недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > БиХ: Без договора у Бутмиру
Хроника

БиХ: Без договора у Бутмиру

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. октобар 2009.

БАЊАЛУКА – Политички лидери у БиХ оценили су данас да друга рунда разговора с представницима ЕУ и САД у Бутмиру није успела, али да ће разговори о уставним реформама бити настављени.

Председник Савеза независних социјалдемократа (СНСД) Милорад Додик изјавио је да у Бутмиру није постигнут никакав договор, али да то не треба схватити драматично, већ као "покушај да се нешто уради".

"Јутрошњи састанак био је завршни и договарано је како ићи даље", рекао је Додик, истакавши да је "успех могућ једино као власништво домаћих људи" и да "није потребан медијатор са стране, а моделирање поготово".

Он је поновио да је пакет мера који су понудили међународни представници лидерима у БиХ био драматична промена Дејтонског споразума, због чега није могао да буде тема за разговор.

"Ми смо јуче разговарали о принципима и сви су били у прилици да кажу своје мишљење. Папир који је био претходно достављен ми смо у потпуности одбацили и он не може да буде основа за разговоре, нити ћемо га више разматрати", рекао је Додик.

Он је истакао да Република Српска и СНСД немају намеру да дејтонски капацитет РС умање ни за било шта у погледу Устава и онога што је данас уставна пракса у РС и БиХ, додајући да је логично да треба завршавати нека питања у вези с европским интеграцијама земље.

"Уколико неко има идеју како да нешто учинимо на техничким побољшањима Устава, као што је број посланика, ми смо спремни да то урадимо, али не више од тога", рекао је Додик.

Он је потврдио да су представници међународне заједнице спремни да оставе своје стручне људе да раде са лидерима странака у БиХ.

И потпредседник Партије демократског прогреса (ПДП) Бранислав Бореновић рекао је да је највећа вредност бутмирских састанака што је домаћим лидерима јасно речено да се морају договарати и да је у оквирима Устава могуће доносити одређене крупне одлуке.

Бореновић је рекао да је сада остало да је питање уставних промена ствар домаћих политичара у БиХ.

Лидер Странке демократске акције (СДА) Сулејман Тихић оценио је "бутмирски процес" неуспешним и рекао да је СДА учинила све да до договора дође, који други нису хтели да прихвате због својих, како је рекао, максималистичких захтева.

Тихић, који је имао најмање примедби на понуђени пакет мера, није крио разочарање што није успео бутмирски састанак.

Лидер Странке за БиХ Харис Силајџић је рекао да ће се процес уставних реформи наставити и у наредном периоду.

"Ставио сам нагласак на либерализацију визног режима, јер је то оно што грађани очекују. Затражио сам од свих присутних да убрзају тај процес", рекао је Силајџић.

Он је навео да лидерима данас није понуђен никакав нови папир и да "ништа није договорено док све није договорено".

Лидер ХДЗ Драган Човић је изразио очекивање да ће се до наредне седнице Савета за имплементацију мира (ПИЦ), која ће се одржати у новембру, постићи договор о кључним питањима у БиХ, укључујући и уставне промене.

Он је рекао да су представници САД и ЕУ изразили спремност да дођу на седницу ПИЦ, када треба да се разматра питање трансформације канцеларије високог представника у БиХ уколико буде договора домаћих лидера о кључним питањима у циљу убрзања евроатлантског пута БиХ.

Бутмирски разговори са лидерима седам политичких странака у БиХ почели су 9. октобра у Бутмиру код Сарајева, где се налази војна база преосталих снага НАТО у БиХ.

Иницијатори ових разговора били су представници САД и ЕУ и у њима су учествовали шеф шведске дипломатије Карл Билт, заменик државног секретара САД Џејмс Стајнберг и европски комесар за проширење Оли Рен.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер