformske agende i poziva vlasti u Prištini da ubrzaju reforme nephodne na putu evrointegracija.

Dijalog i normalizacija odnosa Beograda i Prištine ocenjeni su kao preduslov za napredak na putu evrointegracija obe strane, a zahteva se i puna primena do sada postignutih sporazuma.

Izvestilac za Kosovo u svom tekstu poziva i pet zemalja članica EU koje ne priznaju nezavisnt Kosova da to urade.

“Priznanje bi bilo korisno za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije”, kaže fon Kramon.

Istovremeno, pozivaju se zemlje članice da ukinu vize za građane Kosova.

Poseban naglasak u izvešataju o Kosovu stavljen je na podršku EP radu Specijalnog suda za Kosovo u Hagu, na borbu protiv korupcije i ogranizovanog kriminala na teritoriji Kosova kao i na poštovanje demokratskih vrednosti i statusa manjina.

(Agencije, Tanjug)