среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Одбор Европског парламента усвојио амандмане на извештај о Србији у којима се захтева разрешење афера „Крушик, „Јовањица“, „Савамала“ и „Телеком“; Билчик: Усвојен реалан извештај о напретку и задацима Србије
Хроника

Одбор Европског парламента усвојио амандмане на извештај о Србији у којима се захтева разрешење афера „Крушик, „Јовањица“, „Савамала“ и „Телеком“; Билчик: Усвојен реалан извештај о напретку и задацима Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. фебруар 2021.

Посланици Европског парламента данас су у Одбору за спољне послове подржали компромисне амандмане на извештај о Србији. У тим амадманима који су јутрос усаглашени, власт у Србији се позива да до краја реши афере Крушик, Јовањица, случај насилног ноћног рушења у Савамали, као и случај Телекома Србија. Подржан је и амандман којим се оригинални текст Владимира Билчика допуњује оштрим оценама изборних услова у Србији. Одбор за спољне послове подржао је и осуду напада на посланицу Тању Фајон и позвао на наставак међупартијског дијалога. Овим амандаманима је тон основног извештаја који је сачинио Билчик знатно „поооштрен“.

Посланици су у Одбору за спољне послове усвојили 38 амандмана у облику у коме су усаглашени, као и основних 50 амандмана онако како су предложени.

Европосланици траже од Србије да до краја разреши афере Крушик, Јовањица и Телеком Србија, али и да се „дође до правде у случају рушења Савамале у Београду“,

 “Србија се позива да постигне уверљиве резултате… у борби против корупције и организованог криминала, посебно када је реч о случајевима око којих постоји висок ниво интересовања јавности, укључујући случајеве Крушика, Јовањице и Телекома Србија“, стоји у једном од „компромисних амандмана“.

И овог пута у амандманима се понавља позив из 2018. да се до краја разреши случај незаконитог уништавања приватног власништва у београдској четврти Савамала.

Док се Савамала још једном вратила у извештај Европског парламента, ово је први пут да ова институција помиње и случајеве Крушика, Јовањице и Телекома.

Србија се такође позива да повећа напоре у борби против корупције и организованог криминала, „како би се расформирале велике (криминалне) организације са међународним опсегом“. Власт се такође позива да истражи све случајеве о којима је добила информације од узбуњивача и истражи.

Наташа Драгојловић: “Србија делује као држава са посебним потребама”

Наташа Драгојловић, координаторка националног конвента о ЕУ, каже за Инсајдер да је овакав извештај “срамота за Србију и правни систем”. 

 “Срамота је да Србија делује као држава са посебним потребама којој је неко стално сугерише и говори шта да ради како би се понашала у складу са принципима демократских друштава. Зато ми и инсистирамо на владавини права. Јер да постоји владавина права решавање криминала и корупције би био рутински посао оних који су за то задужени - полиција би откривала и хапсила, тужилаштво гонило, а судови пресуђивали. Тада не би требало неко да их опомиње. Па замислите само да Европска унија опомиње суд у некој земљи чланици да оконча поступке. То што смо у оваквој ситуацији тешко да нас смешта на европски пут”, каже Драгојловић.

БРИСЕЛ - Спољнополитички одбор Европског парламента усвојио је извештај о Србији. За извештај, допуњен јуче усвојеним амандманима, гласло је 57 посланика, 4 је било против, а 9 посланика је остало уздржано.

”Усвојени извештај шаље јасну поруку да је Европски парламент спреман да подржи Србију на њеном ЕУ путу”, изјавио је известилац ЕП за Србију, Валдимир Билчик.

Билчик је након гласања у Спољнополитичком одбору у изјави за Танјуг оценио да овај извешатј долази у тешко време када Србија води битку са пандемијом.

”Већина посланика је подржала реалистичан извештај који наглашава главна достигнућа Србије и задатке у оквиру реформског процеса у земљи”, оценио је Билчик.

Извештај за 2019 -2020 годину наглашава добре економске показатељие у Србији, похваљен је ангажаман Београда на регионалној сарадањи као и конструктивно учешће у дијалогу са Приштином.

Истовремено, од Србије се траже резулатати у спровођењу реформи у области владавине права, са фокусом на превосуђе, борбу против корупције и слободу медија.

Србија је поново позвана да побољша процес усклађивања своје спољне политике са политиком ЕУ.

Скупштина Србије се позива на побољшање законодавних процеса, осигурање међунапартијског дијалога , јачање улоге цивилног друштва, а посланици се позивају на уздржавање од речника и кампања усмерених против политичких супарника и представника медија.

Посланици АФЕТА су затражили од ЕУ да унесе ”више динамике” у приступне преговоре са Србијом, брзо спроведе примену нове методологије на већ постојеће преговоре са Београдом и јасно представи ”опипљиве подстицаје од директног интереса” грађанима Србије.

Након гласања у Спољнополитичком одбору, годишњи извештај о Србији биће поновно стављен на гласање, овога пута на пленарном заседњу Европског парламента, које ће се одржати 24 и 25. марта у Бриселу.

Извештаји Европског парламента нису правно обавезујући и представљају редовне годишње смернице и политичке препоруке ЕП за даљи напредак земље на путу евроинтеграција.

Косову неопходне реформе и нормализација односа са Београдом

Спољноплитички одбор Европског парламента усвојио је извешатј о Косову за период од 2019. до 2020. године.

Амандманима је допуњен текст известиоца Виоле фон Крамон Таубадел које је подржало 50 посланика АФЕТА док је њих 10 било против, а 9 уздржано.

Извешатај о Косову указује на ограничене напретке у примени Европске реформске агенде и позива власти у Приштини да убрзају реформе непходне на путу евроинтеграција.

Дијалог и нормализација односа Београда и Приштине оцењени су као предуслов за напредак на путу евроинтеграција обе стране, а захтева се и пуна примена до сада постигнутих споразума.

Известилац за Косово у свом тексту позива и пет земаља чланица ЕУ које не признају независнт Косова да то ураде.

“Признање би било корисно за нормализацију односа између Косова и Србије”, каже фон Крамон.

Истовремено, позивају се земље чланице да укину визе за грађане Косова.

Посебан нагласак у извешатају о Косову стављен је на подршку ЕП раду Специјалног суда за Косово у Хагу, на борбу против корупције и огранизованог криминала на територији Косова као и на поштовање демократских вредности и статуса мањина.

(Агенције, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер