Početna strana > Hronika > BiH: Bez dogovora u Butmiru
Hronika

BiH: Bez dogovora u Butmiru

PDF Štampa El. pošta
sreda, 21. oktobar 2009.

BANjALUKA – Politički lideri u BiH ocenili su danas da druga runda razgovora s predstavnicima EU i SAD u Butmiru nije uspela, ali da će razgovori o ustavnim reformama biti nastavljeni.

Predsednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je da u Butmiru nije postignut nikakav dogovor, ali da to ne treba shvatiti dramatično, već kao "pokušaj da se nešto uradi".

"Jutrošnji sastanak bio je završni i dogovarano je kako ići dalje", rekao je Dodik, istakavši da je "uspeh moguć jedino kao vlasništvo domaćih ljudi" i da "nije potreban medijator sa strane, a modeliranje pogotovo".

On je ponovio da je paket mera koji su ponudili međunarodni predstavnici liderima u BiH bio dramatična promena Dejtonskog sporazuma, zbog čega nije mogao da bude tema za razgovor.

"Mi smo juče razgovarali o principima i svi su bili u prilici da kažu svoje mišljenje. Papir koji je bio prethodno dostavljen mi smo u potpunosti odbacili i on ne može da bude osnova za razgovore, niti ćemo ga više razmatrati", rekao je Dodik.

On je istakao da Republika Srpska i SNSD nemaju nameru da dejtonski kapacitet RS umanje ni za bilo šta u pogledu Ustava i onoga što je danas ustavna praksa u RS i BiH, dodajući da je logično da treba završavati neka pitanja u vezi s evropskim integracijama zemlje.

"Ukoliko neko ima ideju kako da nešto učinimo na tehničkim poboljšanjima Ustava, kao što je broj poslanika, mi smo spremni da to uradimo, ali ne više od toga", rekao je Dodik.

On je potvrdio da su predstavnici međunarodne zajednice spremni da ostave svoje stručne ljude da rade sa liderima stranaka u BiH.

I potpredsednik Partije demokratskog progresa (PDP) Branislav Borenović rekao je da je najveća vrednost butmirskih sastanaka što je domaćim liderima jasno rečeno da se moraju dogovarati i da je u okvirima Ustava moguće donositi određene krupne odluke.

Borenović je rekao da je sada ostalo da je pitanje ustavnih promena stvar domaćih političara u BiH.

Lider Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić ocenio je "butmirski proces" neuspešnim i rekao da je SDA učinila sve da do dogovora dođe, koji drugi nisu hteli da prihvate zbog svojih, kako je rekao, maksimalističkih zahteva.

Tihić, koji je imao najmanje primedbi na ponuđeni paket mera, nije krio razočaranje što nije uspeo butmirski sastanak.

Lider Stranke za BiH Haris Silajdžić je rekao da će se proces ustavnih reformi nastaviti i u narednom periodu.

"Stavio sam naglasak na liberalizaciju viznog režima, jer je to ono što građani očekuju. Zatražio sam od svih prisutnih da ubrzaju taj proces", rekao je Silajdžić.

On je naveo da liderima danas nije ponuđen nikakav novi papir i da "ništa nije dogovoreno dok sve nije dogovoreno".

Lider HDZ Dragan Čović je izrazio očekivanje da će se do naredne sednice Saveta za implementaciju mira (PIC), koja će se održati u novembru, postići dogovor o ključnim pitanjima u BiH, uključujući i ustavne promene.

On je rekao da su predstavnici SAD i EU izrazili spremnost da dođu na sednicu PIC, kada treba da se razmatra pitanje transformacije kancelarije visokog predstavnika u BiH ukoliko bude dogovora domaćih lidera o ključnim pitanjima u cilju ubrzanja evroatlantskog puta BiH.

Butmirski razgovori sa liderima sedam političkih stranaka u BiH počeli su 9. oktobra u Butmiru kod Sarajeva, gde se nalazi vojna baza preostalih snaga NATO u BiH.

Inicijatori ovih razgovora bili su predstavnici SAD i EU i u njima su učestvovali šef švedske diplomatije Karl Bilt, zamenik državnog sekretara SAD DŽejms Stajnberg i evropski komesar za proširenje Oli Ren.

(Tanjug)