субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Одржан нови протест испред Скупштине града против нелегалног рушења у Савамали - упркос киши окупило се око 20 хиљада грађана
Хроника

Београд: Одржан нови протест испред Скупштине града против нелегалног рушења у Савамали - упркос киши окупило се око 20 хиљада грађана

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. јун 2016.

"Ми не тражимо 30 фантомки, тражимо имена и тражимо оставке", поручили су данас организатори на трећем протесту испред Скупштине града који је организован поводом рушења објеката у Савамали у ноћи између 24. и 25. априла.

Završen skup zbog rušenja u Savamali

Организатори наводе да је основни разлог за окупљање - ћутање надлежних и покушај да се цео догађај гурне под тепих.

Како јављају репортери, тешко је проценити број окупљених јер је пун плато испред Скупштине града који прима више од 7.000 више, а упркос киши, реке људи долазе Булеваром Краља Александра, као и са Теразија.

Они носе пиштљаке и транспаренте са натписима "Мали батали", "Вучићу Вејдеру", Стоп безакоњу" и узвикују "Чији град - Наш град"... Говорници захтевају смењивање свих који су умешани у рушење.

Планирано је да поворка крене Булеваром краље Александра до раскрснице код Правног факултета, а потом ће они скренути ка тргу Славија. Након тога ће се упутити у Немањину, а данашњи протест ће се завршити испред зграде Владе.

С обзиром на то да је и киша почела да пада око 18 сати, грађани су спремно извадили кишобране.

Организатори из друштвене иницијативе "Не да(ви)мо Београд" број окупљених процењују на 20.000 што је више него на претходном протесту пре две недеље.

Грађани скандирају "Чији град? Наш град!", а говорници захтевају смењивање свих који су умешани у рушење.

У позиву иницијативе "Не да(ви)мо Београд" на данашњи протест пише да "месец дана од првог протеста поново излазимо на улице да се супротставимо лажима, страху и насиљу.., да покажемо да не пристајемо на отимање наших градова, домова и живота. Идемо на улице јер су улице наше, наши су и градови и наша ће бити последња".

"Са претходна два протеста смо успели да им не дозволимо да рушење Савамале у изборној ноћи, везивање и застрашивање људи који су се тамо нашли и изостанак реакције полиције скрајну као небитну тему, а о детаљима самог злочина безочно лажу. Сада морамо истрајати у захтевима за одговорност свих који су у то умешани", указује се у позиву.

Покрет "ДиЕМ" је у писму подршке указао да "ваше елите, баш као и већина осталих националних и наднационалних администрација, елита и бирократских структура, приближила се легитимизацијском ћорсокаку јер игнорише стварне потребе Београђана и Београђанки, као и осталих људи у Србији. Конкретно, нетраспарентност и већ од самог почетка уочљиве махинације у вези са читавим послом око 'Београда на води', не оставља вам простора за поверење у локалну али ни републичку владу" - навео је Покрет за демократију у Европи.

Драгољуб Бакић: "Не требају нам куле и кулови за Београд"

Драгољуб Бакић из Академије архитектуре апеловао је на власти да зауставе пројекат.

"Нека се пројекат врати у оквире права и јавног интереса, а ми имамо одговор како да се 700 шипова искористи на најбољи начин", рекао је Бакић о вишемесечном постављању темеља за прве стамбене зграде крај Саве.

Он је додао да Београду не треба солитер као симбол, јер су симболи једног града опера, балет или бибилиотека.

"Не требају нам куле и кулови за Београд", рекао је Бакић.

Он је рекао да "приобаље припада свим грађанима, а струка мора да каже како тамо да се гради, а управа да спроводи, а не да одлучује сама како да се ради" и додао да је "на силу у Скупштини (Србије) једна приватна инвестиција проглашена лекс специјалисом за јавни интерес. Ту нема јавног интереса".

- Прошле године у марту на први протест иницијативе и академије, било вас је 20 овде. Било је сунце, сад пада киша. Има вас 20.000 ко не верује, нек изброји - рекао је архитекта Драгољуб Бакић испред Академије архитектуре Србије.

Protest "Ne davimo Beograd" ispred Skupštine grada nije prekinula kiša

Зоран Ивошевић: "Тамо где владавине права нема, владају људи на власти са фантомкама или без њих"

Професор Зоран Ивошевић бивши судија Врховног суда Србије рекао је да "тамо где владавине права нема, владају људи на власти са фантомкама или без њих, то је сасвим свеједно".

- Па, где не влада право владају само људи с власти - рекао је Ивошевић.

"Док не добијемо озбиљне одговоре на питања, грађани ће бити у страху да и њима дође фантомска полиција на врата", рекао је Ивошевић.

Јанко Баљак: "Не верујте да оставка (градоначелника Београда Синише) Малог може нешто променити"

На скупу је говорио и редитељ Јанко Баљак, који је поручио грађанима да не верују у смењивање функционера.

"Не верујте да оставка (градоначелника Београда Синише) Малог може нешто променити. Нисмо комплетни идиоти да поверујемо да је он сам донео одлуку о рушењу објеката", рекао је Баљак.

"Овај град поново личи на себе и у њему препознајем дух студентских покрета деведесетих", рекао је Баљак.

Лука Кнежевић: "Оставке су први корак јер Београд није Мали"

Лука Кнежевић из иницијативе "Не да(ви)мо Београд" рекао је да је "Београд на води" "симбол насилног одузимања града од грађана".

"Оставке су први корак јер Београд није Мали", рекао је Кнежевић.

На протесту су пред осталих виђени и кошаркашки тренер Душан ИвковићДушица Жегарац, Лила Радоњић, Оља Бећковић, Даница Вучинић, Зоран Кесић, Драгољуб Петровић, Ђорђе Вукадиновић и бројне друге личности из јавног и културног живота.

Ово је трећи протест због рушења објеката у Херцеговачкој улици. Протесте организује иницијатива Не(да)вимо Београд.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер