среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Прекршајни апелациони суд укинуо пресуде против Владимира Ментуса и Игора Шљапића
Хроника

Београд: Прекршајни апелациони суд укинуо пресуде против Владимира Ментуса и Игора Шљапића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. јул 2020.

Прекршајни апелациони суд укинуо је две пресуде прекршајног суда у Београду против Владимира Ментуса и Игора Шљапића који су били осуђени на по 30 дана затвора. Они би вечерас требало да буду пуштени из затвора у који су одведени одмах након пресуде, речено је Инсајдеру у Прекршајном суду у Београду.

Обојица су осуђени под оптужбом да су вређали полицајце током протеста у суботу увече у Београду. Након одлуке Прекршајног апелационог суда, поступак ће бити поновљен.

 “Те две пресуде су укинуте и биће враћене на поновно одлучивање. Ми смо одмах уручили одлуке адвокатима и проследили затворској јединици. Они ће вечерас бити пуштени из затвора”, речено је Инсајдеру у Прекршајном суду.

Ова два случаја изазвала су највећу пажњу јавности. Ментус је наиме доктор наука и члан Института друштвених наука, док је Игор Шљукић члан инцијативе Кров над главом.

Обојица су осуђени по хитном поступку, а сведоци против њих били су полицајци који су их ухапсили. Њихове колеге тврдиле су да су обојица мирно протестовала и да им није омогућено да имају адвоката.

Случај хапшења др Владимира Ментуса, члана Института друштвених наука, изазвао је највише реакција у јавности. Након хапшења у ноћи између 11. и 12. јула, он је осуђен на 30 дана затвора по прекршајној пријави. Његове колеге из Инсистута одмах су реаговале, директор тог Института Горан Башић је због овог случаја и писао премијерки.

 “Молим Вас, да у у складу са својим овлашћењима, проверите због чега је др Владимир Ментус ухапшен и осуђен по хитном поступку а, посебно Вас молим да предузмете све како би се, уверен сам, учињени пропусти такође хитно исправили”, стоји у писму директора Инсититута друштвених наука.

И УНЕСЦО Катедра за биоетику за Европу упутила је оштар протест надлежним органима у Србији због како су навели премлаћивања и хапшења научног сарадника Института друштвених наука Владимира Ментуса.

 “Овим изражавамо и озбиљну забринутост за функционисање правосуђа у Србији, те указујемо на потребу корените реорганизације и поновног успостављања правосудног система на основама непристрасности и независности од извршне власти”, додаје се у саопштењу УНЕСЦО катедре за биоетику за Европу.

И Мрежа академске солидарности и ангажованости (МАСА) затражила је да др Владимир Ментус буде ослобођен из затвора, као и поштовање основних људских права сваког демонстранта и демонстранткиње.

Колеге Владимира Ментуса рекле су да се тренутак када је он ухапшен види и на једном од телевизијских снимака.

 “Види се на снимку да је он сасвим сам на степеницама, да телефонира и да је кренуо кући и да се полицајац у цивилу, дакле цивилно лице, а ја претпостављам да полицајац трчи за њим, а то већ излази из кадра, да га улови. Није га чак ни привео ни на степеницама. И онда у другом снимку видите како га двојица полицајаца у цивилу уводе у дом Народне скупштине”, наводи проф. др Смиљка Томановић.

На хапшење Ментуса, на седници Кризног штаба, осврнула се и председница Владе, одговарајући на новинарско питање. Она је рекла да се распитала у МУП и да је “Др Владимир Ментус приведен као део групе која је ометала рад полиције. Он је наведен као особа која је вређала полицајце, који су штитили ред и закон током протеста и све ово остало је одлука суда”.

“Ја, као извршна власт, не могу да се мешам у одлуку суда, па ни да је коментаришем и свакако не могу да утичем на њу”, навела је премијерка Ана Брнабић.

Исте ноћи ухапшен је и Игор Шљапић, студент Електротехничког факултета у Београду. Његови пријатељи сведочили су да је те ноћи мирно протестовао носећи транспаренте, али да му је ипак одређена затворска казна од 30 дана. Није му кажу било омугућено да има адвоката.

Здружена Иницијатива Кров над главом саопштила је да је њен активиста Игор Шљапић у суботу увече ухапшен и по хитном поступку осуђен на 30 дана затвора, након што је мирно протестовао са транспарентом на коме је писало “Стоп насиљу”.

Шљапићев друг Срђан Радујков рекао је за Нова.рс да је то што се догодило Шљапићу заправо покушај система да заплаши народ и елиминише “критичну масу” на протестима.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер